Kedi cinsleri

Van Kedisi Bakımı ve Beslenmesi

Van Kedisi Hakkında

Ülkemizden türemiş olup tüm dünya tarafından benimsenmiş bir kedi ırkı olduğundan söz ederek başlamalıyız. Onu bu kadar özel yapan detay ise gözleridir. Van kedisinin farklı renkte gözlere sahip olabilen bir ırk olması tüm dünya tarafından ilgi görmesini sağlamıştır. Van kedisi göz renkleri bakanları büyüleyen bir manzara yaratır.

Klasik olarak büyük boy bir kedi ırkının tüm özelliklerini taşıyan Van kedisi tipik özellikleriyle beğeni toplar. Evde bakılabildiği gibi dışarıda da yaşama ayak uydurabilen bir kedi türüdür. Aynı zamanda her Van kedisinin göz rengi farklı olmadığı gibi aynı göz rengine sahip bir kedinin safkan olmaması gibi bir algı yanlıştır.

Son derece geniş ve yuvarlak kulaklara sahip olan Van kedisinin kafası yine vücudu gibi büyüktür. Dışarıda yaşayabilmesinden ötürü avcılık meziyetleri gelişmiştir. Evinizde sandığınızdan çok daha faal bir böcek avcısına dönüşebilir.

Van Kedisi Karakter Özellikleri

Oldukça cana yakın görünmesinden ötürü onu kucağınıza alıp sevmek isteyebilirsiniz. Van kedisi kendisini hemen herkese kabul ettirebilen bir sıcakkanlılığa sahiptir. Ek olarak ise kucağa alınmaktan hiç hoşlanmaz. Bu farklı yapısının dışında diğer kedilerle ayrıldığı bariz farklar olduğunu söylemeden geçmeyelim. Zira suya bayılan ve imkân bulduğunda her seferinde bunu değerlendirerek yüzmek isteyen bir ırktır.

Van kedisinin doğal bir içgüdüyle yüzmesinin haricinde suyla olan bağı oyunlarda ve banyoda da devam eder. Kendi başına ıslanarak bundan keyif aldığını bile görmeniz mümkündür. Oyuncu kedilerden birisi olması ve çocuklarla iyi anlaşabilmesi ev için ideal bir cins olmasını sağlar. Aynı zamanda Van kedisi diğer hayvanlarla da fazlasıyla iyi anlaşmaktadır. Yani evinizde hiçbir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Apartmanda bakılabilecek kedi ırkları arasında son derece önemli bir pozisyondadır.

Van Kedisi Vücut Yapısı

Van kedisi büyük olduğundan ötürü birçok kediden daha ağır olabilir. Vücudu kaslı olduğu kadar iri kemikleriyle dikkat çeker. Bu noktada zaten kucak kedisi olarak görülmesi son derece zordur. Yani her an elinize alarak sevebileceğiniz bir kedi olmadığından söz etmek gerekiyor.

Ancak atletik yapısına tekrardan değinmekte fayda var. Yani kaslı vücuduyla hareket kabiliyetlerinde hiçbir zorluk yaşamaz. Aksine birçok aktiviteyi ya da oyunu sandığınızdan daha hızlı kavrar ve oldukça eğlenceli bir vakit geçirir. Vücut ölçüleri buna mani olabilecek düzeyde değildir. Tıpkı insanı andıran yanak yapılarında çıkıntılı kemikler dikkat çeker.

Van Kedisi Çıkış Yeri

Türkiye’nin Van şehrinden ve civarında yer alan şehirlerden türemiş olan bu kedi ırkı birçok özelliğiyle tüm dünyada nam salmıştır. Şu sıralar Turkish Shorthair, Anadolu kedisi (Anatolian Cat) ya da Swimming Cat olarak adlandırıldığına şahit olunabilir. Swimming cat olarak anılması yani Yüzen kedi olarak tanımlanması ise kendi iradesiyle yüzmek isteyen tek kedi türü olmasından dolayıdır.

Bu özelliği gibi dünya üzerinde iki gözünün farklı tonlarda olması, bunların ise mavi ve kehribar olması yine tekil bir özelliktir. Tüm dünyanın hayran olduğu Van kedisi kökeni en eski kedi ırklarından sayılmaktadır. 1969 yılından itibaren safkan kediler arasındaki yerini almıştır. Aynı zamanda bu süreçte Avrupa’dan gelen bir çift edindikleri Van kedisi yavrularını İngiltere’ye götürmüştür. O günden sonra ise tüm Avrupa’da yaygınlaşmış ve tanınmaya başlamıştır.

Van Kedisi Tüyleri ve Tüy Bakımı

Tüylerinin uzun olmasına fazlasıyla alışık olduğumuz Van kedisi yavruların bazılarının kısa tüylü olarak doğmasıyla Turkish Shorthair olarak anılmaktadır. Aslında burada uzun tüylü olarak lanse edilen tüylerin uzunlukları baz alınabilir. Zira birçok uzun tüylü kediye oranla daha kısa tüylere sahiptir.

