Köpekler

Yavru Köpek Sahiplenme Yaşı Kaç Olmalı?

Bir yavru köpek sahiplenmenin birçok farklı güzel yanı vardır. Son derece ufak, bir o kadar sevimli olan minik dostunuzun evinize neşe ve sıcaklık katacağına şüphe yok. Üstelik yıllar boyu sürecek kuvvetli bir bağ ile sadık ve sevecen bir ilişkiniz olacağına eminiz. Yavru köpek sahiplenmenin bazı riskleri de olabilir. Bazı yavrular annelerine çok bağlıdır. Onu aile ortamından koparmak ise gerçekten birçok kişinin istemediği bir durum olarak lanse ediliyor.

Hele de köpek ticaretinin bu aşamada ciddi sorunlara yol açtığını biliyoruz. Köpekler annelerinden o kadar erken ayrılıyorlar ki sağlıklı bir gelişim süreci mümkün olmaktan çıkıyor. Hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan maalesef yavru köpeklerin gelişimi anneden ayrıldıktan sonra son derece zorlu bir sürece giriyor.

Peki ya yavru köpek kaç haftalıkken annesinden ayrılır? Bu sorunun cevabı bir periyot olarak düşünülebilir. En az 7 haftalık olana kadar hiçbir yavru köpeğin anneden ayrılması doğru değildir. Bu süre boyunca 2 aylık periyotta anne sütünün etkisi çok önemlidir. Üstelik annesinden ayrılması psikolojik anlamda güvensiz hissetmesine neden olacaktır. İster istemez hayatı boyunca yaşayacağı bazı travmaların temeli atılmış olacak.

Psikolojik etkileri hariç olarak fizyolojik anlamda gelişimini de yavaşlatacaktır. Bu gibi durumlar gerçekten çok sık yaşandığı için ülkemizde sahiplenmenin çok daha üst düzeyde olduğuna şahit oluyoruz.

Yavru köpeğin anneden ayrılma dönemi için uygun olan süreç ise 9 haftaya kadardır. Aslında bu süreçten sonra da ayrılmasında herhangi bir sorun yoktur. Fakat bir yavrunun yeni bir yuvaya adapte olarak psikolojik anlamda sorunlar yaşamaması adına 7 ile 9 hafta aralığında anneden ayrılması en doğru karar olarak tanımlanır.

Bildiğiniz gibi güçsüz olan bağışıklık sistemi çeşitli bakterilere karşı aşılanarak kuvvetlendirilir. Bu süreçte hijyenik ve temiz bir alanda son derece steril olarak bakılması gerekir. Dışarıda bakıma uygun olmadığından dolayı aşı periyotları aksatılmamalıdır. Ek olarak ise ikinci aşısının üzerinden bir hafta geçmeden hiçbir şekilde dışarıya salınmamalıdır.

Bir köpek sahiplendiğinizde yapmanız gereken ilk şey veteriner kontrolü olmalıdır. Bakteriler, olası enfeksiyonlar, iç ve dış parazitler yavru köpeklerde çok sık gözlemlenir. Bazen anneden kalıtsal olarak geçen parazitler bazen ise anne sütünden emerken geçen bakteriler büyük sorunlar yaratabilir. Hatta öyle ki insana temasla bulaşabilecek zararlı organizmalar minik dostunuzdan size geçebilir.

Tüm önlemleri alabilmek adına yapmanız gereken şey ise yavru köpeğinizin tüm bakımlarını ve aşılarını yaptırmaktan geçer. Böylelikle aşılar sayesinde bağışıklık sistemi zararlı olabilecek organizmalara karşı kalkan görevi üstlenir. Yavrunun sağlığı ve sağlıklı gelişimi için önemli bir faktör olduğunu unutmamalı ve veteriner kontrollerini aksatmamalısınız. Beslenme, sağlık durumu ve kontrollü gelişim için bu önemlidir.

This Post Has 6 Comments

 1. Ayça Gülşan Reply

  60 gunlukten sonra alinabilir bilgilendirici.yawru almanin buyuk sorumluluklari wardir tatli telaslarida

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürler

 3. Kıvanç Eraslan Reply

  teşekkürler

 4. Halit Reply

  ingiliz staff köpek İstiyorum nasıl bulurum yavru

 5. Figen baş Reply

  Beagle yavru arıyorum. 8 veya 9 haftalık olabilir. Erkek olursa daha iyi olur.

 6. Mine Reply

  2012dogumlu İran kedisi kızım ve Kıbrıs doğumlu Gerger köpeğim evimizin nesneleri Kerim’i hiç bulamadım gerek yok bence çünkü durmadan kendilerini temizlerler sevgiler.😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.