Köpekler

Yavru Köpeklerde Büyüme ve Gelişme Grafiği

Veterineriniz tarafından verilecek ve sizin gireceğiniz verilerle dolacak olan grafik tablosuna büyüme takip grafiği denir. Bu grafiğin amacı kilo, boy ve büyüme gelişimini takip etmektir. İçeriğine baktığımızda bir köpeğin yetişkinliğe ulaşana kadar birçok detayına göz gezdirme fırsatı yakalayabilmemiz sağlanır.

Örneğin kilosu ve yaşı doğru orantılı şekilde giderse alacağı skor buna göre şekillenmektedir. Aynı şekilde yavru köpeklerde büyüme takip grafiği size beslenme açısından doğru adımlar atıp atmadığınızın sinyallerini verir. Böylelikle yavru köpeğinizin sağlıklı bir gelişim süreci olduğundan emin olabilirsiniz. Bazı veteriner hekimler bu tabloyu kendisinde tutar ve her kontrole gelişte sizden aldığı verileri işleyerek elde edilen sonuçları değerlendirir.

Haliyle size önerilerde bulunur ve çeşitli yöntemlerle gelişimine yardımcı somut detaylar sunar. Bu aşamada en dikkat çeken ayrıntılardan birisi ise detayların zenginliğidir.

 

Klasik bir büyüme takip çizelgesi yavru köpeğinize ilişkin birçok ayrıntıyı kapsar. Bu veterinerinizin talepleri doğrultusunda daha da zengin bir çizelge haline gelebilir. Temel anlamda 5 ana unsurdan oluşur.

  • Date of Visit (Ziyaret Tarihi)

Bu kısım her zaman için veterinerinize gelip kontrolden geçtiğiniz zamanlarla doldurulur. Böylece düzenli kontrol ve her kontrolde elde edilen gelişim skoru belirlenir. Gelişimin ne kadar hızlı olduğu ve doğru yönde ilerlediği hakkında fikir sahibi olmamızı sağlar.

  • Body Condition Score (Vücut Gelişim Skoru)

Body Condition Score sayesinde köpeğinizin fizyolojik anlamda gelişimi incelenir. Boy ve en olarak büyümesi, bacak boyları ve tüm ayrıntılar birleştirilerek buraya belirlenen skor tarihle eş değer olarak girilir.

  • Recommended Feeding Amount (Beslenme Ölçüsü)

Beslenmesi için gereken ve beslenme sonucunda elde edilen skorun dengesini içeren kısımdır. Çizelge boyunca beslenme çeşitleri ve elde edilen sonuçlar bir arada gözlemlenebilir.

  • Warming (Isınma)

Isı bilgilerinin yer aldığı ve buna uygun öneriler ve tavsiyeler sunabilmek adına fikir veren kısımdır. Her yavru köpek büyüme takip grafiğinde yer almasa da veterinerinize göre olabilir.

  • Vaccination (Aşı)

Yapılan aşılar ve aşıların zaman çizelgesine göre kiloya ve vücut gelişimine etkileri gözlenir. Aynı zamanda tarih ve aşı arasında oluşan düzen için görsel oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.