Köpekler

Yavru Köpeklerin Söylenenleri Yapmaması

Her canlının yavrusunun çok daha sevimli olduğu gerçeği tartışmaya kapalıdır. Köpek yavrularının ciddi anlamda bizleri heyecanlandırdığını ise her fırsatta görüyoruz. Birbirinden zıpır hareketler ve sevimli vücutlarıyla bir evin neşe kaynağı olabilirler.

 

Tabi ki her köpek yavrusu bir bebek edasıyla ilgiye ve şefkate ihtiyaç duyar. Bunun bilincinde olunduğu takdirde sorunsuz bir büyüme dönemi geçirmesi mümkün olacaktır. Eğitim süreci, evine alışması, aileye ısınması için belirli bir zaman tanınması şarttır.

Birçok köpek sahiplenen insan yavru köpeğin talimatlarına uymadığından yakınır. Ya da en basitinden tuvalet eğitimi için uzun süre uğraştıklarından şikâyet eder. Bu gayet doğaldır. Annesi ve kardeşlerinden ayrılmış olan yavru köpeğin adaptasyon süreci sizin ilginiz ve sevgi gösterinizle doğru orantılı olacaktır.

 

Yavru Köpeğinize İlgi ve Sevgi Gösterin

Yavru köpeğinizin ilgiye o kadar ihtiyacı vardır ki sizin göstereceğiniz ilgi kadarını size geri verir. Eğer onunla her an ilgilenirseniz aile içerisinde en samimi bağ sizinle olacaktır. Genellikle yavrular oyun oynamak için can atarlar. Ancak bununla bitmeyen bir gereksinim söz konusudur. Manevi anlamda aç olan yavru köpeklerde eğitim her zaman kısa süreli ve kolay olmaz.

 

Aksine yatışından kalkışlına, mama ve su ihtiyacından taranmaya kadar uzanan çok çeşitli bir listeye sahip olursunuz. Yavru köpeklerin ilk günleri için önceliği eve alışması için göstereceğiniz çabaya veriniz. Bunu ne kadar sevgiyle sürdürürseniz o kadar kolay bir biçimde başarırsınız.

 

Yavru köpeğe adıyla seslenmek bile ona ilgi göstermenizin bir yolu olarak bilinir. Ona farklı isimler yerine tek bir isimle seslenin. Sonrasında eğitim sürecinin çok daha başarılı olacağını göreceksiniz. Ek olarak yaptığı olumlu davranışlar için onu pohpohlamak, yapmaması gereken davranışlar içinse sert bir ”Hayır” komutu eğitim süreci için atılabilecek en önemli adımdır.

 

Yavru Köpeklerin Ses ve Koku Hassasiyetleri

Köpeklerin birbirinin kokusuna karşı olan özlem duygusu bilimsel açıdan kanıtlanmıştır. Özellikle yavrularda bu çok daha üst seviyelerdedir. Eğer baktığınız yavrunun kardeşleri varsa durum daha da ileri boyutlarda görülebilir. Bir bakıma anne kokusuna da ihtiyaç duyan yavru köpeklerin bu durumu atlatabilmeleri için özel ürünler kullanmak gerekebilir.

 

DAP ismi verilen Dog Appeasing Pheromone olarak açılımı lanse edilen ürün Köpek Sakinleştirici Feromon olarak dilimize girmiştir. İçeriğinde yavrunun kardeşlerine ya da annesine benzer kokular olan bu spreyin yavru köpeğinizi rahatlatacağına emin olabilirsiniz. Bu durum yatarken çok daha sık görülür ve köpeğinizin güvende hissederek evine alışma sürecinde DAP kullanmak oldukça işe yarar sonuçlar verir.

 

Yavru Köpeklerde Uyku

Bebekler gün içinde uzunca bir müddet uyurlar. Bunu yavru köpeklerin uyku seansları için söylemek yine mümkündür. Fakat rahat bir uyku çekebilmesi için önceliğin güven hissiyatında olduğu kesin. Peki ya yavru köpeğiniz evde kendisini nasıl güvende hissedecektir?

 

Köpeğinizin eve ilk geldiği anda gözüne kestirdiği ve uzandığı yer muhtemelen ona güvenli gözüken bir noktadır. Salonda olması ya da başka bir oda içerisinde yer alması takılacağınız bir nokta olmamalı. Aksine onun istediği yere minderini ve yatağını koyabilirsiniz.

 

Sonrasında ise rahat bir uyku için ona gereken şartları sağlayarak alışma ve adaptasyon sürecini minimal düzeye indirebilirsiniz. Örneğin annesinin sıcaklığını arayacağından dolayı bir sıcak su torbasının içerisine ılık su koyarak minderinin altına koymanız rahatlamasını sağlar. Yukarıda da bahsettiğimiz DAP yani köpek sakinleştirici feromon yine koku hissiyle onu yuvasında hissetmesi konusunda telkin eder. Son olarak ise az miktarda ses veren bir radyo onun rahatlaması ve sessiz ev ortamından korkmaması için gereken şartları sağlayacaktır.

 

Yavru Köpeğiniz İçin Mama Seçimi

Yavru köpek mamaları diğer mama türlerinden farklı olarak birçok vitamin ve minerale sahiptir. Genellikle yavru köpekler için mama seçiminde bu konu fazlasıyla öne çıkıyor. Doğru mama seçimi için veterinerinizle görüşerek cins, cinsiyet, yaş ve buna benzer faktörleri baz alarak doğru seçeneğe ulaşabileceğinizi belirtelim.

 

Mama seçiminin bilhassa yavruyken göz, beyin ve kemik gelişiminde önemli rol oynadığını vurgulamakta fayda görüyoruz. Her ne kadar köpek bakan kişilerin bu noktada her mamayı aynı kefeye koymaları alışıldık olsa da seçimleriniz minik dostunuzun hayatında önemli bir yer edinecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.