Köpekler

Yeni Yavru Köpeği Eve Alıştırma Yolları

Yavru köpek sahiplenmek bu dünyada erişilebilecek en güzel duygulardan birisidir. Bunun dışında ise yavru köpeklerin eve getirilmesi esnasında yaşanan genel sorunlardan söz etmek gerekiyor. Örneğin bazı köpekler annesinden ayrıldıktan sonra eve adapte olamayabiliyor. Burada yanlış bir yöntemin izlenmesinin çok büyük faktör olacağı ise aşikârdır. Örneğin 5.hafta itibariyle anneden ayrılarak kuru mamayla beslenip kendi ailesiyle görüştürülmemesi köpeğin ayrılığa hazırlanması için çok önemli. Bir hafta sürecek bu ayrılık sonunda yeni ailesiyle adaptasyon sorunu yaşama ihtimali bir hayli düşüyor.

 

Bunu uygulamanın yanı sıra ona yaşayacağı alan için özel olduğunu hissettirmeniz yine fazlasıyla önemlidir. Eğer köpeğinize ilgi ve sevgiyi ilk andan aşılamak istiyorsanız evinizi ona göre dekore etmeye başlamalısınız. Önceliğinizi onun yabancılık çekmemesi adına belirleyin. Özel köpekler için üretilen feromon kokular ve güzel bir kulübe ya da benzeri yastık onu mutlu etmek için ideal seçim olabilir.

 

Yavru Köpeğin Yatacağı Yer

 

Köpeğinizi yavruyken dışarıda bakamayacağınız için doğrudan ev ortamında bir yaşam alanı düşünerek devam edelim. Ona rahat edebileceği, annesinin konforunu sağlayabilecek, sıcak bir yatak vermeniz gerekiyor. Hava akımına karşı dayanıklı, ıslanmaya ve benzeri durumlara karşı korunaklı köpek yatakları mevcut.

 

Bunlardan birisini temin ettikten sonra yapmanız gereken şey yatağını ona uygun şekilde dekore etmekten geçiyor. Eve ufak bir kulübe, ona özel bir sandık ya da kendisini güvende hissedebileceği özel bir alan oluşturmak önemlidir.

 

Alabileceğiniz önlemler arasında annesinin sıcaklığını, kardeşlerinin kokusunu ve özlediği sesleri içeren bazı detayları temin etmeniz yararlı olacaktır.

 

Yavru Köpeğin İlk Gecesi

 

Yavru köpeklerin ilk gecesi eve alışamadığından dolayı korkulu biçimde geçer. Düşünün ki çok küçüksünüz ve tanımadığınız bir evde, tanımadığınız kişilerle birlikte kalmak zorunda kalıyorsunuz. Doğal bir reaksiyon olarak köpeklerin ağlaması bu yüzdendir. Yavru köpeklerde ilk gece ağlamaları neredeyse hiç kesilmez. Ağlama kesilse sızlaması başlar ve bu sabaha kadar böyle sürer. Sabah ona göstereceğiniz ilgi ve şefkat ise bir nebzede olsa güven sorununu kıracaktır.

 

İlk gecesini daha rahat geçirmesi ve ailesinden uzakta yeni hayata adapte olabilmesi için bazı nesneler işinizi kolaylaştıracaktır.

  • Sıcak Su Torbası

Her ne kadar alakasız gibi dursa da sıcak su torbasına koyacağınız ılık suyu minderinin altına yerleştirin. Annesinin sıcaklığını hissederek güven içinde bir uyku çekecektir.

  • Feromon Kokular

Köpekler için özel olarak üretilen feromon kokular kendisini yabancı bir evde hissetmesinin önüne geçer.

  • Müzik

Çok kısık seste, gecenin kör sessizliğini bozacak ve ona yakından ufak bir ninni edası yaratacak müzik açmanız işe yarayabilir.

 

Yavru Köpeğin Yalnız Kalma Sorunu

Yavru köpeklere özel bir durum olmamakla birlikte hiçbir köpek yalnız kalmak istemez. Hatta köpeklerinde yalnız bırakılmaması gerekir. Sahiplerinin bu aşamada bir nevi onun yeni ailesi olduğunun bilincinde davranıp buna uygun yaşama adapte olmaları önemlidir. Yavru köpeklerin yalnız kaldığında ağlaması ve güven sorunu hissetmesi elbette ki normal karşılanmak zorunda.

 

Keza birçok yavru köpek sahipleri tarafından ilgisiz bırakılabiliyor. Burada yaşam şartları, iş hayatı ve sosyal yaşam tabi ki ağır basıyor. Ancak köpek sahiplenmenin getireceği sorumlulukları almak zaten bu aşamada önem addetmeye başlıyor.

 

Özellikle yavru köpeğinizin ilk üç ay boyunca birkaç saatten fazla yalnız bırakılmaması tavsiye ediliyor. Tabi ki bu sürece uyku dahil değil. Süreç boyunca 10 dakika, 15 dakika ve 30 dakikalık alıştırmalarla yokluğunuzu empoze ederek eğitmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.