Köpekler

Yavru Köpeklerin Sosyalleşmesi Nasıl Olur

Yavru köpeklerde sosyalleşme en dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisidir. Ortalama 15 yıl kadar yaşayan köpeklerin bu süre boyunca sahipleriyle sıkı bir bağ neticesinde yaşamlarını sürdürdüklerini biliyoruz. Peki ya bu diğer insanlarla ve evcil hayvanlarla da aynı oranda gelişimi sağlayacak mı? Kesinlikle sizin elinizde olan bazı davranışlar neticesinde yetişkinlik dönemindeki davranışları şekillenecektir.

 

Yavru köpeğinizin size geldiği anın 6-7 haftalıkken olduğunu varsayarak ilk deneyiminizin veteriner olacağını düşünüyoruz. Keza her köpek sosyalleşmeye veteriner kliğiyle başlar. Aşılarını vurdurduktan sonra ise dışarısıyla bağlantı kurmaya ve çevreyi tanımaya başlayacaktır. Tüm bu süreçte sizin desteğiniz ve yönlendirmeniz onun için fazlasıyla önem arz edecek.

 

Yavru Köpeğinizin Dış Dünyayla Tanışması

Yavru köpeğinizin dışarıya çıkarılmaya fazlasıyla ihtiyacı vardır. Eğer onu hiç dışarı çıkarmadan yalnızca evde bakacaksanız büyük bir yanlış yapmak üzeresiniz. Onların yeşillikte oynamaya, çimenlerde koşturmaya ve doğayı keşfetmeye ihtiyaç duyduklarına emin olabilirsiniz.

 

Tabi ki bu süreçte iç ve dış parazitlere karşı tüm aşılarının tam olması en önemli unsurdur. Yani aşıları tam olmayan bir köpeğin sosyalleşmesi için dikkat unsurunun etkin olacağından şüphe yok. Sosyalleşme aşamasında ilk etapta veterinerin ardından bahçe ya da yakında bir park tasmayla olmak kaydıyla önemli bir adım olacaktır. İlk kez dış dünyayı görmesi, arabaların geçişi ve benzeri sesler onu korkutabilir. Bunu zamanla atlatacaktır. Ancak ne kadar alternatif yer ve insan görürse o kadar sosyal bir yetişkin köpek olacağından şüpheniz olmasın.

 

Yavru Köpeğinizin İnsanlarla Tanışması

İnsanlarla tanışması ve onlarla iletişim kurması birçok köpek için sorun değildir. Zaten yavru köpeklere karşı dayanabilen insan sayısı son derece azdır. Bunun ışığında çevrenizde yakın dostlarınızla birlikte onu dışarıya çıkararak farklı insanlarla bağlantı kurmasını kolaylaştırın. Ardından parkta onu sevmek isteyenlerle kendisinin iletişime geçmesine müsaade edin.

 

Böylece ileride evinize gelecek misafirleriniz için büyük bir adım atmış olursunuz. Hiç evden çıkmamış ve insanlarla iletişim kurmamış köpekler ileride misafirlere yanaşmazlar. Onlara soğuk davranırlar ve tehdit unsuru olarak algılarlar.

 

Haliyle insanlarla köpeğinizin kaynaşması ne kadar erken olursa o kadar daha iyi sonuçlar alırsınız.

 

Yavru Köpeklerinizin Diğer Köpeklerle İlişkisi

Sosyalleşme yalnızca insan odaklı olmamalıdır. Aynı zamanda köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla da bunu başarmanız gerekiyor. Böylelikle diğer hayvanlarla iletişime geçerek yalnızca kendisinin olmadığını hissedecektir. Ona gösterdiğiniz ilginin yanı sıra kendisine aynı türden bir arkadaş bulması psikolojik açıdan önemli bir argümana dönüşecektir.

 

Yavru köpeklerin diğer köpeklerle tanışması başlı başına yararlı bir etki yaratacağı gibi sokakta yaşayan hayvanlardan kapabileceği hastalıkları düşünmeyi ihmal etmeyin. Siz aşılarını tam manasıyla yaptırmanıza karşılık sokak hayvanlarının aşıları maalesef asla tam manasıyla yapılamıyor. Bu durumda hastalıklar ve rahatsızlıklarla başınızın ağrımaması için bunun seviyesini ayarlamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Yavru Köpeğinizin Ev Dışındaki Yaşamı Görmesi

Yavru köpekleri ne kadar farklı yerlere götürürseniz ufkunu açacak bir psikoloji yaratmış olursunuz. Bu durum yerini yadsımasını ve adaptasyon sorunları yaşamasının önüne geçer. Örneğin bazı köpek sahipleri yaşadıkları olaylarda taşındıkları evde büyük bir sorunla karşılaştıklarını savunuyor. Eski evde yattığı yeri arayan köpeklerin huzursuzlukları farklı mekanlar görmemelerinden kaynaklanıyor.

 

Oysa deniz kenarı, orman, yeşillik alan, şehir merkezi, park ve bahçe gibi alternatif mekânlar gören yavru köpeğiniz sosyalleşme adına en başarılı gelişimini tamamlamış olacaktır. Böylece ergenlik döneminde dahi çok daha sakin bir hal alacağını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.