Köpekler

Yaşlı Köpeğin Beslenme Kriterleri ve Çeşitleri

Köpeklerde beslenme hemen her süreçte ve dönemde farklılıklar gösterebilir. Günümüzde yavru köpekler için beslenme eşiğinin üç öğünden oluştuğunu biliyoruz. Zaman içerisinde erişkin bir köpeğe dönüştükçe öğünlerin birisi ortadan kalkar. Doğal olarak yetişkin köpekler günde iki öğün beslenirler. Peki ya yaşlı köpekler ne zaman beslenir?

 

Burada iki ana unsur ön plana çıkıyor. Birçok uzmana göre yaşlı köpeklerin günde bir kez beslenebileceği, sonraki 24 saatlik dönemde ise bu besinin yetebileceği öngörülüyor. Ancak veterinerler bu durumun zaman içerisinde sindirim sisteminin çalışma disiplinini kötü etkilediği yönünde açıklamaları var.

 

Dolayısıyla yaşlı köpeklerin beslenmesi için günlük iki öğün ideal gibi görünüyor. Yani yetişkin köpeklerle aynı oranda bir beslenme çizgisine sahip olduklarından söz edebiliriz.

 

Yaşlı Köpeklerin Beslenmesi Neye Göre Belirlenir?

Yaşlı köpeklerin beslenme düzeni birkaç farklı ayrıntıyla şekillenir. Bunlarda öncelikli olarak ilk dikkat edilecek nokta yaş ve vücut endeksidir. Yani yaşına göre kilosu ve vücut yapısı ne kadar besleneceğinin ilk sinyallerini verir. Öğünlerin miktarını belirleyen bu unsurun ardından mama seçimi için hastalıklara bakılır. Belirli oranda mama ve belirli miktarda takviye maması ihtiyaç duyulan besin değerlerine göre düzenlenir.

 

Yani veterineriniz tarafından verilecek olan yaşlı köpek besleme çizelgesi son derece önemlidir. Bu aşamada belirlemeniz gereken önemli faktörlerden birisi ise beslenme türüdür. Genelde yavru dönemden itibaren başlayan, yetişkinlik süresince devam eden beslenme formunu korumanız tavsiye edilir.

 

Köpeklerde beslenme türlerinin üç ana gruba ayrıldığını zaten biliyoruz. Sınırsız beslenme türü bu aşamada fazlasıyla zararlı olabilir. Çünkü obezite riski, diğer hastalıkların tetiklenmesi ve kontrolsüz kilo alımında önemli bir faktör olan metabolizma yavaşlığı ile hareketsizlik sorun yaratabilir.

 

Sınırsız ve belirli zamana göre beslemede ise yine yaşlı köpeğiniz mamayı fazla kaçırabilir. Doğal olarak yine en mantıklı besleme türü belirli öğünlerde belirli öğün miktarıyla mümkün olacaktır.

 

Fakat köpeğinizin durumuna göre veterinerinizin tavsiyesiyle diğer beslenme türlerine yönelmeniz mümkündür. Tamamıyla veteriner kontrolünde sürecek olan yaşlı köpeklerin beslenmesi sık kontroller ile tamamıyla izlenebilir bir hal alabilir. Grafiksel olarak vücudun durumu, endeksi ve gelişim süresinin sağlığa yansıması izlenebilmektedir.

 

Minik dostumuz büyüyüp bir yetişkin olduktan sonra bazı standartlar değişikliğe uğrar. Evde baktığınız köpeğinize sunduğunuz beslenme imkânları kuru mama ya da takviye konserve mamalarla şekillenmiş olabilir. Burada veterinerinizin köpeğinize uygun olarak hazırladığı beslenme programı çok daha önemlidir. Haliyle uygulanan programda yapılabilecek değişimlerden ziyade yetişkin olan bir köpek nasıl beslenir sorusu gündeme gelmektedir.

 

Yavru dönemden çıkış ve erişkinliğe ilk adımla beraber köpeğinizin ve sizin hayatınızda neler değişeceğini baz aldığımızda birçok farklı etkenle karşı karşıya kalıyoruz. Beslenme kuralları köpeğinizin vücut endeksine bağlı olarak ayarlanarak özel bir programın yaratılması sonucunda oluşur. Bu programa bağlı kalıp köpeğinizi iyi standartlarda beslemeye devam etmelisiniz. Dolayısıyla yetişkinlik evresiyle birlikte kilo ve vücut ölçülerinde oluşacak artışlar her zaman için beslenme miktarını arttıracağı anlamına gelecektir.

 

Yetişkin Köpeklerin Beslenme Türleri

Köpeklerin beslenmesi için kullanılan üç ana tür bulunduğunu zaten veterineriniz henüz yavru köpek bakıyorken size iletecektir. Hatta tüm beslenme programı seçeceğiniz tür ve veteriner yönlendirmeleriyle belirlenip buna göre şekillenir. Şu ana kadar beslediğiniz yöntemi değiştirmek elbette mümkün olacaktır. Bilhassa köpeklerde obezite görülmesi ya da ırka bağlı olarak obeziteye yatkınlık bu aşamada en sık değişim görülen noktalardan birisini oluşturur.

