Köpekler

Yavru Köpek Seçerken Irkın ve Karakter Önemi?

Bilinen ve resmi olarak kabul gören köpek ırklarının sayısı 400’ün üzerindedir. Bu açıdan baktığınızda doğal olarak yavru köpek seçimi aylarınızı alabilir. Çünkü tüm ırkların kendisine ait bazı özellikleri vardır. Bazılarında vücut ve fizyolojik özellikler ön planda iken bazıları karakteriyle ya da zihinsel nitelikleriyle size cazip gelebilir.

Tümünde sevgi, şefkat ve ilgi sabit olacağından ötürü köpek sahiplenirken ırkın ikinci planda olması temenni noktasında önem addediyor.

İnsanlar gibi canlıların sınıflandırılmaması en doğrusu olacaktır. Fakat beraber aynı evi paylaşacağınız ve buna istinaden bazı özelliklere göre seçim yapabileceğiniz gerçeğiyle yüzleşmek gerekiyor.

Yavru köpek seçimi esnasında en doğru kaynak veterineriniz olacaktır. Çünkü bir köpek hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kaynaklar arasında birebir olan tek alternatifinizdir. Bu bağlamda yalnızca karakteristik özellikleri ya da fizyolojik boyutları değil kalıtsal rahatsızlıklarına değinmenizi tavsiye ederiz.

Köpek seçerken ırk neye göre belirlenir diye soruyorsanız aşağıda yer alan bakım ve karakter özelliklerinin kararınızda etkisi büyük olacaktır.

 • Karakteristik Özellikleri

 • Vücut Ölçüleri ve Özellikleri

 • Tüyleri ve Tüy Bakımı Gereksinimi

 • Renk ve Renk Seçenekleri

 • Hareketlilik ve Davranış Yapısı

 • Beslenme Gereksinimleri

 • Sağlık Durumu ve Kalıtsal Rahatsızlıkları

 • Maddi Sorumluluğu

Tüm bunlar bir köpek sahiplenmeden öne ırkından ziyade göze almanız gereken konu başlıklarıdır. Karakteri, hareketliliği ve davranış yapısı uzun süreli bir beraberlik için ilk bakmanız gereken detaylardır. Vücut ölçüleri ise ona sunacağınız yaşam alanıyla paraleldir.

Renk seçeneği yalnızca kişisel bir tercih olarak değerlendirilirken tüylerinin sıklığı, uzunluğu ve tüy bakımı gereksinimi doğrudan ona ayıracağınız vakti etkiler. Yine kalıtsal rahatsızlığı olan köpek ırkları ciddi tedavi masraflarıyla karşınıza çıkabilir. Manevi anlamda minik dostunuzla büyük bir paylaşım içerisinde olmanız yetersiz kalabilir. Zira köpeğinize ayırmanız gereken bir bütçe olacaktır.

Veterinerinizden bu aşamada ihtiyaç duyacağınız bu bilgileri kesinlikle temin edin. Son derece sevecen ve uysal bir ırk olan Labrador çocuklarla da fazlasıyla iyi anlaşabilmektedir. Eğitimleri çok iyi geçen ve kısa sürede adapte olan bu canlıların kalıtsal olarak gözlerinde rahatsızlıklar görünebiliyor. Tıpkı İrlanda Setteri ya da Collie cinsi köpekler gibi. Dünya çapında en çok bilinen köpeklerle özdeşleşmiş rahatsızlıklardan biriyse von Willebrand sendromudur. Bu rahatsızlık Doberman ırkı köpeklerde kalıtsaldır ve kan testi yapıldıktan sonra pozitif ya da negatif olarak sonuçlanır.

Tüm bu testler ve sağlık kontrollerinin yanında ne kadar afacan, sevimli, cana yakın, diğer evcil hayvanlarla ya da insanlarla anlaşabilir olduğunu veterinerinizden öğrenirsiniz. Zira misafirlerinize yüz vermeyen, çocuklarla iyi anlaşamayan ve buna benzer sorunlar çıkaran köpek ırklarının evde bakımı zordur. Bazı köpekler apartmanlar için uygun olmayacak kadar çok ses çıkarır. Bazıları ise aşırı düzeyde sessizdir.

Doğru seçimi yapmak için kesinlikle göz ardı etmemeniz gereken çok fazla konu başlığı olduğunu unutmayın. Ancak sahipsiz olan bir köpeğin ırkı ne olursa olsun onu sahiplenerek sevginizle dünyanın en mutlu evcil hayvanı haline dönüştürebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Yavru Köpek Seçiminide Erkek Mi Yoksa Dişi Mi?

Yavru köpek sahiplenmek üzereyken aklınızda belirgin olan soruların başında bu gelir. Erkek köpek ile dişi köpek arasındaki farklar cinsiyetten çok daha öteye gidebilir. En basitinden yavru köpek seçimi yapmadan evvel karakteristik özelliklerine cinsiyet temasında göz gezdirmeniz önerilir. Bir erkeğin dişisine göre çok daha agresif ve saldırgan olabilmesi mümkündür. Aynı zamanda her erkek gibi liderlik içgüdüsüyle hareket eder.

Doğal olarak sabit bir hakimiyet kurmayı amaçlar. Evde tüm ilginin onda toplanması için elinden geleni yapar. Ek olarak ise çok fazla hareketli olduğunu söylemek gerekir. Yıl içerisinde iki kez, her birisi 1-2 hafta periyodunda tamamlanan kızgınlık dönemi yaşanır. Bu durumda kızgınlık dönemi süresince gördüğü her dişi köpek onun için potansiyel yaratır. Onunla çiftleşmek için elinden gelen çabanın fazlasını gösterir.

Evde bakıyorsanız evden çıkmanın bir yolunu arar. Bahçeden kaçmak için türlü seçenekleri dener. Sonuç itibariyle kızgınlık dönemleri normal sürece kıyasla tam iki kat daha agresif ve daha hareketli geçer. Bilhassa apartman dairesinde erkek köpeklerin kızgınlık dönemleri geçmek bilmez.

Dişi köpek sahiplenmek bu aşamada biraz daha avantajlı görünüyor. En basitinden çok daha uysal ve cana yakın olduklarını söylemeliyiz. Hareketlilik bakımından oyun ya da aktivite katılımı erkeklerle aynı ölçüttedir. Ancak kendi kendine aksiyon yaratmayacaktır. Yani ilgi çekmek adına amaçsız hareketlere bürünen dişi bir köpek görmek pek mümkün değildir.

Yavru köpek seçimi için dişi mi erkek mi sorusunu soruyorsanız bu aşamada kafanız karışık demektir. Eğer uygun köpek cinsiyetini bulmaya kararlıysanız yapmanız gereken şey göze alabileceğiniz bazı durumlarla örtüşecektir. Bir dişi köpeğin kızgınlık döneminin yine 1-2 hafta aralığında süreceğini aklınızdan çıkarmayın. Haliyle bu süreç boyunca her zaman erkek köpeklerin güdümünde olacaktır. Üstelik yalnızca tek taraflı değil, bu kez dişi köpeğiniz kendi isteğiyle erkeklere yönelecektir.

Ortalama 15 gün tüm erkek köpeklerden uzak tutulması gerektiğini hesaba katarsak bu ciddi bir sorumluluk almayı gerektirir. Eğer bunu alamazsanız yılda iki kez eviniz birçok sevimli minik yavruyla dolabilir.

İlk bakışta fena fikir değilmiş gibi görünüyor. Yinede bunu iyi düşünmeniz gerek. Zira çok sayıda yavruyla başa çıkmak, tamamının mama masrafı ve veteriner ücretleri sizin için müsait olmayan bir durumu yaratabilir. Çözüm yolu olarak kısırlaştırmak hem erkekler hem de dişilerde aktif bir seçenek olacaktır. Tüm bu olumlu ve olumsuz detayları göz ardı ettiğimizde ise dişi köpeklerin erkeklere göre çok daha sadık ve sevecen olduğu gerçeğiyle yüzleştiğimizi belirtmeliyiz.

This Post Has 2 Comments

 1. Ayça Gülşan Reply

  Bilgilendiriici kisiliklerine uygun secilmeli testleri yapilabilir hangi irk size uygun diys

 2. Yasemin Uçarkuş Reply

  çok güzeel bir yazı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.