Köpekler

Yavru Köpeklerin Beslenme Türleri, Kilosu

Hemen her yerde rastlayabileceğiniz bir olay halini alan ev yemeğiyle köpek beslemek hızlı bir biçimde yayılmaya devam ediliyor. Fakat bu yanlış uygulamanın köpeklere verdiği zarar tartışılmaz. Aynı şekilde insanlara da zarar veren bir seçenek olduğunu ise birazdan insanların ve yavru köpeklerin besin gereksinimleriyle öğrenmiş olacaksınız.

Genellikle yavru köpeklerin besin ihtiyaçları belirli bir dozajın üzerindedir. Gelişim süreci olması ve her gün fiziksel ya da mental açıdan gelişim göstermesi birçok enzime ihtiyaç duymasına olanak tanır. Bir insanın çocuğu olduğunda gösterdiği özeni minik dostu için göstermemesi ise üzücüdür. Onların bizler gibi canlı olduklarını ve kendilerine has bir vücut dengelerinin bulunduğunu unutmamalısınız. En basitinden yavru köpeklerin beslenme aşamasında insanlardan farklı yönlerinin olduğunu bu enzimlerle ölçümleyebiliriz.

Bir yavru köpeğin beslenirken kalsiyum oranının fosfora oranla çok daha yüksek olması en önemli şarttır. Üstelik buna ek olarak taurin gibi enzimler yine sıkça rastlanan ve tercih edilen bileşenlerdendir. Bunları artık yemeklerle ya da evinizde hazırlayacağınız pratik köpek yiyecekleriyle verebilmenizin mümkün olmadığını vurgulayalım.

 • Ev Yemekleri ve Yemek Artıkları

Bizlerin yediği ve insanların vücuduna hitap eden yiyecekler son derece lezzetli olabilir. Hatta köpeğinizin bu besinleri iştahlı bir biçimde yemesi sizin için bir avuntu kaynağı yaratabilir. Tüm bunlara karşılık artıklarla ya da kendinize hazırladığınız yiyeceklerle yavru köpeğinizi besleyemezsiniz.

 • Yavru Köpeklere Özel Mamaların İçeriği

Yavru köpeklere özel mama seçiminde önemli olan noktalar arasında birçok enzim başrol oynar. Gelişimin önemli olduğu bir süreç olduğundan dolayı kalsiyum miktarı yüksek, fosfor oranı kalsiyuma kıyasla daha düşük mamalar seçilir. Taurin içeren bileşenlerle üretilmiş köpek mamaları insanlar için bir anlam ifade etmez. Köpeklerin gelişimi içinse en önemli faktörlerdendir. Keza gözleri rahatsız olan ya da kalp sorunları yaşayan köpeklerde taurin eksikliği sendromuna rastlanması tesadüfi bir durum değildir.

 • Çiğ Besinler

Köpeğinize çiğ et başta olmak üzere çiğ yiyecekler atmanız onu beslemeniz anlamına gelmiyor. Çiğ et mikropların ve bakterilerin hızla üreyerek yayılabileceği bir üründür. Doğal olarak E.Coli bakterisinin insanlara geçebildiğini ve temas yoluyla size de bulaşarak hem köpeğinizin hem de kendi sağlığınızın bozulabileceğini görebilirsiniz. Çiğ etten bulaşan Listeria, Salmonella gibi bakterilerden ciddi rahatsızlıklar doğmasına sebep olabilirsiniz.

 • Kemik

Kemik yavru köpekler için vitamin, kalsiyum ya da amaçladığınız hiçbir enzimi sağlamayacaktır. Kemik verdiğiniz yavru bilinçsizce onu kemirip yemeye çalışacak. Ancak boğazına takılıp boğulmasına, yemek borusunu yırtmasına ya da mide ve bağırsaklarda iltihaplara yol açmasına sebep olabileceğinizi asla es geçmeyin.

