Köpekler

Yavru Köpeğin Havlama Nedeni ve Kontrolü

Köpekler ve havlamak herhalde insan ve su içmek gibi iki farklı şekilde sabitlenebilir. Benzetmenin aşağı kalır bir yanı yoktur. Bir köpeğin havlaması kadar doğal bir şey olmadığı gibi bundan rahatsızlık duymanız ayrıca anormal bir olaydır. Tabi ki burada yaşam şartları ve hayatınızın düzeni önem teşkil ediyor. Örneğin bir apartmanda yaşıyorsanız sürekli havlayan bir köpek sizin için ciddi sorunlar yaratabilir.

 

Fakat köpeğinizin bu durumda yapabileceği pek bir şey olmadığının farkına varmalısınız. Birçok köpek sahibinin bu sorunlarla yüzleşmesine rağmen köpeğim neden havlıyor sorusuna yanıt bulamadığını görüyoruz. Oysa köpeklerin havlamayı bırakması gibi bir durum söz konusu olamaz. O havlayacak ve buna engel olmanız için hiçbir sebep yok.

 

Yavru Köpeğimin Havlamasını Nasıl Kontrol Altına Alırım?

Havlamayı bıraktırmak imkânsız olabilir. Ancak yavru köpeklerde havlama eğitimi verilerek bunu kontrollü bir biçimde sizin güdümünüzde tutmak belki mümkün olabilir. Tamamıyla aranızdaki güven ve bağa bağlı olarak gelişecek bir otokontrol sistemiyle havlama eğitimi başarılı sonuçlar verebilir.

 

Önceliğinizi köpeğinizin neden havladığına verin. Karşınıza çıkacak sonuçlar arasında kesinlikle olacak üç temel faktörü şöyle özetleyebiliriz.

  • Gürültü ve Ses

  • Görüntü ve Işık

  • Hareket

Bu açıdan baktığımızda köpeğinizin güvenlik açısından havladığını düşünmek çokta mantıksız olmayacaktır. Fakat apartmanda üst komşunuzun gecenin bir vakti merdivenlerinden yürüdüğünü köpeğinizin algılamasını beklemeniz tamamıyla saçmalık olurdu. Bunu bir tehdit olarak görüp havlaması bu aşamada normal karşılanmalıdır. Fakat saatlerce süren havlamalar normallikten çıkar.

 

Bu aşamada yavru köpeklerde havlama eğitimi için izleyeceğiniz yol oldukça basit. İlk olarak havlamaya başladığında belirleyeceğiniz sabit bir komutunuz olmalı. ‘Hayır’ ya da ‘Dur’ dışında yalnızca havlamaya yönelik bir komut belirlemeniz daha iyi olacaktır. Örneğin ‘Havlamayı Bırak’ ya da ‘Havlamayı Kes’ gibi alternatifler işinizi görecektir.

 

İlk üç havlama her seferinde normal karşılanıp dördüncü ve sonrasında ise müdahale edilmelidir. Eğitimin ilk ayağında havladığında havlamayı kes deyin ve durduğu anda ona yerinizden kalkıp bir ödül maması verin. Daha sonra ise belirgin bir süre bekleyip ödül mamasının süresini uzatın.

 

Yani havlamasını durdurduktan sonra ödül maması vereceğiniz an için havlamadan durmasını sağlayın. Bu 3 dakika ya da 10 dakika gibi süreler olabilir. Her seferinde süre uzadıkça ödül mamasının gelmesini uslu bir biçimde bekleyecektir.

 

Bazen köpekler havlamayı ya da sızlanmayı duygu sömürüsü olarak bizlere sunabilirler. Bu noktada merhametli davranmak eğitim sürecini baltalayan bir faktöre dönüşür. Kesinlikle merhametinizi körelterek ona istediğini vermemeniz gerekir. Haliyle yavru köpeklerde havlama ve sızlanma durumları net ve kesin bir tavırla komut verilerek bitirilmelidir. Öğrenme amacı güdüldüğü an ödül maması işin içine giriyor olsa da sızlanmaları buna dahil etmemek önemli bir faktördür. Zira bunu duygu sömürüsü olarak kullanmaya devam edip her seferinde sizden ödül maması talep etmeye başlayabilir. Fakat komutla durdurmaya devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.