Köpekler

Yavru Köpeğinizin Tüy ve Tırnak Bakımı

Köpeklerde tüy bakımı sahipleri tarafından büyük ölçekte külfet olarak görülebiliyor. Hele de bir noktadan sonra bu zoraki bir müdahaleye dönüşüyor. Genellikle yavru köpeğinizin tüy bakımı için daha az uğraşacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Öncelikle yavru köpeklerde bile her gün düzenli tüy bakımı yapmanın şart olduğunu belirterek başlayalım.

 

Tüy bakımı için birçok farklı detayın var olduğunu ve bunların ileride eğitimle aynı çatı altında önemli koşullar yaratacağının altını çizelim. Örneğin tüy bakımını nerede yapacağınız bile ayrı bir önem teşkil eder. Aslında bu açıdan baktığımızda tüy bakımının kucakta başlayan ve masada biten bir ritüele dönüştüğünü görebiliyoruz. Yani kucağa alınmaya alışma sürecinde tüy bakımı ve taranma ihtiyacı son derece önemli oluyor.

 

Buna ek olarak ise yavru köpeğinizin tüy bakımı masada devam ederek veteriner kontrollerine alışması için altyapı hazırlıyor. Her açıdan size yarar sağlayacak bir faktör olduğundan şüphe yok. Tüylerin taranması için ortalama 5-10 dakika ayırmanız bile günlük bakım için yeterli oluyor. Böylelikle sorun yaşamadan tüy bakımına alıştırarak yavru köpeğinizle bağınızı güçlendirmiş oluyorsunuz.

 

Yavru Köpeğinizin Tüyleri Nasıl Kısaltılır?

İlk olarak tüy bakımı yaparken fırçanın onun hassas derisine özel olarak seçilmesi gerektiğini belirtelim. Aynı şekilde kafasına, kulaklarına, yüzüne asla fırçanın değdirilmemesi gerektiği konusunda vurgu yapalım. Keza bu hassas bölgeler ciddi sorunlara yol açabiliyorlar. Yavru köpeklerde tüylerin kısaltılması ise büyük bir soruna dönüşebiliyor. Öncelikle size ne kadar alışık olursa olsun tüylerinin kısalması fikri pek hoşuna gitmeyecektir.

 

Bu tip eylemler kesinlikle makas ya da benzeri kesici aletlerle yapılmaz. Bunun yerine koruyucu başlığı olan saç kesme makineleriyle işlem yapılır. Farklı başlıklarla birlikte tüylerin kısa ve uzunluğu aynı boyutlarda ayarlanabilir ve köpeğinizin hareket halinde olması bile zarar görmesine sebep olmaz.

 

Fakat uyarmakta fayda gördüğümüz bir konudan söz etmek istiyoruz. Köpeklerin tüy kesimi esnasında huysuz davranması ve bu noktada tecrübenizin olmaması işlerin daha kötüye gitmesini sağlayabilir. Sırf bu sebeple hizmet olarak size sunulan köpek kuaförlerinden yardım talep edebilirsiniz. Makul ücretler karşılığında hem köpeğinizin daha hoş görünmesini sağlayıp hem de tüy kesimi ve bakımını tamamlamış olursunuz.

 

Yavru Köpeğinizin Tırnakları Nasıl Kısaltılır?

Tüy kesiminden daha zor bir hadise daha varsa o da tırnak kesimidir. Köpeklerde tırnak kısaltmak için öncelikle dikkat etmeniz gerekir. Aniden bir tırnak darbesiyle yaralanabilirsiniz. Ne kadar güçlü bir bağınızın olduğunun hiçbir önemi kalmıyorken bu esnada köpeğin serbest davranması acıyla doğru orantılıdır.

 

Hassas tırnak yapıları aynı zamanda dipten bağlıdır. Bu nedenle çok kısaltmanız halinde tırnaklarının kanayacağını göreceksiniz. Hatta bu evreye kadar geldiyseniz bir süre köpeğiniz patilerinin üzerine basamayabilir. Çünkü her bastığında tırnakları canını acıtacaktır.

 

Bu riski almaya değer mi derseniz kesinlikle değmez. Tecrübe kazanana ve köpeklerin tırnakları nasıl kesilir sorusunun cevabını profesyonel biçimde izleyerek alana kadar doğrudan köpek kuaförlerine başvurmanızı öneririz.

 

Yavru Köpek Nasıl Yıkanır?

Köpeğinizi yıkamadan evvel ona uygun bir ortam yaratmak zorundasınız. Eğer küvetin içerisine onu yerleştirip suyu açarsanız bu onun için güvenli olmayacaktır. Aniden irkilerek bir anda küvetten çıkmaya çalışırsa kayarak düşme olasılığı çok yüksektir. Hıza ve düşmenin şiddetine bağlı olarak yaralanma ihtimali ise güçlüdür.

 

Yavru köpeklerin banyo yaptırılırken kaymayan plastik yapımı paspasların zemine yayılması en önemli noktadır. Bir diğer önemli olan nokta ise kullanılacak ekipmanlar olarak göze batıyor.

 

Çünkü birçok insan köpeğini kendi şampuanıyla ya da sabunuyla yıkıyor. Bu durum başlı başına zararın kendisini sembolize ediyor. Çünkü köpeklerin cildiyle bizim cildimiz arasında çok büyük farklar var. Haliyle pH değeri uymadığı için bizlere özel üretilen şampuanlar, duş jelleri ve sabunlar onlara zarar verebilir.

 

Ciddi dermatolojik rahatsızlıklara sebep olan bu sorunu yaşamamak adına yavru köpeğiniz için özel olan köpek şampuanlarını tercih ediniz. Güvenilir bir banyo ortamı yaratırsanız köpeğinizi banyo yaptırmak hem kolay hem de keyifli bir hal alacaktır.

 

Yavru Köpekler İçin Kuaför Gerekli Midir?

Yavru köpeklerin yıkanırken, yıkanma sonrası kurulanırken ya da benzer bakımları tekrarlanırken çok sayıda hata yapıldığı gerçeğini es geçmemek gerekiyor. Örneğin köpekler yıkandıktan sonra tamamıyla kurutuluyor. Bu durum yanlış nemin tamamıyla kurutulması cilt kuruluğuna ve yağ dengesinin bozulmasına neden olacaktır.

 

Doğal olarak yavru köpeklerin kuaföre götürülmesi bu aşamada yararlı olabilir. Tabi ki burada köpeğinizin tüy kısaltılması, tırnak kesilmesi, banyo gibi faktörlere alışması da önem arz ediyor.

This Post Has One Comment

  1. Ozge elitas Reply

    Bebekler onemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.