Gördüğünüz üzere insanların ve köpeklerin, hatta bilhassa yavru köpeklerin beslenme durumları pekte benzerlik göstermemektedir. Aksine yavru köpeklerin büyük bir hassasiyetle beslenerek belirli standartların üzerinde bilinçli bir şekilde beslenmesi zorunludur.

Bir köpeğin yavruyken tükettiği mama miktarı erişkin ve yetişkin olduğu dönemlere göre değişkenlik gösterir. Öncelikle tıpkı insanlar gibi belirgin detayların ortaya çıkacağını söylemeliyiz. Sizin verdiğiniz kadar ve sizin verdiğiniz periyotlarda beslenecek olan yavru köpeğin besin gereksinimlerini bilmeden asla program yapmayın. Birçok köpek sahibinin uyguladığı diyet programlar ve benzeri kısıtlamalar köpeklerde besin eksikliğine yol açıyor.

Bunların tamamının muhatabı veterineriniz olurken kilo ve vücut endeksine bağlı olarak belirlenecek bir beslenme çizelgesi oluşturulmalıdır. Aynı zamanda 6 aya kadar sürekli olarak boy, kilo ve besin değerlerinin not edilerek gelişimin gözlenmesi gerekecektir.

Yavru Köpeklerin Beslenme Türleri

Yavru köpeklerde beslenme çeşitleri arasında uzmanların önerdiği üç ana gruptan söz edebiliriz. Bunlar çoğunlukla köpeklerin farklı ırklar ve karakteristik özellikler kapsamında ayrımına bağlı olarak tercih edilir. Üstelik kafanıza göre yavru köpeğinize bu beslenme türlerini uygulamanız kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Bu yöntemler bilinen ve global çapta geçerliliği olan yöntemlerdir. Ancak kilo ve gelişime bağlı olarak belirli bir periyodu belirlerken veterinerinizden destek almanız son derece önemlidir. Keza birçok köpek sahibinin yaptığı bir eylem olmadığından dolayı köpeklerde obezite ya da besin eksikliği gibi tamamıyla yanlış beslenmeye dayanan sorunlarla karşılaşılabilir.

 • Öğün Odaklı Beslenme

Bu beslenme türü eğitime son derece faydalı olup günün belirli saatlerinde vereceğiniz öğünlerle günü geçirmenizi sağlar. Her öğün için belli bir miktarın üzerine çıkmamalısınız. Haliyle köpeğinizin hangi besin değerinden ne kadar aldığını kontrol etmeniz kolaylaşır. Öneriler yavru köpeklerin beslenme sıklığı için minimum üçü gösterir. Bu veterinerinizin yapacağı öğün ayarıyla beraber daha yüksek öğün sayısına ulaşabilir.

 • Süresi Sınırlı Beslenme

Bu öğün mantığına benziyor olsa da biraz daha farklı bir temel üzerine kuruludur. Yavru köpeklerin beslenmesi öğünlere göre yapılacaksa belirli bir besin miktarından başka hiçbir şey o öğün için verilmez. Sınırlı sürede beslenme modülü ise tam aksine gün içinde belirli saatlerde tıpkı öğün gibi sunulur. Fakat mama sınırsızdır. Örneğin 30 dakika boyunca sınırsız mama köpeğinize sunulmuş olarak durur.

 • Sınırsız Beslenme

Özellikle bu modül kesinlikle veterinerinizin kontrolü dışında uygulanmamalıdır. Sınırsız beslenme yavru köpeklerde doğrudan obezite başlangıcına sebep olabilir. Günün her saati ulaşabileceği ve istediği an tüketebileceği sınırsız besin anlamına gelir. Yani mama kabı her zaman için mamayla doludur. Gelip geçerken atıştırması serbesttir.

Yavru Köpeklerde Kilo Kontrolü

Yavru köpeklerde kilo kontrolünü sağlayabilmek için kesinlikle programlı bir beslenme takvimine ihtiyacınız olacak. Böylelikle aldığı besin oranları ve uyguladığınız mama takibi işe yarayacaktır.

