Köpekler

Bazı Köpek Davranışları ve Anlamları

Hemen her köpek kendisine has davranışlar sergiler ve bunların tamamının bir anlamı vardır. Bazen kuyruğunu yukarıya çıkarıp salladığı gibi bazen kuyruğunu bacaklarının arasında bastırır. Hatta benzer biçimde yaygın köpek davranışları hemen her ırkta benzerlikler gösterir.

 

Çoğunlukla neye delalet ettiği, köpeğinizin size neyin sinyalini verdiği bellidir. Bunları bilmek köpeğinizle olan iletişimin güçlenmesi anlamına geliyor. Doğrudan onunla bir tık daha samimi olmanızı sağlayan bu ayrıntılar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Daire Çizmek

Bir Bull Terrier sahibiyseniz köpeğinizin daire çizmeye bayıldığını göreceksiniz. Bu durum tamamıyla kalıtsal olarak bu cinsle özdeşleşmiş bir harekettir. Diğer köpekler içinse bir nevi oyun olarak algılanabilir. Keza kuyruğunu yakalamaya çalışan köpeğin çok sevimli gözüktüğü hepimizin kabul ettiği bir gerçektir.

 

Yinede tedbiri elden bırakmamakta fayda olduğunu söylemek istiyoruz. Kulak enfeksiyonları, İdiopatik Vestibular sendromu, Beyin tümörü, Zehirlenme gibi riskler köpeğinizin sürekli olarak kendi etrafında daire çizmesine sebep olabilir.

 • Ağız Kokusu

Her köpeğin ağzının koktuğunu hepimiz biliyoruz. Yinede bu kokunun belirli bir dozajı olduğunu unutmamak gerekiyor. Haliyle böbrek, karaciğer ve sindirim sistemi odaklı rahatsızlıkların insanlarda da benzer belirtilere yol açtığını söylemeliyiz. Diyabet başlangıcı, böbrek yetmezliği, sindirim sisteminin yeterli düzeyde çalışmaması ağız kokusuna sebep olabilir. Köpeklerde ağız kokusu aynı şekilde diş çürüklerine, damak sorunlarına ve çene yapısında kalıtsal rahatsızlıklara işaret olabilmektedir.

 • Kafasını Bastırma

Eğer başınız ağrıyorsa bu durumda yapacağınız hareketlerden birisi elinizi başınıza götürüp bastırmak ya da sıkmak olacaktır. Aynı durum köpeklerde kafasını bastırma olarak görülür. Bazen koltuğun köşesine, bazen duvara, bazen ise yere doğru kafasını sertçe bastırdığına şahit olabilirsiniz. Bu noktada hemen veterinerinizle görüşün ve bu davranışın altında herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol ettirin.

 • İdrar Kaçırma

Eğer tuvalet eğitimi verdiğiniz köpeğiniz idrar kaçırıyorsa bu aşamada veteriner kontrolü şarttır. Yalnızca kızgınlık döneminde karşı cinsle haberleşmek için bazı bölgelere idrar bırakması normal karşılanır. Bunun haricinde tuvalet eğitimini çiğnemesinde böbrek ve mesane iltihapları, idrar yolu enfeksiyonları ya da kas zayıflığı gibi sorunların ortaya çıkabildiği görülmüştür.

 • Kaygı

Köpeğinizin kaygılanması için birçok farklı sebep olabilir. Uzun süren iş saatlerinin ardından eve geldiğinizde açlık gibi kaygıları sebebiyle duyduğu endişe biter. Ancak her gün siz evden giderken ayrılık korkusuyla yüzleşmesi ve bunu algılayabilmesi uzunca bir zaman alabilir. Davranışınız, ilginiz ve sevginiz aranızdaki sadakat kadar kaygı dengelerini de kuracaktır.

