Köpekler

Yavru Köpeklerde Yetişkin Mamasına Geçiş

Yavru köpeklerde yetişkin mamasına geçiş süreci gerçekten oldukça zordur. Bilhassa mama değişimi yaşanırken köpeklerde ciddi bir uyum sorunu gözlenir. Burada asıl olan nokta alışkanlığını bırakmak istememesinden kaynaklanır. Çünkü tadını sevdiği, lezzetine alıştığı ve karnını doyurarak tam manasıyla gereksinimlerini karşıladığı mamasından memnundur. Bu çok sevdiğiniz bir yemeği aniden yepyeni ve tadını hiç bilmediğiniz bir yiyecekle değiştirmeye benzer.

İnsanlar buna tepki gösterdiği gibi evcil hayvanlarımızın da tepkilerine rastlamamız mümkündür. Yavru köpeklerin kullandıkları mamalar gelişimi destekleyen ve belirli bir dozajda dengelenmiş enzimlerin bileşiminden oluşur. Bir süre bu mamalar tüketildikten sonra veterineriniziz talimatıyla mama değişimi yapılır. Sık yapılan bir değişim olmamakla birlikte bazı köpeklerde 6 aydan itibaren bazılarında ise 1 yaştan itibaren yetişkin mamasına geçildiği görülebilir.
Vücudun gelişim hızı, ırk, cinsiyet, vücut endeksi, geçirdiği hastalıklar, tıbbi operasyonlar ve bu gibi birçok faktör yetişkin mamasına geçiş için önemli noktalardır. Burada veterinerinize danışmanın en önemli yönü ise budur. Yapılacak tetkikler sonucunda köpeğinizin beslenme gereksinimlerini karşılayacak yeni mamasına adapte süreci başlatılır.

Sürecin sağlıklı bir biçimde tamamlanması için köpeklerde mama değişimi için geliştirilmiş kademeli sistem uygulanır. Kademe oranının ise %10 olarak tutulması en işlevsel seçenek olacaktır. Bazılarına göreyse bu oran 4/1 şeklinde birkaç günlük süre sonrasında her çeyreğinin yeni mamayla değiştirilip adapte olması sonucunda gerçekleşir.
Her iki metodun amacıda sağlık sorunu yaşanmadan ve adaptasyon problemi olmadan yavru köpeklerin yetişkin mamasına geçişini sağlamaktır.

 • Eski mamanın miktarını belirledikten sonra yeni mamayı kademeli olarak arttırarak köpeğinize vermeye başlayacaksınız.

 • İlk gün %10 oranında yeni mama koyacağınız kapta diğer mamayla tamamıyla karıştığından emin olmanız önemlidir. Keza sonraki günler artacak miktarı ayıklamaması için pekte farkına varmaması gerekir.

 • İkinci gün yetişkin mamasının oranı %20 olacak şekilde kaba konulur.

 • Bu şekilde artışlarla 10 günlük periyotta kabın tamamı yeni mamayla doldurulur.

 • Köpeğiniz ise rutin beslenmesini yaparken farkında dahi olmadan yavru köpek mamasından yetişkin mamasına geçiş yapmış olur.

Bu uzmanlar tarafından önerilen ilk metottur. Bir diğer metot ise %25’ini kapsar.

 • Mamanın %25’i yani 4/1 ölçeğinin yeni mamayla değiştirilip en az 2 veya 3 gün bu şekilde verilmesi gerekir.

 • Bir sonraki periyot içinse 4/2’lik ölçek yine 2-3 gün süreyle aksatılmadan verilir.

 • Alışması ve tadı yadırgamaması için bazı kişilere göre bu yöntem çok daha işlevseldir.

 • Sonucunda 10-12 gün süre zarfında sorunsuz biçimde mamanın tamamı yeni yetişkin köpek maması ile değiştirilmiş olur.

Ani mama değişimleri sebebiyle köpeklerin sindirim sistemlerinde rahtsızlıklar yaşanabiliyor. Üstelik psikolojik bir eğilimle mama yemeyerek iştahsızlık belirtileri gösterebiliyor. Yapacağınız tercihin bu yönden profesyonel olması önemlidir. Tıpkı bizler gibi onların vücudunda da bazı dinamikler söz konusudur. Bu dinamiklerse yavru köpekler için ve yetişkin köpekler için ciddi bir anlam ifade eder. Beslenme ile vücut endeksinin gelişime yönelmesi sağlandığından mutlak suretle uygulanması gereken metotlardır.

This Post Has One Comment

 1. Yasemin Uçarkuş Reply

  Yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.