Köpekler

Yaz Mevsiminde Köpek için Önlemler, Oyunlar

Yaz mevsimi tatilin simgesi ve oldukça keyifli vakitlerin habercisidir. İnsanlar için yaz aylarında öğlen saatleri keyifli olduğu kadar tehlikeli olmaktadır. Öğlen saatlerinde dışarıda dolaşmak direkt olarak güneş ışığına maruz kalmak bu sebepten ötürü son derece zararlıdır.

Birçok insan öğlen 12.30 ile 15.30 arasında dışarıda bulunmamaya gayret gösterir. Bu gayreti tetikleyen önemli durumlardan birisi ise güneşten koruyan kremler ya da losyonlar kullanmaktır.

 

Tek amaç güneşin zararlı UV ışınlarıyla cildimizi kavurmamasıdır. Güneş yanığı bazen o kadar güçlü seviyelere ulaşabiliyor ki cildimizin sağlığını tamamıyla bozabiliyor. Tabi ki cilt sağlığının bozulmasıyla sorunların daha da artması ve kabarmalar, cilt döküntüleri gibi rahatsızlıkların ardı sıra gelmesi kaçınılmaz oluyor.

 

Aynı durum yetişkin köpeklerinizin yaz aylarında güneş çarpmasına maruz kalmasıyla mümkün olabilir. Maalesef yapılan araştırmalar gösteriyor ki köpeklerin harcadıkları efor ve enerji denklemi yaz aylarında yarı yarıya düşüyor. Yani o sıcak havanın etkisini son derece önemli bir vücut yorgunluğuyla bizlere gösteriyorlar.

 

Yaz Aylarında Köpekler İçin Alınabilecek Önlemler

 

Öncelikle köpeğinizin güneşin tam dik saatlerinde dışarıda olmamasına özen göstererek başlamalısınız. Yani 12.30 ile 15.30 aralığında köpeğiniz gölgede olmak durumunda. Hatta gölgeden ziyade sıcak havanın etkisiyle sağlık sorunları yaşamamasını amaçlayarak köpeğinizi evden dışarı çıkarmayın. Bahçeniz ya da balkonunuz varsa burada gölgelik alan bulundurmak zorundasınız.

 

Eğer gölgelik alan yapmazsanız bir şekilde eşyalardan oluşan gölgeler güneşin hareketliliğinden ötürü sürekli yer değiştirecektir. Bu başlı başına köpeğinizin uyuyarak sıcağa maruz kalması için yeterli bir sebeptir.
Evde tutmak bu sebeple en garanti güneşten koruma taktiğidir. Fakat evde de serin bir ortam yaratmalı, doğrudan klima ya da vantilatör gibi soğuk hava akımlarının önünde çarpılmaması için evde bir akım oluşturmalısınız.

 

Yetişkin Köpeklerde Güneş Yanığı

 

Güneş yanığı yaz aylarında tüm ciltler için sorun olmaya devam ediyor. Haliyle köpeğinizde güneş yanığını fark ettiğiniz anda müdahale etmek yerine veterinerinize başvurunuz. Güneş yanıkları türlere ayrılıyor ve şiddetine göre şekillenen bir tedavi sürecine sahip oluyor. Yetişkin köpeklerin güneş yanığı tedavisi kapsamında kullanılabilecek ilaçlar belirlidir.

 

Bunlar veterineriniz tarafından size reçete edilir. Yapılan hataların başında gelen Bepanten gibi yanık kremlerini asla ve asla köpeğinizin yanığı üzerine sürmeyiniz. Köpeklerin ciltleri insanlarınkinden farklıdır. Farklı pH değerlerine sahip olmasından ötürü tüm cilt uygulamaları için farklı bileşenler kullanılır.

 

Haliyle süreceğiniz yanık kreminin köpeğinize acı ve daha ciddi bir yanık olarak geri döneceğini unutmayın. Köpeğe yanık kremi sürmek veterinerlerin yaz aylarında karşılaştığı en büyük ve en tehlikeli vakalar arasında görülür. Yalnızca köpekler için özel üretilmiş yanık kremlerini tercih etmeniz gerekmektedir.

 

Köpeklerin Yaz Mevsiminde Su Kaybı

 

Su kaybı yalnızca insanlarda değil köpeklerde de yaşanan bir durumdur. Bazen terle atılan vücut sıvısından ötürü bazen ise köpeklerin yaz mevsiminde ihtiyaç duyduğu su miktarından ötürü bu durum yaşanmaktadır. İster istemez köpeklerde terle atılan suyun geri kazanılması gerekir.

 

Köpeğiniz için düzenli bir biçimde temiz su bulundurmanız şarttır. Üstelik bunları güneş gören ya da görmeyen yerde tutsanız dahi suyun ortam sıcaklığından ötürü bir süre sonra ılık olacağını söyleyebiliriz. Yapmanız gereken şey belirli bir saat periyodu belirleyip bu aralıklarla sürekli suyu tazelemektir.

 

Köpeklerin Yaz Ayı Aktiviteleri

 

Birçok köpek ırkının suya bayıldığını söylememiz mümkündür. Hatta yüzmeyi seven köpek cinsleri yaz aylarını denizde keyifli bir biçimde geçirebilirler. Doğal olarak köpeğinizle yaz aktiviteleri kapsamında yüzmek ya da suyla oynana oyunlar dahil olabilir.

 

Tüm bunları yaparken köpeğinizin vücudunu ve yaz mevsiminin gerektireceği eforu hesaba katmayı ihmal etmeyin. Köpeğinizin sık sık su içmesi gereken bu evrede rotaların bu minvalde belirlenmesi önemlidir. Diğer mevsimlerde olduğu gibi uzun parkurlar ya da uzun süreli yüzmeler önerilmez.

 

Tüm bunların dışında köpeğinizin patisinde oluşabilecek yanıkları önemseyin. Yerlerin ve zeminin sıcaklığından ötürü köpeğiniz yürürken çok büyük sorunlarla karşılaşabilir. Bilhassa asfalt bu aşamada sıcaklığı doğrudan onun vücudunda hissetmesini sağlayacaktır. Vücut ısısında yaşanan değişimler sebebiyle çok büyük sorunlarla karşılaşmanız mümkün hale gelecektir.

This Post Has One Comment

  1. Ozge elitas Reply

    Şu içmek önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.