Köpekler

Yavru Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi Nasıldır

Yavru köpeklerin sosyalleşmesi için ilk 6-7 haftanın ardından yapılan aşılar yeterli olacaktır. Sonrasında dışarıda dikkat ederek ona dış dünyayı göstermeye başlayabilirsiniz. Hatta birçok uzman ve veteriner bu konuda teşvik edici olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle 6 haftadan itibaren dolaşmaya başlayan ve farklı yerler gören köpeklerin adaptasyon sorunu yaşamadığı biliniyor.

İlk etapta adaptasyon sorununu evine alışan bir köpeğin zaten işine yaramayacağını düşünebilirsiniz. Fakat mevcut evinizden taşınabileceğinizi unutmayın. Keza köpeklerin ortalama 15 yıl yaşadıkları biliniyor. Haliyle her an ihtiyaç duyabileceğiniz bir karakteristik davranış olarak karşınıza çıkabilir. Üstelik zihinsel gelişimi için bu tip dışarıyı ya da farklı insanları kapsayan aktiviteler fazlasıyla önemlidir.

Veterineriniz tarafından verilecek olan yavru köpeklerde sosyalleşme grafiği size tam manasıyla köpeğinizin gördüklerini işaretleyebileceğiniz bir çizelge olarak sunulacaktır.

6.hafta itibariyle başlayacağınız dışarıya çıkma periyotlarına ve gezilere aynı zamanda insanları ekleyerek devam edeceksiniz. Yani köpeğinizin farklı insan yüzlerine, tiplerine, giyimlerine adapte olması sağlanacak. Ek olarak evcil hayvanlar ve doğada yer alan hayvanları tanımaya başlayacak.

Yavru köpeklerde sosyalleşme çizelgesi kapsamında takip edebileceğiniz alanlar farklı kısımlara ayrılmıştır.

  • Places To Go (Gidilen Yerler)

Bu bölgeler arasında yavru köpeğinizin hastalık riski olabileceğini düşündüğünüz ya da gördüğünüz alanlara asla gitmemeniz gerekir. Bu noktada sosyalleşme grafiği size uyarılar vermeyi ihmal etmeyecektir. Aynı zamanda karşılarına tik koyacağınız ve aralarında park, bahçe, alışveriş merkezi, sahil, cafe, market, kasaba ya da köy, yol kenarı, okul ve boş alanlar gibi alternatifler bulunuyor.

  • People and Animals to Meet (Tanınan İnsan ve Hayvanlar)

Burada ise köpeğinizin görüp aşina olduğu insan ve hayvanların bir listesi var. İnsanlar arasında fiziksel özellikler ön plana çıkarken hayvan türlerinin birçoğunu listede bulabiliyorsunuz. Erkek, kadın, çocuk, bebek, parlak elbiseli insanlar, gözlüklü insanlar, bisiklet süren insanlar gibi alternatiflere rastlıyoruz.

Hayvanlar arasında ise kedi, köpek, kuş, evcil hayvan türleri ya da doğada yaşayan hayvan türleri gibi seçenekler bulunuyor.

  • Things to Encounter

Karşılaşılan eşyalar ve araçlarla alakalı olan bu bölümde ise köpeğinizin gördüğü nesneleri işaretliyorsunuz. Otomobil, bisiklet, çocuk oyuncağı, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, bank gibi çevre faktörlerine tik koyuyorsunuz.

  • Activities to Accept

Köpeğinizin aktivitelere karşı olan onayını öğrenen çizelge kısmı ise burası oluyor. Aralarında banyo yapmak, restorana gitmek, yarasına pansuman yaptırmak, aşı olmak gibi seçenekler var. Örneğin banyo yapmayı kabul ettiyse, aşı vurulurken sorun çıkarmadıysa buraya işaretliyoruz.

Tüm bu seçenekler veterinerinizin talepleri ve istekleri doğrultusunda daralabilir ya da genişleyebilir. Daha çok belirli bir kategoriye yoğunlaşabileceği gibi onun önerileriyle şekillenebilir.

This Post Has One Comment

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.