Köpekler

Yavru Köpeklerde Obezite, Kilo Takibi

Yavru köpekler beslenme konusunda hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ciddi bir biçimde obezite riskiyle karşılaşılabiliyor. Bazen sahiplerinin gereksiz yere fazla mama vermesi, bazen ödül mamalarının eğitim kisvesi altında kalori sınırını aşması obeziteye sebep olabiliyor. Üstelik bunun farkına varamadığımız zamanlar oldukça fazla.

Yani bir köpeğin kilo kontrolü açısından dengede olduğunu anlamak her zaman için mümkün olmayabiliyor. Zira kilo takibinin aylık olarak rutine bağlanarak veteriner tarafından yapılması gerekiyor. Böylece en ufak kilo değişimlerinin ve vücut üzerinde dağılımının saptanabilmesi mümkün hale geliyor. Günümüzde köpeklerin kilo kontrolünde obezite riskinin açığa çıkabilmesi için hassas bir inceleme ise şart diyebiliriz.

Irklara göre farklılık gösteren köpek kilolarının ideal seviyesi fazlasıyla değişken olabiliyor. Çünkü köpek obezitesi için etken oran %15 seviyelerinde hesaplanıyor. Yani köpeğiniz 10 kiloysa obezite olma riskini taşıması için 1,5 kg civarında fazlası olması yeterli görünüyor.

Tabi ki bu ağır ve yetişkin köpeklerde çok daha üst seviyelere çıkıyor. Keza yetişkin ve yaşlı köpeklerin 30-40 kiloyu rahatlıkla bulabildikleri biliniyor. Bu durumda sizin obeziteye doğru giden köpeğinizde 1 kilo fazlayı hissetmeniz pek mümkün olmuyor. Test olarak kaburga dokunuşu uygulayarak ideal kilo için bazı detaylar elde edebilirsiniz. Karnının sıkı olması, kaburgalarının görünmemesi görünüş odaklı olarak ideal kilo belirtileridir. Aynı şekilde dokunduğunuzda kaburgaları bir yağ tabakasıyla sarılı vaziyette hissetmeniz gerekir. Eğer hissedemiyorsanız obezite risk grubu içinde olduğunu söylemeliyiz.

Yavru Köpeklerde Obeziteyle Mücadele

Yavru köpeklerde kilo kontrolü için büyüme takip çizelgesi kullanmak fazlasıyla önemlidir. Bu aşamada hem veteriner kontrollerinin düzeni, hem kilo ölçümünün düzenli oluşu hem de köpeğinizin vücut endeksinin korunabiliyor oluşu gözlemlenebilir. Veterineriniz sonuç odaklı değerlendirmeleriyle size köpeğinizin formu, gelişimi ve kilo kontrolü ile ilgili çarpıcı detaylar sunabilir.

Tabi ki bazı durumlarda beslenme formunu değiştirmek ve buna uygun seçenekler kullanmak gerekecektir. Haliyle yavru köpeklerde kilo kontrolünün obezite dışında gelişim için ayrıca önem arz ettiğinden söz etmek istiyoruz.

Birçok köpek bakıcısının maalesef veteriner kontrollerini aksatması ve bu süre zarfında köpeğinin aldığı az miktarda kiloyla obeziteye yakalanması daha ciddi sağlık sorunlarını doğuruyor. Haliyle kontrollerin aksaması kadar kullanılan besin miktarının dengede tutulması önemli kabul ediliyor. Besin miktarını, kullanılan mamanın kalori oranını ve köpeğinizin ihtiyacı olan beslenme sıklığını iyi analiz etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.