Köpekler

Yaşlı Köpeklerde Tüy ve Deri Rahatsızlıkları

Canlıların vücutlarının belirli bir süre sonra tüm işlevlerini kaybetmesi ile beraber ölüm gerçekleşir. Bu insanlar için geçerli olduğu gibi tüm canlılar için geçerlidir. Peki ya süreç ne kadar farklı işliyor? İşte bu esnada insan ömrünün uzunluğu minik dostlarımızla aramızda ciddi bir farklılık oluşturuyor. Klasik olarak insanın doğumuyla beraber yetişkinliğe erişmesinde en temel yaş 18 olarak saptanır.

 

Fakat genellikle köpeklerin çoğunluğunda bu yaş çokta öldükleri bir yaştır. Yani ortalama ömürleri 15 yıl olan köpeklerin yaşlanması durdurulamaz. Muhtemelen çocukluğunuzda oyun oynadığınız köpeğinizle gençliğinizde oyun oynama hayaliniz asla gerçek olmayacaktır.

 

Peki ya yaşlanan köpekler sağlıklı kalabilir mi? Ya da en azından yaşlılık döneminde insanların çektiği sıkıntıları çekmeden huzurlu bir yaşam sürebilir mi? Bu elbette ki mümkündür. Bunu sağlayabilecek önemli etken ise direkt olarak köpeğinizin bakımı ve sağlığıdır.

 

Birçok köpeğin henüz yaşlanma evresine girişte dişlerini kaybettiği bilinir. Bunun tek sebebi ise köpek bakıcılarının bu noktada hassas davranmamasıdır. Plak ve tartar oluşumunun en yoğun görüldüğü canlılar köpeklerdir. Haliyle diş fırçalama ya da diş bakımının düzenli kontrollerle sağlanması çok önemlidir. Benzer şekilde yaşlılığa kadar oluşan dermatolojik deformasyon tüy dökülmesinin en büyük sebebi olarak karşımıza çıkar.

 

Yine yaşlı köpeklerde fizyolojik rahatsızlıklar çok sık gözlemlenir. Çoğunluğunda artrit gibi kemik ve eklem ağrılarına dayanan hastalıklar türer. Bazı ırklarda ise gözlerde görme kaybı, kulakta işitme kaybı gibi kalıtsal rahatsızlıklar çok zorlu bir yaşlılık sürecini beraberinde getirir.

 

Yaşlı Köpeklerde Sık Görülen Rahatsızlıklar

Yaşlı köpekler oldukça dikkat çeken bir periyotla sürece girerler. Bunu hastalıklar mutlak suretle izler. Kendisine ve yaşamına engel olmayan hastalıklar ortaya çıkabileceği gibi hayatını etkileyebilecek çok önemli rahatsızlıklarla karşılaşılabilir.

 

Bir yandan yaşlanan köpeklerde görme, işitme ve duyu kayıpları, bir yanda ise kemik ve kas erimesi gibi fiziksel engellere sebep olacak hastalıklar teşhis edilir. Bu durumda yapılacak en doğru şey ise yetişkinlik ve yavruluk döneminden başlayarak onun sağlığına özenmektir. Aksi halde yaşlılık döneminde asla ve asla geçerli bir sağlık durumundan söz etmek mümkün olmaz.

  • Köpeklerde Kalıtsal Rahatsızlıklar

Köpeklerin bazı cinsleri için sabit olan hastalıklardan söz etmek mümkündür. Birçok köpek ırkında bu durum farklılık gösterebilir. Bazı ırklarda ağır işitme ya da işitme duyusunun tamamıyla kaybolması önemli bir soruna dönüşür.Yine yatkın olduğu hastalıklar arasında görme bozukluğu ya da kemik zayıflaması olanlar vardır. Burada yapılacak pek bir şey olmadığını, tamamıyla genetik mirasında bu hastalıkların yer aldığını hatırlatarak devam edelim.

 

Yaşlı Köpeklerde Tüy Dökme ve Deri Problemleri

Yaşlı köpeklerde tüy dökülmesi hem lokal hem de çok yoğun ve geneli kapsayan şekilde gözlemlenebilir. Haliyle bunun sebepleri incelendiğinde karşımıza bakımsızlık gibi bir sonuç çıkıyor. Doğal olarak köpeklerin tüy dökmesinde ana etken olarak tüy ve deri bakımının yapılmamasını gösterebiliyoruz.

 

Tüylerin her köpekte en az haftada iki kez fırçalanması gerekmektedir. Bu süreç zarfında kopmuş tüyler hem deriden hem de tüylerin arasından ayıklanır. Aynı zamanda kıl yumağı ya da tüy yumağı riskini büyük ölçekte azaltır.

 

Dermatolojik döküntüler ya da yaşanan sorunlar yine düzenli fırçalanan ve taranan köpeklerde fazlasıyla az görünmüştür. Yaşlanan köpeklerin tüy bakımının yapılması ise dikkat isteyen bir hadiseye dönüşür. Daha zayıf ve kopmaya müsait olan tüylere bakım uygulamak çoğunlukla profesyonellere kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.