Yavru köpekleri beslerken kilosunu düzenli olarak kontrol altında tutmanız önerilir. Yani günlük olmasa bile birkaç günde bir kilosunu ölçerek bunu bir kenarı not almanız işinize yarayacaktır. Hem fiziksel gelişimini hem de psikolojik gelişimini bu aşamada kemikleri ve eklemleri kadar sinir sistemini de etkileyecektir.

 • Kilo kontrol çizelgesi hazırlayın ve verdiğiniz mama miktarıyla aldığı kilo oranını takip edin.

 • Büyüme çizelgesi başlı başına anlık olarak size yavru köpeğinizin beslenmesi sonucunda alınan sonuçları gösterecektir.

 • Aşırı beslenmesi durumunda obezite riskinin doğmaması için veterinerinizle bağlarınızı koparmayın.

 • Arttırılacak mamanın hangi evrelerde ve neye göre olduğunu kesinlikle danışın. Köpeğiniz bir kaç ay büyüdüğünde verdiğiniz besin miktarını kendinize göre arttırmayın.

Yavru Köpeklerde Mama ve Su Ölçeği

Yavru köpek mamaları beslenme konusunda en önemli adımdır. Burada birçok kişinin ortak problemi köpeğin mama seçmesinden geçer. Özellikle seçimlerini beğenmeyen köpeklerinden şikâyetçi olan insanlara rastlamak son derece mümkündür. Genel anlamda bu durumu çözmek mamasını kendisinin seçmesiyle kolayca halledilebilir.

Farklı köpek mamalarını önüne koyun ve ayrı kaplarda barındırın. Hangisini tercih ettiğini gözlemleyin ve mamayı bununla değiştirin. Yinede ilk etapta en az bir hafta ya da 10 gün süreyle eski mamasını yiyerek yeniye yüz çevirebilir. Bunu aşmanın yolu ise karıştırmaktır. Öncelikle verdiğiniz öğünün 4/1 bölümünü yeni aldığınız mamadan koyun. Böylece çoğunluk alışık olduğu mama olmasına rağmen ayırt edemeyecek ve hepsini tüketecektir.

Yavru köpeklerde mama değişimi için sağlıklı periyot ortalama olarak 10 gün sürer. Birkaç gün 4/1 ölçekte yeni mamayı ilave ettikten sonra ölçeği yarı yarıya yapın. Yarısını yeni mamadan koyarak devam ettiğiniz günlerin ardından yine hemen kesmeyin. Bir sonraki adımda 4/3 oranında yeni mamayı kabına ekleyin. Son olarak ise tamamını yeni mamadan vererek sorunsuz biçimde tükettiğini görün.

Günde minimum 3 kez beslenmesi gereken yavru köpeklerin sağlıklı beslenmesi ciddi bir hadisedir. Bir o kadar ciddi olan diğer konu başlığı ise su tüketimidir. Her gün yenileme imkânınız varsa onun su kabını sürekli tazeleyin.

Ödül mamalarını yalnızca eğitim sonrasında ve olumlu davranışlarına uygun şekilde verin. Aksi halde eğitim süreçlerini olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Yemek artığı ve ev yemekleri ya da abur cuburlar içinse söylenecek pek bir şey yok. Bizler için üretilmiş gıdaları köpeklere ya da diğer evcil hayvanlara vermek pekte mantıklı bir hareket değil. En azından oluşacak alerji ve benzer durumlar için sorumluluğunuzun çok büyük olacağını unutmayın.

This Post Has 2 Comments

 1. esma senger Reply

  Obezite olmaması için mutlak veterinerle aradaki bağı koparmam sağlıklı olması benim için önemli ama yavru olduğu için mama tabağı dolu olmalı

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  bilgilendirici yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.