  • Köpeğinizi Öğün Düzeniyle Beslemek

Burada vücut yapısı, kilo, cins, cinsiyet, sağlık durumu gibi etkenlerin tamamı yaşla bir arada hesaplanarak köpeğinizin beslenme ihtiyacı ölçülür. Sonrasında ise gün içerisinde öğünleri buna göre şekillenir. Köpeğinizi belirli öğünlere uyarak yalnızca o aralıklarla beslemeniz gerekir. Aynı şekilde verdiğiniz mama miktarı belirlenenin üzerine çıkamaz.

  • Köpeğinizi Sınırlı Sürede Beslemek

Mama konusunda herhangi bir ölçü bulunmamasına rağmen zaman açısından son derece kısıtlı bir öğün sistemi oluşturulur. Örneğin sabah belirlenen sürede yalnızca 15 dakika boyunca mama yiyebilmesi için kabı doldurulur. Köpeğiniz istediği kadar yedikten sonra maması kaldırılır. Aynı şey diğer öğünlerde de tekrarlanır.

  • Köpeğinizi Sınırsız Beslemek

Bu besleme türü bilhassa obeziteye yatkınlığı olan köpekler için önerilmez. Herhangi bir mama ya da süre sınırı olmadan köpeğinizin istediği an istediği kadar mama yiyebildiği bir beslenme modülüdür.

 

Herhangi bir beslenme türünü benimsedikten sonra bunun yanı sıra kullanılacak mama ya da diğer ihtiyaçlar önem addeder. Örneğin tam kuru mama bu beslenme türleri için ideal sonuçlar verir. Ara sıra veteriner gözetiminde takviye konserve mama sunmanız mümkündür. Yinede ikisini bir arada karıştırıp tüketmemenizi tavsiye ederiz.

 

Köpeğinizin su içmesi en temel ihtiyaçlarından birisidir. Bunun bilincine varmalı, buna uygun hareket etmelisiniz. Haliyle yetişkin köpeklerin su ihtiyacı bu aşamada son derece önemlidir. Sağlığının sabit kılınabilmesi için yetişkin köpeklerde beslenme miktarı kadar suyun sürekli ve temiz olmasının üzerine vurgu yapmak gerekiyor.

 

Yetişkin Köpeklerde Mama Değişimi Nasıl Yapılır?

 

Mama değişimi tıpkı insanlar gibi minik dostlarımızda da pek sevilen bir hadise değildir. Nasıl ki sevdiğimiz yemeklerin yasaklanması ve diyete başlamamız uzun zamanımızı alan bir alışkanlığın değişimini temel alıyorsa onlarda da aynı sistem geçerlidir. Yani uzun süredir verdiğiniz mamayı değiştirmek biraz sorun olabilir. Her zaman mama değiştirmek zorunda olmasanız da yetişkin köpeklerde mama değişimi yapmak yavrudan erişkine geçen bir köpek için zorunlu hareketlerdendir.

 

Mama değişimi yaparken onun alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak sürekli oranı azaltıp eski mamasından vazgeçirmeniz gerekir. İlk etapta mama kabına yalnızca %10 oranında yeni mamasından koyarak eski mamasını %10 oranında azaltmalısınız.

 

Bu şekilde azaltmaya her gün devam edip %20 ve %30 şeklinde yeni mamanın dozajını arttırıp diğerini düşürmelisiniz. Haliyle belirli bir süreden sonra mama kabındaki mamanın yarısından fazlası yeni mama olacak. İşte burası yetişkin köpekler için mama değişikliğinde kırılma noktasıdır. Eğer burada mama ayrımı yapılıyorsa ya da yeni mamayı yemediğini gözlemliyorsanız tat olarak onu tatmin etmediğini söylemek mümkündür.

 

Çoğu yetişkin köpek %100’ü yeni mama olduğunda ortalama 7-10 gün aralığında mama değişikliğini kabul etmiş olur. Sonrasında ise yetişkin köpek mamasıyla yola devam edilir.

 

Yetişkin Köpeklere Ev Yemekleri ve Ödül Mamaları Verilir Mi?

 

Yetişkin köpeklere yemek artığı, kemik ya da çiğ et gibi alternatifler verilmesine bir hayli alışığız. Fakat bu noktada yapılanın yanlış olduğunu söylemek mümkün. Hiçbir köpeğin çiğ et yemesi yararlı değildir. Aksine parazit oluşumu riskinden dolayı köpeklerin pişmiş et yemesi gerekir. Aynı şey insanlar için yapılan ve çoğu özelliği insanların damak tadına hitap eden ev yemeklerinde de geçerlidir.

 

Ancak yetişkin köpeklerde ödül maması için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Zira ödül maması eğitim sürecinin devam ettiği her an aktif olarak hayatınızda olacaktır. Yavruyken öğrenme hızı çok yüksek olmasına rağmen yetişkin dönemde biraz daha üzerinde otorite kurmanız gerekir. Onu teşvik etmenin en kolay yolu ise ödül sistemidir. Ödül bisküvileri bu sebeple vazgeçilmeniz olarak kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.