Köpekler

Yavru Köpeğin Kızgınlık Dönemi Duyguları

Köpeğinizin büyüme evresi içerisinde 6.aya girmesiyle birlikte erişkinlik dönemi başlar. Yani onu artık yavru köpek olarak adlandırmaktan çıkarırsınız. Fakat halen daha gözünüzde minik dostunuz olarak kalacağından şüphe yok. 6 aylık olmasıyla birlikte yavru köpeklerde çiftleşme eğilimi başlayarak ilk kızgınlık dönemi yaşanır.

 

Yavru köpeğinizin etrafında dişi bir köpek varken kızgınlık dönemi nasıl geçirilir? Bu sorunun kaynağında kısırlaştırma operasyonu en net çözüm olarak görünüyor. Fakat kısırlaştırılmamış bir kızgınlık dönemine giren erkek köpeğiniz olduğunu düşünerek devam edelim. Çevrede, evinizde, bahçenizde ya da yakınınızda bir dişi köpek varken kızışan erkek köpeğinizi nasıl kontrol edersiniz?

 

Bunun için eğitim süreci önemli olsa da içgüdüsel olarak bir anlık dikkatsizliğiniz yavru köpek sahibi olmanıza sebep olabilir.

 

Kızgınlık Döneminde Kötü Davranışlar

Kızgınlık dönemi boyunca köpeğinizde kötü davranışlar olarak adlandırabileceğimiz farklı arayışlar ortaya çıkar. Örneğin köpeklerde eşyalarla çiftleşmeye çalışmak bunun en basit örneğidir. Bu kötü bir davranış olarak adlandırılır. Ancak bu davranışı kontrol edebilecek bir mekanizmanın köpeğinizde olmadığını bilmeniz gerekiyor. Aksine kızgınlık dönemindeki köpeğinizin dişi köpeklere karşı ilgisi azalmayacak, onlara erişemediği için alternatif çiftleşme yollarına ilgisi artacaktır.

 

Bu sebeptendir ki sahibinin bacaklarını bir dişi olarak gören ve çiftleşir gibi hareketlere başvuran köpeklere rastlarız. Kızgınlık dönemi olan 3 haftalık sürenin ardından ise bu eğilim devam eder. Nadir olarak birkaç ay sonra bu eğilimin azaldığı gözlemlenebilir. Büyük çoğunluğu ise koltuklara, masalara, dolaplara ve gördüğü herhangi bir eşyaya çiftleşir gibi yaklaşmaya 1 yaşını geçene kadar devam eder.

 

Yavru Köpeğinizin Kızgınlık Sonrası Alışkanlıkları

Erkek köpekler ilk etapta idrar yaparken tek amaç olarak tuvalet ihtiyacını gidermeyi öğrenir. Tuvalet eğitimi ile ilk aylarından itibaren gidip köpek tuvaletine ya da kuma işini görerek pisliğini kapatır ve evin içerisinde yaşamına devam eder. İlk kızgınlık döneminin ardından ise bölge sahiplenme içgüdüsü ortaya çıkar.
Hem cinsellik hem de saldırganlık açısından sahiplenme içgüdüsünü bastıramaz. Haliyle yavru köpeğinizin kızgınlık süresi boyunca edindiği bazı alışkanlıklar kalıcı olmaya başlar. Örneğin evinizde muhtelif yerlere idrar bırakarak bölgenin lideri olduğunu diğer köpeklere gösterir. Her ne kadar evinizde farklı köpekler yoksa bile bunu sürdürür. Çevresinde bir dişi köpek varsa her fırsatta onunla bir araya geleceği noktaları belirler ve buralara idrar bırakır. Bunun bir yolunu bulmak için sürekli olarak alternatifler üretir.

 

Yavru Köpeğinizin Kızgınlık Döneminden Miras Kalan Sahiplenme İçgüdüsü

Sahiplenmek köpekler için aslında çok sürpriz bir durum değil. Keza siz sahibi olarak bir kavgaya karıştığınızda karşınızdaki kişiye direk saldırabilecek potansiyele sahiptir. Üstelik şimdiye kadar hiçbir şekilde agresif davranış eğitimi almamasına karşılık sizi kurtarmak için var gücüyle savaşacaktır.

 

Kızgınlık döneminde erkek köpekler çevresinde bir dişi varsa çok daha agresif bir hal alırlar. Bu noktada aileden olan kişilere hatta size bile farklı davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. Çünkü içgüdüleri ona çiftleşmesi gerektiğini söylerken karşısında genital bölgesinden salgı ve koku yayan bir köpek vardır. Yani çiftleşmek için her şey uygundur ancak engelleniyordur.

 

Bu durum onun ileriki yaşamı boyunca saldırganlık ve agresifliğin miras olarak kalmasını sağlayabilir. Haliyle çiftleşme evresi yani kızgınlığı gelmeden kısırlaştırmak bu sebeple önemlidir.

 

Erkek Köpeklerin Kızgınlık Döneminde Yaşadığı Duygusal Süreç

Erkeklerde kızgınlık süreci 3 hafta kadar sürerken bu dönem tam manasıyla bir duygu patlamasına sebep olur. Karşıda bir dişi gördüklerinde aşk olarak adlandırabileceğiniz kadar bağlılık duygusu hissedebilirsiniz. Fakat engellenmesi sebebiyle kızgınlık döneminde yavru köpeğiniz çiftleşemez ve bu onun psikolojik anlamda alt üst olmasını sağlar.

 

Bu noktada evden kaçan köpeklerin haberlerine sık sık rastlayabiliyoruz. Maalesef yaşanan trafik kazaları, kaybolma vakaları, çeşitli şekilde kendisine zarar veren köpeklere rastlanabiliyor. Yani erkek yavru köpeklerin kızgınlık dönemleri duygusal anlamda bir hayli yoğun geçmektedir. Dişisine fazla bağlılıktan ötürü depresif duruma giren ve hayatını minimal düzeyde yaşamaya başlayan cinslerle karşılaşılabiliyor.

 

Yemek yemeyen, uyumayan, oynamayan, aktivitelere katılmayan ve sürekli yatmak isteyen bir köpekle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu psikolojik süreçtense yavru köpeğin kısırlaştırılması çok daha etkin bir sonuç olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.