Köpekler

Yavrular 1 Yaşına Girdiğinde Ne Yapmalı

Yavruyken alıp ciddi bir bağ kurduğunuz köpeğinizin gün ve gün büyüyüşünü izleme olanağı yakalamanın mutluluğunu yaşıyorsunuz. Ancak artık ondan yavru köpek olarak bahsetmek için biraz geç. Keza 12.ayını doldurmasıyla birlikte tam bir yetişkin sınıfına geçiş mümkün olacaktır. Bu durum ırka bağlı olarak bazı ufak ırklarda çok daha erken gerçekleşebilir. Öyle ki bazı ırklar 6 aydan sonra büyümeyi durdurur ve devamında fizyolojik olarak asla değişmez. Bu tip köpek ırklarında erişkinlik dönemi 6.ay itibariyle başlar.

Genel hatlarıyla baktığımızda ise köpeklerin erişkin sayıldığı yaş 1 yaş ve sonrasıdır. Yani 12.ayını dolduran her köpek yetişkin olmuş kabul edilir. Artık yavru köpekler gibi tüm gününü oyun oynamakla ve sizinle aktivitelere katılmakla harcamayacağından emin olabilirsiniz. Halen daha size olan sevgisi sabit ve her an sizinle birlikte olmak istiyor. Ancak enerji kontrolünü gerektiği gibi sağlamayı öğrendi.

Bu süreçte yavru köpek mamalarının içerisinde bulunan enerjinin tümüne ihtiyaç duymayacağından dolayı mama değişimi önerildiğini söylemeliyiz. Eğer yetişkin bir köpeğe sahipseniz ve halen daha yavru mamalarını kullanıyorsanız büyük bir hatanın arifesindesiniz. Zira bu mamalar yüksek dozajda enerji içerir. Gelişim sürecinin fazlasıyla hızlı yaşandığı büyüme evreleri olan 5 ve 12.aylar arasında fizyolojik ve zihinsel gelişimi tamamlamaya yardımcı olur.

Oyunlarla bu enerjinin atılması mümkün olsa da 12 ay ve sonrasında bu durum değişmeye başlar. Köpeğinizin hareketleri ilk aylarında olduğu kadar yoğun olmayacaktır. Bu sebeple yetişkin köpek mamalarına başvurmanız önerilir. Bunu zaten 12.ay kontrolüyle beraber veterineriniz size beslenme şemasında yapacağı değişiklikle belirtecektir. Aynı zamanda kilo endeksi ve yavru köpeğinizin kilo takibi sayesinde gelişim oranı ortaya çıkacaktır.

Yavru Köpeğinizin 1 Yaş ve Sonraki Yaşamı

Yavru köpeğiniz yetişkin olduğunda mama değişimi ilk önceliğiniz olur. Fakat yaklaşık olarak 12 aydır tükettiği mamayı bir çırpıda değiştirmek takdir edersiniz ki imkânsız denecek kadar zordur. Ona alıştığını ve ondan başka mama tüketmediğini hesaba katarsak zorlu bir süreç daha bizi bekliyor olacak.

İlk etapta mama oranını değiştirerek yetişkin mamasına geçmeye başlayacağız. Bunu dilerseniz bir hafta içerisinde dilerseniz 3 haftaya kadar uzayan süreçte gerçekleştirebilirsiniz. 20 gün içinde yapmak en mantıklısı olacaktır. Yani 3 hafta kuralını uygulamanız köpeğinizin ağız tadı açısından adaptasyon sorununu doğrudan ortadan kaldıracaktır.

Veterineriniz tarafından bu noktada daha detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Hatta bazı uzmanlara göre yetişkin mamasına geçiş aşamasında sürecin fazla uzatılmaması tavsiye ediliyor. Aksine 3 hafta değil 1 hafta içinde geçişin tamamlanması en sağlıklısı olarak belirtiliyor.

Mama geçişinde kademeleri %10 paylarla arttırabilir ara da %15 civarına çıkarabilirsiniz. İlk olarak yeni yetişkin mamasından normal mamasına %10 ekleyerek eski mamayı azaltın. Sonraki gün yine %10 yetişkin maması ekleyin ve toplamda mamanın %20’sine ulaşın. %30, %40 şeklinde ilerledikten sonra son gün %10 yavru köpek mamasını da kesin ve tamamıyla yetişkin mamasıyla devam edin.

Bu esnada ödül mamasıyla onu yeni besinine alışması için teşvik etmeniz yararlı olabilir. Yine köpeğiniz ve veterinerinize bağlı olarak kademe mama değişimi için oranları değiştirebilir süreyi uzatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.