Kediler

Yavru Kediler Nasıl Eğitilir, Ne Yapılmalıdır?

Yavru Kedilerin Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavru kedilerin eğitim aşamaları zorlu geçebilir. Hatta bu konuda bilgi sahibi değilseniz son derece zorlanacağınız bir süreçle karşılaşabilirsinz. Fakat Elizabeth Arguelles gibi Virginia Just Cats kliniğinin kurucusu olup bu tip araştırmalara yoğunluk gösteren uzmanlar bile bazı noktalarda son derece net.

Öncelikle sinir sistemlerinin aktif olduğu kedi gibi canlı türlerinin öğrenmeye açık olduklarını belirtiyor. Fakat burada önemli bir husustan söz etmeliyiz. Her öğrenme biçimi kediler için uygun olmayabilir. Aksine insanlarda olduğu gibi mevcut öğrenme stilini değiştirerek performansın bile arttırılabilmesi mümkündür. Ödüllendirmeler, cezalandırmalar ve seçeceğiniz yol yavru kedi eğitimi için en önemli üç faktördür.

 • Ödüllendirme

Ödül sistemiyle yavru kedinizin eğitim sürecini başarılı şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu bağlamda mevcut ödüllendirmeler kedinizin hangi davranışlara yöneleceğini belli eden noktalardandır. Özellikle günümüzde kedilerin sağlıklı bir biçimde eğitilmesinde başrol oynayan bir etkendir.

 • Cezalandırmalar

Tıpkı ödül sistemi gibi yapmasını istemediğiniz bir davranış türünü önlemenin yoludur. Özellikle yavruyken vereceğiniz bu eğitim ona hayatı boyunca bir yol gösterici kılavuz olacaktır. Isırma eğilimi, tuvalet eğitimi, oyun seçenekleri ve çevreye olan davranışları tamamıyla seçeceğiniz bu tip eğitim aktivitelerine bağlıdır.

 • Yavru Kedi Eğitiminde Yöntem Seçimi

Eğer evinizde yavru kedinize yol gösterebilecek başka bir kedi varsa son derece rahat bir dönem geçirebilirsiniz. Sizden daha etkili bir biçimde onun yanlışlarını kapatacaktır. Kılavuz olarak alınacak büyük bir kedinin yerine ikincil bir yavru yine işleri kolaylaştıran etkenler arasındadır. Böylece iki yetişme aşamasında olan kedinin davranışlarını birbirleri üzerinden değerlendirmesi gözlemlenmiştir.

Kedi Nasıl Eğitilir?

Kedilerin öğrenme süreci cinse ve yaşa bağlı olarak değişir. Özellikle yaş burada en önemli etkendir. Yavru bir kedi ortalama 15 gün içerisinde tuvalet eğitimini kaparak hayatı boyunca bu alışkanlığını sürdürür. Ancak yetişkin bir kedide bu süreçte verilmemiş bir tuvalet eğitiminin tam manasıyla verilebilmesi çok zordur.
Burada çevresel faktörlerin devreye girerek kedilerin gerçek anlamda ne istediklerini bilmek gerekiyor. Aynı zamanda kedilerin öğrenmesinde altın kurallar olarak nitelendirilebilecek bazı detayları şöyle sıralayabiliriz.

 • Ebeveynler

Anne veya baba kedinin yanı sıra kardeşi olan kedilerin davranışları önemlidir.

 • Deneyimler

Hemen her noktayı öğrenme aşamasındayken denemesi gerekir. Deneme esnasında sonucun olumlu ya da olumsuz olması bir önem teşkil etmez. Denemeden net olarak öğrenmesi asla mümkün değildir. Kendi başına bazı uygulamalar yapması ve sizden bağımsız hareketleri pekiştirme aşamasında önem addeder.

 • Genetik

Eğer anne ve babasının cins olarak öğrenmeye açık bir tür olduğundan eminseniz bu bağlamda daha rahat edebilirsiniz. Genetik yapısı gereği rahat bir eğitim süreci yaşarsınız.

 • Çevresel Faktörler

Ona sunduğunuz imkânlar, evinizde baktığınız alternatif bir evcil hayvan, gördüğü ilgi ve ona sağlayabileceğiniz imkânlar burada baskın gelir. Henüz kediyken ona ayrı bir mama kabı almanız ya da ilgili davranmanız eğitim sürecine olumlu yansıyacaktır.

 • Alternatif Öğreti

Alternatif olarak eğitim vermek oyunlardan geçer. Kedinizle yavruyken oynayacağınız oyunlar onun öğrenme eğilimini güçlendirir. Bazı davranışları oyunların arasına sıkıştırarak alternatif bir eğitim sistemini oturtmanız mümkündür.

 

SİZDE HAYVANDOSTLARINA YARDIMCI OLMAK İÇİN YAVRU EĞİTİMİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİNİZİ YORUM OLARAK YAZMALISINIZ…

This Post Has 30 Comments

 1. Iremnur Reply

  Faydalı yazınız için teşekkürler, neyse ki benim evde baktığım kuzucuğum çok akıllı 😊 Arada oyun oynarken biraz şımarıyor 🙂

 2. rengin Reply

  yavru kedilerin yıkanması hakkında bir yazı paylaşırsanız çok yardımcı olursunuz,sevgiyle kalın…

 3. rengin Reply

  yavru kedilerin yıkanması hakkında bir paylaşım yaparsanız yardımcı olursunuz.sevgiyle kalın…

  • master yi Reply

   merhaba rengi yavru kediler veya yetişkin kedilerin yıkanması oldukça sakıncalıdır. özellikle kulağına su kaçması bir faciaya sebep olabilir özel köpük ve tarama tarağı ile yapılması gerekmektedir.

