Köpekler

Yaşlı Köpekler Neden Çim Ot Yer?

Köpeklerin ot yemesi her zaman için garipsenmiştir. Genellikle etobur hayvanlar olarak bilinen kurtlarla aynı soydan evrilmiş olan köpeklerin ota karşı olan bu ilgisi ise tartışmaya açıktır. Çünkü net bir teoriden bahsetmek için genelin içerisinde olduğu bir durum ortaya koymak gerekir. Oysa köpeklerin çim yemesi bazı evreler için, bazı ırklarda ve bazı köpek sahipleri tarafından raporlanan bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kısacası iki tane aynı cins ve aynı yaşta olan köpeğin birisi her dışarıya çıktığında ot yiyebiliyorken diğeri bu eylemi hiç tekrarlamıyor. Bunu arada sırada yapan köpekler olduğunu ise yine görebilmek mümkün. Tüm bunları aynı noktaya topladığımızda ise yaşlı köpeklerin çim yemesi konusunda bazı detaylara net olarak ulaşabiliyoruz.

 

Öncelikle köpeğin ot yemesi için gerekebilecek sebepleri sıralamak gerektiğini biliyoruz. Bunun için ortaya atılan iki temel unsur var. Fakat bunlara geçmeden önce tümünü ilgilendiren ve çim yemesinin altında yatan sebebin bu olduğunu düşündüğümüz ana ayrıntıdan söz edeceğiz. Köpeklerde gördükleri hareketleri taklit ederler. Doğal olarak bu taklit yeteneklerinin bir eseri olarak köpeklerde çim yeme durumu ortaya çıkabilir.

 

Köpeğim Neden Çim Yiyor?

Köpeklerin çim yemesinin sebeplerinde ilginç iki faktör var. Buna değinmekteki amacımız ise bu sebeplerden birsinin yaşlı köpeklerin neden çim yediği sorusuna cevap olmasıdır.

  • Ot Yeme İsteği

Bu tamamıyla içgüdüsel olarak bizim yeşilliğe yönelmemiz gibi bir durumdan ibarettir. Köpeğiniz gayet arzulu ve istekli bir biçimde otlara yönelir ve yeşil çimlerin tadı ona garip geldiğinden bu ritüeli sürdürür. Tabi ki kanıtlanabilmiş bir sebep olmadığı gibi elle tutulur tek kaynak olarak gözükmektedir.

  • Otu Kusma Amaçlı Yeme İsteği

Köpeklerin bir diğer ot yeme sebebi olarak ise tamamıyla içerisindekileri çıkarma içgüdüsünün ağır bastığı üzerine kurulmuştur. Bu birçok uzmana göre daha aktif ve daha etkin bir neden olarak gözükmektedir. Yaşlı köpeklerin çim yemesinde ise kusma isteği ön plana çıkar. Çünkü merak duygusu köpeklerde asla körelmez. Doğal olarak ağzına giren ya da bir şekilde yutup çıkarmak istediği besinleri bir şekilde kusması gerekir. Dolayısıyla ot yiyerek bunu sağlar ve hemen ardından kusarak rahatlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.