 • Isırma

Köpeğinizde ısırma eğilimi dişleri kaşındığı için yavruyken başlar. Elinizi her ağzına uzattığınızda sizin canınızı yakmayacak düzeyde dişlerini bastırır. Burada elinizi ısırmayacağından emin olabilirsiniz. Fakat büyüdükçe bu durum azalarak devam eder. Ek olarak siz elinizi uzatmadığınız sürece ısırmaya yeltenmez. Eğer böyle bir saldırganlık seziyorsanız eğitim için profesyonel bir ekip, sağlık içinse uzman bir veterinere başvurmalısınız.

 • Dışkısını Yemesi

Köpeklerin dışkı yemesi bir insan gözünde şaşırtıcı gelebilir. Fakat onlar gördükleri her hareketi taklit edebilen minik dostlarımızdır. Annesinin temizlenirken dışkı yediğini gören bir yavrunun ilk fırsatta dışkının tadına bakacak olması kaçınılmazdır. Bazen dışkının merak uyandıran kokusu bazen ise tamamıyla aç olmasından ötürü böyle bir şeye yeltenebilir.

 • Nefes Zorluğu

Bazen nefes alıp verirken darlıktan ötürü zor nefes almak, bazen ise nefesin ardının kesilmesi olarak görülen kesilmeler köpeklerde nefes zorluğu olarak tanımlanabilir. Bu durum köpeğinizde vücut ısısının değişimi ya da ciddi bir enfeksiyonun işareti olabilir. Aynı şekilde köpeklerin nefes alıp verirken zorlanması olası bir sendromun başlangıç belirtilerini yansıtıyor olabilir. Veterinerinize danışmanızda fayda var.

 • Kazmak

Köpeklerin kazmak gibi bir huyu olduğunu anlamanız çok uzun sürmeyecektir. Örneğin ona bir ödül maması verdiğinizde hemen alıp yemiyorsa muhtemelen onu alıp güvenli gördüğü bir yere götürüp saklayacaktır. Bahçede bakılan köpeklerin tamamında toprağın altına besin gömme alışkanlığı gözlemlenir.

 

Aynı şekilde bazen dışkısını gömmek, bazen toprağın altında serin bir yer bulabilmek, bazen görüp takip ettiği böcek ve solucanın girdiği yeri deşmek onu kazmaya yönlendirebilir.

 • Sürekli Poposunu Sürtmesi

En basit şekliyle anüsüne yapışmış bir kuyruk kılı onu kaşındırıyor olabilir. Bu bazen bir çimen, ot ya da benzeri bir bitki yaprağı olarak gözlemlenebilir. Eğer böyle bir durum varsa köpeğiniz poposunu yere sürterek çıkarmaya çalışacaktır.

 

Fakat bazen kurt gibi parazitlerden ötürü bunu bir ihtiyaç olarak görebilir. Aynı zamanda farklı parazitlerin yoğun olarak görülme riskinden ötürü veteriner muayenesiyle sorunun kaynağı bulunmalıdır.

 • Esneme

Ağızlarını açabildikleri kadar esneyen köpekler insanlardan farklı bir davranış içerisindedir. Biz yorulduğumuzda ya da uyumak istediğimizde esnerken onlar korktuklarında bunu yapabilirler. Evde yabancı bir insan ya da hayvan olması bu durumun sık yaşanacağı anlamına gelir. Zira endişe, kaygı ve buna benzer durumların sıkça esneme ile sonuçlandığı görülebilir. Veteriner kontrolünün ardından yalnızca uykusu geldiği için bu eğilimin olduğu sonucuyla karşılaşabilirsiniz.

 • Ayak Arasında Durması

Ayaklarınızın arasına geçerek burada duran köpeğinizin iki temel düşüncesi olur. Bunlardan birincisi size olan güveni ve bunu çevreye kanıtlama ihtiyacı iken diğeri endişedir. Yani bir anlamda size olan güvenini belli ederken diğer taraftan korkusunu dizginleyemediği için endişelerini bacaklarınızın yanında ya da tam ortasında durarak yenmeye çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.