Köpekler

Yaşlı Köpek Neden Havlar, Nasıl Önlenir?

Köpeklerde havlama en temel davranış biçimi olarak karşımıza çıkmasına rağmen bu konuda yapılan açıklamalar bunun kontrol altına alınabileceğini gösteriyor. Fakat eğitimin bu noktada önemli olduğunu ve yaşlı köpekler için öncesinde eğitimin verilebilmiş olmasına bağlı olduğunu vurgulamak istiyoruz.

 

Yaşlı köpeklerde havlama eğiliminin görülmesi tıpkı diğer yaşlarında olduğu gibi normal karşılanması gerektiğinin altını çizelim. Yani bir bakıma bu konuda köpeğinizin yanlış bir şey yaptığını düşünüyorsanız bu düşünce biçiminin yanlış olduğunu algılamanız gerekecek.

 

Her köpek havlayabilir ve bunu önleyebilmek için herhangi bir şeye ihtiyaç duyulmaz. Yalnızca sürekli ve durmadan havlamalar sorun olarak adlandırılabilir ve bunlar için çözüm aranabilir. Genellikle apartman ortamında havlamalar büyük sorun oluşturabiliyor. Ancak eğitimi tam olan yaşlı bir köpeğin havlaması çoğu zaman belirli bir amaca hizmet eder.

 

Yaşlı Köpeğimin Havlamasının Sebebi?

Burada köpeğinizin ırkına göre bir çizgi çizmek mümkündür. Çoğunlukla çoban köpeği gibi sahiplenici, koruyucu ve zeki karakteristik özelliklere sahip olan köpeklerin bu bağlamda karşımıza çıktığını söylemeliyiz. Oluşabilecek ya da sezilmiş olan bir tehlikeye karşı tepki göstermek doğal olarak bir köpek için normal karşılanan durumlar arasındadır.

 

Aynı şekilde size bir şeylerin sinyalini vermek için bu şekilde davranıyor olabilir. Unutulmaması gereken önemli etkenlerden birisi son derece tecrübeli bir avcı olduğu gerçeğidir. Köpeklerin neredeyse tüm ırklarında bir avcılık içgüdüsü vardır. Kimisinde bastırılmış olmasına karşın bazı ırkların genlerinde baskın olarak karşımıza çıkar. Havlamasının temel sebepleri arasında avcılık içgüdüsünü takip eden bir durum söz konusu olabilir.

 

Yaşlı Köpeklerde Havlamayı Önlemek Mümkün Müdür?

Köpeklerin yaşlılık dönemi farklı hastalıklar doğrultusunda geçebilir. Örneğin artrit ya da kas ve eklem ağrıları insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da büyük acılara sebep olur. Derinden gelen bu acı hissiyatını bastırabilmek adına köpeğiniz havlıyor olabilir. Hatta bunu yardım istemek için dahi yapıyor olabilir.

Bunun önlenmesi için tüm sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Haliyle kalıtsal olarak işitsel kayıpla karşı karşıya kalan bir yaşlı köpeğin 15 yıla yakın zamandan beri işittiği sesleri duyamaması ciddi bir psikolojik süreci başlatır.

 

Bu doğrultuda havlamaların bitmesi neredeyse imkânsız bir hal alır. Ancak sakinleştirici ya da yatıştırıcı ilaçlarla bu durumun büyük ölçekte çözüme kavuşturulması yine mümkündür. Evde ilgi odağı olan köpeğinizin yaşlılık esnasında bu ilgiden mahrum kalması ise çok büyük bir yıkıma sebep olabilir. Tepkisini ise size ya da aile fertlerine havlayarak göstermesi benzer şekilde başkaldırının bir örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.