Çift tabakalı tüylere sahip olduğundan son derece yumuşak bir dokunuş hissiyatı sağlar. Aynı şekilde altındaki tüylerin daha ipeksi olduğu gözlemlenir. Tüm dünya genelinde Van kedilerinin tüy dökmesi mevsimsel olarak görünmektedir. Yaz ayları kedilerin tüyleri dökülürken kış aylarında ise metabolizmaya uygun olarak tekrardan çıkmaya başlarlar. Fırçalama işlemini tüylerin dökülme döneminde daha sık yapmak yerinde bir karar olacaktır. Fakat düzenli olarak gün aşırı fırçalamak tüy bakımı için yeterlidir.

Van Kedisi Renk Skalası

Çoğunlukla beyaz renkte olan Van kedisi böylelikle gözlerini doğrudan ortaya çıkarabilen bir ırktır. Aynı zamanda sarı lekeler yine büyük çoğunluğunda görülebilir. Kedinin beyaz tonlarının dışında kuyruk ve kafasında sarı lekeler dikkat çekmektedir. Hem Türkiye’de hem de Avrupa’da hemen hepsinin bu tip ortak özellikleri vardır.

Van kedilerinde renk konusunda tüylerden ziyade ön plana çıkan nokta gözlerdir. Gözlerinin kehribar ya da mavi renkte olması zaten bilindik bir olgudur. İkisinin de aynı renkte olması yine safkan olduğu gerçeğini değiştirmez. Fakat genel algı bir gözü mavi bir gözü kehribar olan Van kedisinin safkan olduğu yönündedir. Oysa yanlış bir inanıştır ve genetik olarak denk gelmesi eşit şartlara dayanır.

 

Van Kedisi Beslenme

Normal bir kedinin beslenmesiyle aynı şekilde beslenebilirler. Özel bir tür olmasına karşılık mama ya da yiyecek ayırt eden bir tür değildir. Bu yönüyle Türklerin en çok sevdiği kedi ırkı olduğunu söylememize gerek yok.
Hem bakımı için özel bir beslenme çizelgesine ihtiyaç duymaz hem de Türkiye menşei bir kedi olmasından ötürü ilgi görür. Yaş mama diğer mama türlerinden daha fazla dikkatlerini çektiği için birçok Van kedisi bakan insan bu besinleri tercih etmektedir.

Van Kedisi Bakımı ve Sağlık Durumu

Van kedisi bakımında tüy dökme sorunuyla başa çıkabilmek en önemli ayrıntıdır. Yaz aylarının gelmesiyle beraber ciddi bir biçimde tüy dökmeye başlar. Aynı şekilde Van kedisinin sağlık durumunda tüyler önemli bir yer kaplar. Dökülmeye yüz tutan tüylerini sürekli olarak yalayabilir. Çünkü kendi temizliğini kendisi yapabilen bir ırktır.

Böylece tüy yumağı sorunuyla sık sık karşılaşmanız muhtemel hale gelir. Aynı zamanda genel inanışlardan olan Van kedilerinde genetik sağırlık sendromunun gerçek olduğundan söz etmek istiyoruz. Fakat belirtildiği üzere göz renkleri farklı olanlarda %100 olacak gibi bir durum söz konusu değildir. İki gözü kehribar renginde olanla mavi olan ya da farklı olanların arasında %3 dolaylarında bir yatkınlık söz konusudur. Düzenli veteriner kontrolüyle Van kedisi kulak testi yaptırılabilir.

This Post Has 9 Comments

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzelleer

 2. Betül Bulunmaz Reply

  Çok özel bir kedi türü.

 3. Eda Akmercan Reply

  Çok tatlılar çok özeller minnoşlar 🙂 daha önce hiç görmemiştim göz renkleri muhteşem 😍

 4. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazınız için teşekkürler

 5. Gülsüm Şahin Reply

  Benim kedim köpüğüm bir Van kedisi..

 6. Nehir gül Reply

  Ben kızım Van kedisi mevsimsel dir tuy dökümü şu ara dönemi eet kucağa gelmekten hoşlanmaz canı isterse gelir canı isterse sevdirir kendini cok akıllı lar göz TEMA’sı ile sizi de anlarlar istediklerini de anlayabiliyorlar

 7. Kıvanç Eraslan Reply

  Van kedisi çok güzel ama benim için hepsi çok güzel

 8. Yunus Emre Reply

  Benim kedim bulut tuyleri beyaz gozu mavi ve yesil gibi ve yaz olsugu icin tuy cok dokuyo surekli oyun istiyo elimi yada ayagimi istiriyo ve ben van veya ankara kedisi arasinde kaldim cevaplarmisiniz lutfen

 9. Merve Reply

  Benim kedim van kedisi daha iki aylık ve bugün hasta ne olduğunu biliyorum dua edin birşey olmasın yarın dr gidicez ama korkuyorum 😞😞😞

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.