Köpekler

Yavru Köpek Beslenme Şekilleri, Mama Seçimi

Bu şahane dilsiz varlıklara, Yavru iken ne yer nasıl beslenir nasıl bakılır yetiştirirken nasıl bakım yapmalıyız 1 aylık 2 aylık ve 3 aylık veya 6 aylıkken neler yapmalıyız, nasıl beslemeyiz beslenme tablomuz ne olmalı, Köpeğin gelişimi için nasıl bakılır, bunları öğreneceğiz…

Yavru Köpeğinize İlk Mamayı Verme

Yavru köpeğinize ilk mama verirken uygulayacağınız yöntem aranızdaki ilişki için milat olarak adlandırılabilir. Birçok köpek sahibinin bu noktada sorunlar yaşadığını öğrenmek zor olmuyor. Ancak yapılacak şey son derece basittir.

Köpekler yavruyken anne sütünden kesildiği andan itibaren kuru mamayla beslenmeye başlarlar. Bu tuvalet gereksinimleri için oldukça önemlidir. Köpeğinizin kaliteli bir yaşamı ve güzel bir tüy yapısı olmasını istiyorsanız iyi bir marka mama seçmelisiniz, Bunun için ilk önce veteriner hekiminizin, sonrada aynı cins köpek besleyenlerden fikir almanızı öneririz.

Eğer yavru köpeğinize sizden önce mama vermişlerse : Evinize geldiğinizde köpeğinize ilk mama olarak önceden yediği mamayı vermeniz tadının aynı olduğunun farkına varmasını sağlayacaktır.

Haliyle ister istemez kendini evinde hissedecek ve bu hisse kapılarak yeni evini keşfetmeye çıkacaktır.

Tabi ki mamayı verdiğiniz konum ve bundan sonra vereceğiniz konumda önemli. Uzmanlar ilk mamayı verdiğiniz noktayı onun beslenme yeri olarak algılaması için çok daha uygun olacağı yönünde fikir beyan ediyor. Bunun için evinizde uygun bir nokta seçerek devamlı mama kabının olmasını sağlayın, Eğer eviniz büyük ise büyüdükçe farklı noktalarada koyabilirsiniz.

Yavru Köpeklerin Mama Seçimi Neye Göre Yapılır?

Köpek mamalarında ‘Tam” ibaresi sanılandan daha önemlidir. Çünkü aynı zamanda takviye köpek mamaları ya da ilave köpek mamaları gibi tabirlerle satışa sunulan ürünler vardır. Bu aşamada “tam” yavru köpek mamaları bir köpeğin tüm besin gereksinimini karşılar. Yani sizin ekstra bir besin ya da mama vermenize gerek kalmaz.

Fiyat endeksine bakarsanız ucuz olan mamaların hiçbirisinin “tam” olmadığı kanısına varabilirsiniz. Burada avantajlı olmak için, kaliteli ve “tam” ibareli mama almanız önem addediyor.

Örneğin 10 kilo, 25 kilo, 50 kilo seçenekleriyle “tam” yavru köpek maması satın alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yüksek oranda alındığında birim fiyat düştüğü için neredeyse ucuz mamalarla aynı fiyata alma şansına erişiyorsunuz. Zaten mantık çerçevesinde minik dostunuz bunu sürekli olarak tüketecek ve ihtiyacınız olacak.

Yavru Köpeklerde Kuru Mama ve Yaş Mama seçimi

Kuru mama tercihinde yalnızca “Tam” ibaresine destek verilse de asıl karmaşıklık kuru ve yaş mama arasındaki tercih ile başlıyor. Yavru köpek yaş mamayla beslenir mi sorusunun doğuşu bu ikileme dayanıyor.

Tüm köpek mamaları yavru ve yetişkin olarak iki ana gruba ayrılır. Haliyle yaş mamalar arasında da yavru köpeklere göre beslenme gereksinimini karşılayacak ürünler var. Hatta yavru köpeklerin yaş mamayla beslenmesi gelişimini hızlandıran bir etkene dönüşüyor. Kuru mama tercihiyle bir arada değerlendirilmeye devam ediliyor.

Hem kuru hem yaş mama kullanabileceğiniz yavru köpeğinizin beslenme düzeninde aslında temel nokta maddiyat oluyor. Çünkü yaş mamalar diğer mama türlerine göre daha zengin içerikli fakat daha pahalıdır.

 

Köpeklere Çikolata, Kahve, Çay ve Kafeinli Maddeler verilir mi ?

Şeker Bayramının yaklaştığı şu günlerde bu konuya özellikle dikkat çekmek istiyorum…Çikolata sadece şeker içerdiği için köpeklere zararlı zannedilmektedir . Aslında zararlı olmasının asıl önemli nedeni içerdiği birtakım maddelerdir.

Çikolata Kalp-damar ve sinir sistemini etkileyen kafein, theobromine ve theophylline içermektedir.

Bu maddeler merkezi sinir sistemini uyararak kalp atım sayısında artışa neden olurlar (taşikardi). Theobromine ve kafeinin öldürücü dozu 100-200 mg/kg olarak belirlenmiştir. Hafif ve orta dereceli belirtiler yanı sıra felçler ve ölümle sonuçlanan vakalar mevcuttur.

İçerdiği maddeler plasentayı geçtiği için anne karnındaki yavruyu ve süte geçtiği için annelerini emen yavruları da aynı oranda etkilemektedir.Bu sonuçlara maruz kalmamak için lütfen ödül olarak köpeğinize çikolata değil onun için üretilmiş ödül tabletlerini veya bisküvileri – krakerleri veriniz..Ödül vermek isterken istemeden yanlış sonuçlara neden olabilirsiniz

 

Köpeğe Alkollü içeçek verilir mi ?

Az bir miktarı bile İntoksikasyon(zehirlenme), koma, ve ölüme sebep olabilir.

Köpeğe yemek artıkları verilir mi ?

Dengeli bir besin kaynağı olmadığı için, köpeğinizin günlük gıdasının %10’unu geçmemelidir.Artık hayvansal yağlar kesinlikle verilmemelidir.Etlerin yağları ayrılmalı ve kemikler kesinlikle verilmemelidir.

This Post Has One Comment

  1. Serap Alışkan Reply

    Bu önemli bilgilendirmeler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.