Köpekler

Yavru Köpeğinizin Davranış Eğitimi

Yavru köpeklerin eğitimi için endişelenmenize gerek yoktur. Birçok insan bu süreci iyi değerlendiremeyeceğini ya da başarılı bir sonuca ulaşamayacağını düşünerek geçirir. Ancak durum bundan biraz daha farklı bir noktaya doğru ilerler. İnsanlar bebekleri doğduktan hemen sonra onun eğitimi için vakit harcamaya başlarlar.

 

İlk 5 yaş için öğrenme süreci çok hızlı ilerler ve okulda öğrenim kat ve kat artış gösterir. İşte bu noktada yavru köpeğinizin için geçerli olan sistemi aynı doğrultuda düşünebilirsiniz. Öncelikle köpeğinizin davranışlarının çok kolay bir biçimde istediğiniz ölçekte gelişebileceğini unutmayın. Bu bağlamda yapacağınız atılımlar çok önemli.

 

İlk haftalarında yavru köpeğin tuvalet eğitimi için çalışmalara başlayıp sonrasında Clicker eğitimi ve komutlar üzerinde durmaya devam edebilirsiniz.

 

Yavru Köpeğinizin Davranışları Size Bağlıdır

Yavru köpeğinizin iyi bir dost olabilmesi, agresifliğe yönelmemesi ve evinize uygun hareket etmeyi öğrenmesi yalnızca sizin elinizdedir. Özellikle bu noktada vereceğiniz eğitimi uzun sürelere yaymaktansa kısa periyotlar şeklinde düzenlemenizi öneririz.

 

Bu durum onun sıkılmamasını sağlarken sağlıklı ve kalıcı bir öğrenmeyi mümkün kılar. Günde en az 5-6 kez ona bir şeyler öğretmek için farklı noktalarda farklı ekipmanlarla eğitimler verin. Bu eğitimlerin süresi ise maksimum 5 dakika ile sınırlı olsun.

 

Yavru Köpeğinizi Ödüllendirin

Her iyi davranışını ödüllendirmek başlı başına bir teşvik yaratacaktır. Genellikle yavru köpeklerin davranışları sahiplerine göre şekillenir. Ödül mamalarının sık verilmesi bu sebeple yanlış bir yönlendirmeye mahal vermemek adına kısıtlanmalıdır. Ancak çok hızlı bir öğrenme sürecinde ister istemez onu ödüllendirmeniz gerekecektir.

 

Tuvalet eğitimi başta olmak üzere tüm komutlarda birkaç defa doğru yaptığında tekrarlamayı öğrenmesi adına ödül bisküvilerini önüne bırakın. Ancak tam olarak başarıya ulaşamadığı anlarda kesinlikle mücadele vermekten vazgeçmemesi için ödül maması takdim etmeyin.

 

Yavru Köpeklerde Kötü ve İstenmeyen Davranışlarda Ne Yapılır?

Yavru köpekler istenmeyen davranışlar sergileme konusunda oldukça bonkördür. Özellikle ilk aylarında sahiplerini çileden çıkarabildikleri yine doğrudur. Ancak şunu unutmadan hareket etmek gerekiyor. Hiçbir köpek isteyerek sizin eşyalarınıza zarar vermez. Ya da onlara zarar vermemek adına bir düşünce yapısı ya da otokontrol sistemine sahip değildir. Bir bebek gibi düşünün ve bebeğinizin çarşafını ısırdığını gördüğünüzü hayal edin.

 

Bu durumda ne yapabilirsiniz? Tabi ki ona kızmak, bağırmak, şiddet uygulamak gibi tavırlar asla bir işe yaramayacaktır. Çünkü bilinçsizce yapılmış bir hata olduğunun farkındasınızdır. Bunu önlemenin yolları ise onun sorununa çare olacak düzeydedir. Bir köpek sizin ayakkabınızı ya da mobilyanızı neden kemiriyor olabilir? Belki de basit düşünerek dişlerinin kaşındığı kanısına varabiliriz?
Bu bağlamda ona dişleyebileceği, dişlerinin kaşıntısını giderebileceği uygun ebatlarda oyuncaklar temin etmek en doğrusu olacaktır. Eğer buna rağmen aynı şeylere devam ediyorsa bu durumda da yapılacak şey oldukça açık. Ona kızmadan ve şiddet uygulamadan yalnızca yokmuş gibi davranmanız gerekiyor. Sandığınızdan daha hisli olan köpeklerin bunu algılayabilmesi çok hızlı sürecektir.

 

Yavru Köpeklerde Davranış Eğitimi Esnasında İpler Sizin Elinizde Olmalıdır

Yani kısacası iyi bir davranışta ödül maması, kötü bir davranışta onu engellemek için alternatif ve devamında ona yokmuş gibi tepki göstermek en mantıklısı olacaktır. Tüm bunları bu şekilde sürdürerek yavru köpeklerde davranış eğitimine devam ederseniz doğru bir çizgide yol aldığınızı göreceksiniz. Köpeklerin yavruyken öğrenme süreleri kısa gibi görünse de yıllar boyunca sürekli öğrenme isteği sabit kalacaktır.
Sizin ona yeni bir şeyler katabileceğiniz hissiyatıyla öğrenmeye açık olacaktır. Bu süreçte ipleri ona verdiğiniz an işlerin pek yolunda gitmeyeceği zamanların geldiği açıktır. Dolayısıyla her zaman için hem eğitimlerin hem de davranışların tamamıyla sizin kontrolünüzde gelişmesi gerekir.

 

Apartmanda bakılan yavru köpeklerin havlama sorunu ise en büyük problemler olarak düşünülür. Bunun kaynağı zamanında iplerin elinizden gitmiş olmasıdır. Ona ödül maması verdiğinizde, onunla oyun oynadığınızda ya da tasmayı elinize aldığınızda havlamaya başlayabilir. Bunu birkaç tekrardan sonra kesmesi gerekir.

 

Eğer kesmiyorsa ve siz buna müdahale yapmıyorsa her çıt sesine havlayacağı dönem 6 ay ile 2 yaş arasında olacaktır. Bu dönem güvenliği eline alarak yaşadığı bölgeyi sahiplendiği anlara tekabül ediyor. Doğal olarak yapabildiği en iyi şeyi yapıp tüm seslere havlamaya başlar. Önüne geçmek için küçüklük dönemlerinden itibaren uzun süreli havlamalarında sabit kalarak onu görmezden gelin. Bu durumu ‘Hayır’ komutuyla yavruyken aşılamanız ise ileride daha otokontrollü bir dönem yaşamanıza sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.