Köpekler

Yavru Köpeğinizin Beslenmesi

Köpeklerin gelişiminde de insanlar gibi beslenme önemli bir faktör olarak görülür. Doğal olarak yavru köpeğinizin beslenmesi için bu önemli koşulu iyi biçimde takip etmeniz gerekir. Yavru köpeğinizin beslenme şartları neyi gerektiriyorsa onu yapmanız şarttır. Zira beslenme çizelgesi veterineriniz tarafından verilecektir. Buna uygun standartları yakalamak için elinizde birçok alternatif olabilir. Fakat daha önemli bir sorununuz var. Köpeğinize vereceğiniz ilk mama ve onun tepkisinin ne olacağı?

Yavru Köpeğinize İlk Mamayı Verme

Yavru köpeğinize ilk mama verirken uygulayacağınız yöntem aranızdaki ilişki için milat olarak adlandırılabilir. Birçok köpek sahibinin bu noktada sorunlar yaşadığını öğrenmek zor olmuyor. Ancak yapılacak şey son derece basittir.

 

Köpekler yavruyken anne sütünden kesildiği andan itibaren kuru mamayla beslenmeye başlarlar. Bu tuvalet gereksinimleri için oldukça önemlidir. Köpeğinizi sahiplenmeden önce orada kullanılan mamadan bir miktar almanız ya da markasını ve cinsini öğrenmeniz size avantaj sağlayacak.

 

Evinize geldiğinizde köpeğinize ilk mama olarak önceden yediği mamayı vermeniz tadının aynı olduğunun farkına varmasını sağlayacaktır. Haliyle ister istemez kendini evinde hissedecek ve bu hisse kapılarak yeni evini keşfetmeye çıkacaktır. Tabi ki mamayı verdiğiniz konum ve bundan sonra vereceğiniz konumda önemli. Uzmanlar ilk mamayı verdiğiniz noktayı onun beslenme yeri olarak algılaması için çok daha uygun olacağı yönünde fikir beyan ediyor.

 

Yavru Köpeklerin Mama Seçimi Neye Göre Yapılır?

 

Köpek mamalarında ‘Tam’ ibaresi sanılandan daha önemlidir. Çünkü aynı zamanda takviye köpek mamaları ya da ilave köpek mamaları gibi tabirlerle satışa sunulan ürünler vardır. Bu aşamada ‘tam’ yavru köpek mamaları bir köpeğin tüm besin gereksinimini karşılar. Yani sizin ekstra bir besin ya da mama vermenize gerek kalmaz.

 

Fiyat endeksine bakarsanız ucuz olan mamaların hiçbirisinin tam olmadığı kanısına varabilirsiniz. Burada avantajlı olmak için çok miktarda mama alıp kaliteli ve tam ibareli mama temin etmeniz önem addediyor.

 

Örneğin 10 kilo, 25 kilo, 50 kilo seçenekleriyle tam yavru köpek maması satın alabileceğinizi biliyor muydunuz? Yüksek oranda alındığında birim fiyat düştüğü için neredeyse ucuz mamalarla aynı fiyata alma şansına erişiyorsunuz. Zaten mantık çerçevesinde minik dostunuz bunu sürekli olarak tüketecek ve ihtiyacınız olacak.

 

Yavru Köpeklerde Kuru Mama ve Yaş Mama Tercihi

 

Kuru mama tercihinde yalnızca ‘Tam’ ibaresine destek verilse de asıl karmaşıklık kuru ve yaş mama arasındaki tercih ile başlıyor. Yavru köpek yaş mamayla beslenir mi sorusunun doğuşu bu ikileme dayanıyor.

 

Tüm köpek mamaları yavru ve yetişkin olarak iki ana gruba ayrılır. Haliyle yaş mamalar arasında da yavru köpeklere göre beslenme gereksinimini karşılayacak ürünler var. Hatta yavru köpeklerin yaş mamayla beslenmesi gelişimini hızlandıran bir etkene dönüşüyor. Kuru mama tercihiyle bir arada değerlendirilmeye devam ediliyor.

 

Hem kuru hem yaş mama kullanabileceğiniz yavru köpeğinizin beslenme düzeninde aslında temel nokta maddiyat oluyor. Çünkü yaş mamalar diğer mama türlerine göre daha zengin içerikli fakat daha pahalıdır.

This Post Has One Comment

  1. Serap Alışkan Reply

    Bu önemli bilgilendirmeler için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir