Köpekler

Veterinerle Görüşme, İç-Dış Parazitler, Aşılar

Aslında veteriner hekimle görüşme aşamasından evvel yavru köpeğiniz için veteriner seçimi konusuna yoğunlaşmanız gerekiyor. Çoğunlukla bu gibi durumlarda insanların kriterleri eve yakın olandan yana oluyor. Oysa bu durum köpeğiniz için pek yararlı olmayabilir. Keza geçireceği hastalıklar, edilmesi gereken müdahaleler, kliniğin yeterli şartları taşıyor olması ya da veterinerlerin uzman olması bu aşamada önemli kabul edilmektedir.

Haliyle veteriner seçiminde çevrenizden gelecek tavsiyeler, edinilmiş tecrübeler ve güvenilir veterinerlik hizmeti kapsamında karar vermeniz önerilir. Veterinerinizle ilk görüşme ise gerçekten önemli bir adımdır. Köpeğinizin ilk etapta sevgi dolu bir yaklaşıma ihtiyacı olacaktır.

Zira henüz 6 haftalık yeni bir yavru olduğundan sosyalleşme evresine yeni başlayacak. Buna istinaden veterinerinizin hayvan ilişkilerinde gerçekten başarılı bir uzman olması önem addediyor.

Veterinerle İlk Görüşme

Veteriner yolculuğu için kesinlikle özenli davranın. Onu taşıma kafesiyle götürmeniz stresini arttıracak gibi görünüyor olsa da güven duygusunu hissetmesini sağlayacaktır. Ek olarak ise veterinerinizin yapacağı muayene ve uygulamalarda yaşanacak stresi azaltmayı amaç edinmelisiniz. Bunu oyuncakları arasından sevdiği bir parçayı yanınıza alarak başarabilirsiniz. Kaldı ki veteriner hekiminiz bunun için uygun şartları yaratmak adına bazı detaylara dikkat edecektir.

Veteriner muayenesi sırasında ya da yolculuk esnasında sorunları sıfıra indirgemek için ödül mamalarından yararlanmak faydalı olabilir. Hatta birçok yönden bu seçeneği değerlendirmek sizin için avantaja dönüşecektir.

Yavru Köpeğinizin Aşıları

İlk aşının vurulma süreci genelde 8.hafta olarak görülür. Fakat sahiplendirilirken 6.hafta sonunda da ilk aşılarını olmaları mümkündür. Yavru köpeklerde aşı takvimi veterinerinizin önerilerine göre şekillenebilir. Gerek vücut gelişimi gerekse ırklara göre karakteristik özellikler bu aşamada önem addeder.

Yavru köpeğinizin aşılarını tamamlamak için 8.hafta itibariyle başlayan ve 12.haftaya kadar devam eden periyot yaşanacaktır. Arada geçen süre ise aşıların henüz yeni yeni etkisini göstereceği ve korunmanın maksimum olması gereken süre zarfıdır. Yani bu süreyi iyi değerlendirmelisiniz. Diğer köpeklerden ve evcil hayvanlardan köpeğinizi uzak tutup risk faktörü taşıyan bölgelere erişimini önlemelisiniz.

Yavru Köpeklerde İç ve Dış Parazitler

Gerek annesinden emdiği sütten gerekse dış etkenlerin farklı yollardan bulaşmasıyla beraber köpeklerde iç parazit tehlikesi baş göstermeye başlar. Enfeksiyon riskine karşı alınabilecek önlemler 8 ile 12 hafta arasında vurulacak aşılarla stabil konuma getirilebilir. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli rahatsızlıkların başlangıç noktası olarak düşünülmelidir.

Yuvarlak ve düz olarak tanımlanan ve kendi içlerinde çok sayıda alternatife bölünen iç parazitler tehlikeli hastalıklar yaratabilir. Organların çalışmasını durdurmak, bağışıklık sistemini çökeltmek ve buna benzer önemli sorunlarla karşılaşılabilir.

Nispeten dış parazitler daha çözümü kolay ve zararsız denilebilir. Pire, kene gibi çok bilinen dış parazitler kısa süreli ilaçlama tedavileriyle arındırılabilir. Ancak evinize bulaşan bir pirenin ortalama 2-3 bin kadar yumurta bırakabileceğini, bu larvalardan kurtulmanın ise çok büyük bir zamanınızı alacağını unutmayın. Veterineriniz dikkat etmeniz gereken noktaları ve alabileceğiniz kişisel önlemleri sizlerle paylaşacaktır.

Yavru Köpeğinize Sigorta ve Mikroçip Uygulamaları

Yavru köpeğinizin sağlığı her şeyden önemliyse bunu kağıt üzerinde garanti altına alabilirsiniz. Evcil hayvan sigortası için size sunulacak poliçeler ırk, cinsiyet, yaş ve temel sağlık durumuna göre farklı primlerle karşınıza çıkabilir. Üstelik bazı sigorta firmaları her köpeğin hastalığını karşılamadığını poliçelerde beyan etmektedir. Fakat sigorta yaptırmanın artısı köpeğinizin yaşayacağı hastalıkların %80’inde cebinizden hiç para çıkmaması anlamına gelmesidir.

Mikroçip uygulamalarına dilerseniz yavruyken dilerseniz yetişkinlik döneminde başvurabilirsiniz. Bu uygulama deri altına uygulanan ve iç organların bulunduğu bölgeyle alakasız bir çipleme ile yapılmaktadır. Özel bir tabancayla derinin altına yerleştirilen mikroçip köpeğiniz kaybolduğunda sizin bulunmanızı sağlamayı amaçlar.

Yani düşünüldüğü gibi GPS sinyali ya da benzer bir seçenek sunmaz. Özel bir okuyucu sayesinde bu çip okutularak bilgisayar üzerinde sizin bilgilerinize ulaşılır. Aranarak köpeğinizin bulunduğu haber verilir ve minik dostunuza kavuşursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.