Köpekler

Yavru Köpek Egzersizleri ve Öğünleri

Yavru köpeklerde beslenme çeşitleri farklı mama türleriyle bütünleşerek karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan mamalar arasında seçim yaparken köpeğimizin formunu düşünmek zorunda olduğumuz bir gerçektir. Genellikle bu konu önemsiz gibi gözükse de fiziksel ve zihinsel gelişim için formun korunması ciddi bir öneme sahiptir.

 

Köpeklerde formu korumak için öncelikle besin değerleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve veterinerinizle koordineli bir beslenme programı hazırlamalısınız. Yavru köpekleri her zaman beslemek yerine düzenli bir beslenme modülünü uygulamanız önerilir. Ekstra olarak verdiğiniz takviyeler ya da ödül mamaları ise kalori oranını aşmayacak düzeyde dengelenmelidir.

 

Yavru Köpeğinizin Öğünleri

 

Köpek mamalarının içeriğine bakarak temin edip bunu belirli ölçeklere bölüp ona göre vermeniz gerekir. Eğer siz aldığınız mamayı doğrudan köpeğinize veriyor ve hiçbir şekilde düzenli hareket etmiyorsanız bu sorunla yüzleşme ihtimaliniz son derece yüksektir. Köpek mamalarının içeriği arasında köpeklerin tat olarak bayıldıkları ve yararlarıyla ön plana çıkan besin türlerine rastlamaktayız. Karaciğer, soya, pirinç, tavuk, yağ ve mısır karışımdan oluşan birçok farklı mama türü var. Farklı tatların ağır basmasıyla köpeğinize bir ziyafet yaratmayı başarıyorlar.

 

Gerekli kalori oranına göre veterinerinizin belirleyeceği beslenme diyeti köpeğinizin formunu koruması için ideal beslenme şartlarını içerecektir. Verdiğiniz mama miktarının öğünlere göre düzenlenmiş olması sizin için ayrıca avantaj yaratacak. Hangi saatte ne vereceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız düzenli bir biçimde bunu sağlayabileceksiniz. Sonucunda ise köpeğiniz gelişimiyle doğru orantılı olarak beslenmesi gerektiği kadar yiyecek.

 

Yavru Köpeğiniz İçin Tam Mama ve Tamamlayıcı Mama Seçenekleri

 

Veterineriniz size farklı özellikleriyle mama markaları ya da mama türleri önerebilir. Önceliğinizi tam mama kullanmaya yöneltmelisiniz. Zira yavru köpeklerde tam mama kullanımı birçok etkisiyle gelişimi destekler ve somut olarak etkilerini görmenizi sağlar.

 

Tamamlayıcı mama ise tam mama olmamakla beraber besin öğelerinin tamamına sahip değildir. Ancak bazı durumlarda köpeğinizin ihtiyaç duyacağı özel besin içeriklerini içerdiğinden ötürü yalnızca tamamlayıcı köpek maması tercih etmeniz istenebilir.

 

Bunu büyüme takip grafiğine bakarak veterineriniz analiz eder ve size yeni bir beslenme modülü verir. Yani sizin veterinerinize danışmadan tam mamadan takviye mamaya geçme gibi bir lüksünüz olmadığını vurgulayalım.

 

Yavru Köpekler İçin Egzersiz Programları

 

Yavru köpeklerin vücut gelişimlerini tamamlamaları için en önemli faktör olarak görünen egzersizler veterineriniz tarafından size iletilir. Bu egzersizlere ihtiyaç duyup duymadığınızı sormanıza bile gerek yok. Keza herkesin yavru köpekler için egzersiz programının şart olduğuna kanaati tamdır.

 

Burada asıl olan amacın kas gelişimini sorunsuz biçimde tamamlamak olduğunu belirtmeliyiz. Çünkü hızlı bir gelişimle fizyolojik anlamda çok önemli bir süreç yakalanmış oluyor. Bunu değerlendirmenin en temel iki yolu ise beslenme ve egzersiz oluyor. Beslenmeyi gereken standartlarda bol öğünlerle ve yeterli besin miktarlarıyla yaptıktan sonra ise egzersiz kaçınılmaz oluyor. Köpeğinizin vücut gelişimini tamamlaması böylelikle daha aktif ve hızlı sonuçlar veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.