Köpekler

Yavru Köpeklere Vurulan Düzenli Aşılar

İç parazitler, dış parazitler, enfeksiyon riskleri ve viral hastalıklar köpeklerin sağlığını tehdit eden unsurlardır. Tümü için dünya çapında uygulanan aşılar mevcuttur. Köpeğinizin aşı takvimi içerisinde tüm rahatsızlıkları önleyebilecek aşılar bulunmamaktadır. Keza aşısı olmayan hastalıklar için uygun korunma şartlarını kendiniz belirlemeniz gerekiyor.

 

Tıpkı insanlarda olduğu gibi tedavisi olmayan hastalıklar , aşısı olmayan rahatsızlıklar ve yeni keşfedilen enfeksiyonlara rastlanabiliyor. Fakat genel anlamda bir köpeğin her yıl düzenli olarak vurularak bağışıklık sisteminin o bakteriye karşı bağışıklık kazanması gereken ilaçları olduğunu söylemeliyiz. Bu sebeple düzenli olarak aşı kartını takip ederek bu sorunun üstesinden gelmeniz önerilir.

 

Köpeğinizin aşılarını tamamlamazsanız ve düzenli vurdurmazsanız her zaman risk altında olabilir. Hatta bazı bakteriler ve parazitler yoğun şekilde insan vücuduna geçebilmektedir. Bu durumda hem köpeğinizin hem de ailenizin sağlığı riskli bir noktaya doğru ilerlemeye başlayabilir.

 

Köpeklere Vurulan Düzenli Aşılar

 

Köpeğinizin sağlığı için endişelenmemeniz için gereken en önemli şey aşılamadır. Aşı takvimi ile size vurdurmanız gereken aşılar ve aşıların süreleri veterineriniz tarafından belirtilir. Önemli olan bir diğer husus ise bilinçsiz aşılamadır. Yani aşıyı temin edip kendiniz vurmaya kalkarsanız ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bazı aşılar deri altına bazı aşılar ise kendine has tekniğiyle uygulanır. Yine bazıları için boyun bölgesi, bazıları içinse kalça civarı uygulama alanı olarak seçilir.

 

Dolayısıyla bu konuda uzman bir veteriner değilseniz asla köpeklere aşı nasıl vurulur sorusunun akıbetini minik dostunuza yaşatmayın. Düzenli kontrollere gittiğiniz veterineriniz zaten aşı ücreti haricinde bir fiyat talep etmeden aşıları uygulayacaktır.

  • Köpek Hepatiti

Hepatit hastalığının köpeklerde son derece zararlı etkilerle ölüme kadar gidebildiğini belirtmeliyiz. Genellikle 12 aylık olana kadar Köpek hepatiti tehdidi aktif olarak gözlemlenir. Aşının vurulmasıyla vücut bağışıklık kazanır. Fakat aşısız köpekler için hepatit belirtileri son derece belirgindir. Öksürüğün düzenli olması ve periyodik kusma ile başlayan karın ağrılarını size hissettirecektir.

 

Aynı zamanda nöbet geçirmeye son derece müsait olan Hepatit köpeklerin gözlerinin mavileştiği gözlemlenmiştir. Eğer aşısı vurulmuyor ya da tedavi edilmiyorsa Köpek hepatiti olan hayvanların karaciğer hastalıklarına karşı hassasiyeti ciddi oranda artmaktadır. İç organların işleyişini zamanla bozan bir etki süresi olmasından ötürü hayati risk barındıran bir hastalık olarak bilinir.

  • Köpek Gençlik Hastalığı Aşısı (Canine Distemper)

Her köpeğin risk grubunda olduğu gençlik hastalığının tek çıkış yolu gençlik aşısıdır. Fakat bunu uygulamak için herhangi bir belirtiye ihtiyacınız yok. Düzenli olarak köpeğinizi veterinere götürerek aşınızı yaptırmanız gerekir. Keza yüksek ateş, kusma, ishal, göz iltihaplanması, öksürük ve akıntı gibi çok sıradan komplikasyonlarla kendisini gösterebilir.

 

Bu basit belirtilerin haricinde gençlik hastalığı köpekleri felç edebilecek kadar güçlüdür. Kas spazmları kısmi ya da genel bir felç vakasını tetikleyebilir. Hatta ölümle sonuçlandığı anlara rastlanmıştır.

  • Köpek Nezlesi (Canine Parainfluenza)

Her zaman yaşanabilecek öksürükten daha farklı olan öksürüğe rastlıyorsanız köpeğinizde nezle sendromu var olabilir. Kennel Cougha bakterisinin sebep olduğu enfeksiyon sonucunda köpeğinizin kuru ve kesik kesik gelen öksürüklerle tıkanması mümkündür. Solunum yollarını fazlasıyla zorlayan rahatsızlık gerçekten ciddi rahatsızlıklara ve solunum yolu iltihaplanmalarına sebep olacaktır. Bu sebeple köpek nezlesi aşısı vurdurmanız yararınadır.

  • Köpek Parvovirüs

Çoğu zaman ilk altı ayda köpeklerin ölümüne sebep olabilen Parvovirüs için aşısını vurdurmanız son derece önemlidir. 6.aydan sonra bu virüse karşı herhangi bir özel önlem gelişmez. Yalnızca bağışıklık sistemi kuvvetlendiği için otomatik olarak hastalığa yakalanma riski düşer. Köpek Parvovirüs aşısı olduktan sonra ciddi bir korunma ile kanlı ishal sorunundan kurtulur.

  • Leptospirozis & Weil

Bir köpeğin bir saat içerisinde hayatını kaybetmesini sağlayan Leptospirozis bakterisi köpeklerin idrarı vasıtasıyla bulaşır. Enfeksiyon alındıktan kısa süre sonra kusma ve yüksek ateş gözlemlenir. Sonraki süreçte ise kanlı ishal, sarılık, cansızlık, susuzluk ve psikolojik anlamda depresyon gibi sonuçlar gözlemlenir. Lepto bakterileri diğer hayvanlara da insanlara da geçebildiğini unutmamak gerekiyor. Yani yaptıracağınız aşıyla yalnızca minik dostunuzu değil kendinizi de enfeksiyon riskinden korumuş oluyorsunuz.

 

Hastalığın bir diğer türü ise yine idrar yoluyla bulaşıyor. Fakat farelerin idrarlarından bulaşmayı seçen Weil bakterisi benzer sonuçlara sebep oluyor. Genellikle bu yönden baktığımızda iki rahatsızlık için aşılama şart diyebiliyoruz.

This Post Has One Comment

  1. Ozge elitas Reply

    Yerim onu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.