Köpekler

Yavru Köpek Psikolojisi, Kuyruk Sallaması

Köpeklerin diğer canlılar gibi psikolojik yapıları vardır ve bu duruma göre değişkenlik gösterebilir. Günümüz şartlarında psikolojik anlamda yıpranan çok fazla insan olduğu gibi farklı durumlar neticesinde köpekler aynı durumla karşılaşabilirler.

 

Sonuç odaklı baktığımızda yavru köpeklerin psikolojisi sanılandan farklı olarak çok çabuk etkilenebilir. Yapacağınız bir olumsuz hareket onu asosyal yapabilir. Ya da göstereceğiniz olumlu bir hareket onun için umut ışığı haline gelebilir.

 

Tüm bunları yapabilmek için köpeklerin vücut dilini ve psikolojisini öğrenmeniz gerekiyor. Bir veterinerden bunun için kaynak talebinde bulunabilirsiniz. Yavru köpek psikolojisi hakkında çok sayıda öğrenim programı olduğu gibi yazılı ve görsel kaynaklara ihtiyaç duyabilirsiniz. Herkesin bildiği kuyruk sallama gibi basit işaretler köpekler arası diyalog için başarılı bir göstergedir. Anlamlar ise sandığınızdan çok daha net ve geniş bir yelpazeyi kapsayabilir.

 

Yavru Köpeklerin Vücut Dili

Yavru köpeklerde olan bu vücut dilini kullanma eğilimi aslında tüm yaşlarında devam edecektir. Erişkin ve yetişkin köpekler için aynı şey geçerli olup vücut dilini kuyruk, kulak, göz ve ağız yoluyla bizlere bir şeyler anlatmak için kullandığı gözlemlenmektedir.

  • Kendini Büyük Gösterme Çabası

Genellikle yavru köpeklerde yaşanan bu durum psikolojik olarak insanlarla benzerlikler gösterir. Ufak çocukların kendisini büyük gösterme çabası bazen davranışlar ile bazen ise söylemleriyle dikkatimizi çeker. Tıpkı köpeklerde olduğu gibi bir durum ortaya çıkar. Tek fark ise arada söylemden ziyade jestler ortaya koyulur.

 

Diş bir duruş sergileyen yavru köpekler göğsünü ileriye doğru iter ve atletik bir görünüme bürünür. Tüm tüylerini dikebildiği kadar diker ve boynunda bir yele oluşmasını sağlar. Sürekli rastlanan durumlardan birisi hırlama iken aynı zamanda kuyruğunu bu esnada sallaması saldırgan bir ruha sahip olduğunu kanıtlamaya çalışmasından kaynaklanır.

 

  • Kendini Küçük Gösterme Çabası

Burada güçsüzlüğü kabul etmiş bir köpek figürüyle karşılaşırız. Karşısında bazen bir insan olabilir. Aynı şekilde köpek ya da farklı bir evcil hayvana karşı yapıldığı gözlemlenmiştir. Kesinlikle ayakta olmaz ve çoğunlukla arka ayaklarıyla yere çöken ön ayaklarıyla ise yarı pozisyonda yatan bir şekil alır.

 

Kuyruğunu yerde sallar ve gözleriyle karşısındakini takip eder. Bu esnada gücünün yetmediğini anlayabileceğimiz bir ses çıkarabilir ve karşısındakine yanaşabilir.

 

Yavru Köpeklerde Kuyruğun Anlamı

Köpeğinizin kuyruğunun hangi yöne doğru sallandığı, hangi şiddette sallandığı, hangi pozisyonda olduğu her zaman önemli bir ayrıntıdır. Haliyle yavru köpeklerin kuyruklarını sallaması birçok anlama gelebilir.

 

Yavru köpeğiniz kuyruğunu hızlı bir biçimde yukarıya doğru sallıyorsa bu durum onun heyecanlandığını ve sizi gördüğü için mutlu olduğu anlamına gelir. Sallamanın yavaş olması ve sert hareketlerle sallaması ise tehlike sezdiğinin bir işaretidir. Bu noktada agresif davranışlarla karşılaşılabilir. Aynı şekilde kuyruğunu aşağıya indirip sallayan köpeklerin çok daha saldırgan davranışlarla bezenmiş olduğu açıkça ortadadır.

 

Çoğu köpeğin normal şartlarda kuyruğu sırtına paralel olarak 45 derecelik bir açıyla durur. Bu durumda sallanması yine ilgiye ihtiyaç duyduğunu ve sizden bunu beklediğini anlatır.

 

Bunun ötesinde köpeklerin psikolojisi içinde çok önemli ayrıntılara rastlanabilir. Tıpkı aynı hareketin farklı anlamlara geldiği gibi karmaşık durumlarla karşılaşmak mümkündür. Örneğin kulaklarını aşağıya doğru indirmesi durumdan duyduğu memnuniyeti gösterir. Aynı zamanda korktuğu anlamına da gelebilir. Bu noktada hangisi için kulaklarını düşürdüğünü bilmek zamanla aranızda oluşacak bağa göre şekillenecektir.

 

Kulaklarını diken yavru köpekler dikkat kesilen ve bir şeye odaklanan halleriyle karşımıza çıkarlar. Eğer kulaklarını eğdiğinde gözleri de yarım kapalıysa bunun memnuniyet olduğuna emin olabilirsiniz. Yalnızca gözlerini yarıya indirdiğinde kulakları aşağıya düşmüyorsa size karşı mahcup olduğunu gösterir. Bir boyun eğme ve kabulleniş belirtisi olarak kabul edilir.

 

Gözler farklı köpekler arasında bir nevi diş gösterme aracıdır. Saatlerce birbirlerine kesilmeden bakan köpeklere rastlayabilirsiniz. Gözler, ağız, kuyruk, kulak gibi birçok uzuv bize az çok psikolojisi hakkında bilgi verecektir. Dişlerini göreceğiniz düzeyde dudaklarını gerdiğinde köpeğinizin bir şeye sinirlendiğini anlayabilirsiniz.

 

Köpeklerin pati ver komutuyla patisini vermesi onların oyun isteğine karşılık ortaya çıkmıştır. Çünkü köpeğiniz yavru dönemdeyken bu eğilime başlar. Eğer yanınıza gelip çöktükten sonra patisini size veriyorsa acil bir biçimde oyun oynamak istiyor demektir. Vücut dilinin oyun, yemek ya da dolaşmak gibi farklı anlamlar içerdiğini ve anlık duygu değişimlerini de kapsadığını düşünürsek fazlasıyla konuşkan hayvanlar olduğu kanısına varabiliyoruz.

 

Yavru köpeğinizin vücut dilini öğrenirken ona kendinize has hareketler katabilirsiniz. Örneğin parmağınızla ses çıkardığınızda oturması ya da yemeğini yemesi gibi komutlar için oldukça idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.