  • Şimal Reply

   Bence hiç boyle bi şey yapma bide kedin yavru onun için pek iyi olmicak

  • Elif Reply

   Yooo bn Kaç kere yavru kedimi yıkadım sabunla .ama kafasını yikamamak şartıyla

 4. Adem Göç Reply

  Bugün bir aylık kedimiz evimizde neşe kaynağı oldu.
  İnşallah ona hakettiği gibi bakabiliriz.

 5. Yasemin Uçarkuş Reply

  faydalı yazınız için teşekkürler

 6. Emine Reply

  Bugun sokakta bulduğumuz bir yavru kediyi bakmak uzere eve getirdik daha önce kedi beslemedigim icin araştırma yapmak istedim yaziniz guzel ama keske biraz daha detaylandirsaydiniz mesela odul ve cezayi kediye ne sekilde verebiliriz bu konu da hic bir bilgim yok birde yavru kedi maması mi yedirmeliyim sut mu icmeli acaba bilenler yardımcı olabilir mi lütfen

  • Arzu Reply

   Sütü yarı su yarı süt olarak verebilirsiniz birde yavrulara göre mamalar var onlardan alın evden verdiğiniz yemekler onların vağırsaklarını bozuyor çünkü çok küçükler

 7. Hatice Şeyma Kara Reply

  Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Gerekli eğitimi verdikten sonra bir kediyle yaşamak gerçekten eğlenceli oluyor.

 8. Feyman yürükoğlu Reply

  Bence yavru kediler en çok anne ve kardeşlerine bakarak öğreniyor.en azından benim miniklerim öyle yapıyor.

 9. Şimal Reply

  Benim kedim şuanda 8 aylik ve bagzi eğitimler için biraz geç kaldım

 10. Sümeyye Reply

  Küçükken eğitim vermek gerçekten önemli.

 11. Yusuf özdemir Reply

  Güzel, faydalı bir yazı. Yavrularımız önümüzdeki ay doğacaklar. Eğitim şart…

 12. Emel Altınok Reply

  Benim yavru kedim ısırmaya devam ediyor 7 aydır (3 haftalıktan beri bizimle) son zamanlarda ısırırken, ısırmak yok diye bağırdığımda, ısırmayı kesip, yalamaya başlar oldu.( Oyun oynarken ısırıyor genelde.) Bu davranışından zamanla vaz geçer mi, öneriniz var mı?

 13. Kıvanç Eraslan Reply

  Minnaklar candır eğitim şarttır 🙂

 14. Ebrar güneş Reply

  Çok yarıdmcı oldu teşekkürler

 15. Nur Reply

  Çok yardımcı oldunuz teşekkürler..kedim henüz 1 aylık tuvalet eğitimine başlıyoruz umarım zorlanmam. Daha detaylı yazılarınızı bekliyoruz ..

 16. Lila Reply

  İşime yarayacağına eminim.Teşekkürler.

 17. Hayal Reply

  Doğduğu gün göbek bağıya iki kedi buldum süper bir kedi ama tüyleri biraz dökülüyor napiim

 18. Hayal Reply

  Tüyleri dökülüyor üzülüyorum

 19. Yagmur Reply

  Henüz bir aylık bile değil biraz yaramaz kedim var hemen alıştı diye sevinmiştim ama arada bir şaşırıp tuvaletini başka yerlere yapmazsa daha da iyi olur .Bilgilendirme yazılarınız için tesekkurler

 20. füsun Reply

  3 aylık erkek bir kedim var herseyi kolayca öğreniyor yazınız çok bilgilendirici oldu teşekkürler

 21. Berika Reply

  Benim kedim şuan tam 1 aylık. Yaklaşık 2haftadir benimle birlikte. Annesi öldüğü için sahiplendim. Kedi tuvaleti ve yatak aldım. Uykusu geldiğinde yatağa girip yatıyor çişi ve ya kakası varken kendi gidip yapıyor.Ilk başlarda ogretebilecek miyim diyordum ama çabuk alıştı yani korkulacak pek bişey yok. Eğer kediniz yavruysa ve onu besleyecek annesi yoksa petshoptan alacağınız biberonla onu yarı süt yarı su katarak besleyebilirsiniz. Kum kabına da bi kaç kez işetirseniz alisacaktir zaten. Bir yavruya sahip çıkmak zahmetli gibi görünse de aslında çok basit. Varlığı neşe katıyor eve 🙂

 22. Mavi kelebek Reply

  Faydalı yazı için teşekkürler.

 23. Swlwnay Reply

  Çok teşekkür ederim benim kedimde çok akıllo ama birtürlü tualetini nereye yapacağını bilmiyor

 24. Melis Reply

  Meraba ben sokakta yavru bi kedi buldum yaklasik 1 aylik ama ben onu kedi kumuna nasil alistiracagimi bilmiyorum lutfen yardim edermisiniz

 25. Yağmur Reply

  Merhhaba gecenlerde cocuklar sokakta ortalama 1 aylik bir kedi bulmuşlar eve getirmişler evde 2 yetiskin kedimde var baslarda anlasamadilar ama simdi iyiler yavru kedi geldikten sonra ilk zamanlar cok iyiydi kedi tuvaletine yapiyordu ama son 1 haftadir farkli noktalar belirlemis oralara yapiyor camasir sulariyla siliyorum ama yine yapiyor ben nasil degustirecegim bunu yardimci olurmusunuz?

 26. Lalehan Yapıcı Reply

  Merhaba. Sokaktan bir tane yavru kedi aldık. Kum da aldık ama 2 kere dışarıya yaptı. Tuvalet eğitimi nasıl verebiliriz acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.