Köpekler

Yetişkin Köpeklerin Kızgınlık Dönemleri

Kızgınlık dönemi köpekler için başlı başına çiftleşme süreci olarak algılanabilir. Köpeklerin kızıştığı andan itibaren ortalama 20 gün süren bu periyodu sorunsuz atlatmaları ise size bağlıdır. Genellikle birçok kişinin köpeğini kısırlaştırmasında ana unsurların başında bu dönem ve bu dönemde yaşananlar gelir. Çünkü agresiflik, ilgi arsızlığı, istemediğiniz davranışlar, saldırgan tavırlar ve birçoğu köpeğiniz için normal hale gelecektir.

 

Yetişkin köpeklerde kızgınlık dönemi çok daha zor geçmektedir. Daha önce çiftleşmemiş bir yavru köpek bu esnada tamamıyla içgüdüsel olarak bu tavırları sergiler. Dişiler etrafa vajinal akıntılarını salarlar. Böylelikle etrafta bulunan erkek köpekler için bir çiftleşme sinyali gözlemlenmiş olur. Fakat erkekler için durum daha tehlikelidir. Yetişkin köpeklerin kızgınlık dönemi esnasında bir yolunu bulup mutlaka eşine ulaşma isteği sizi çileden çıkarabilir.

 

Yetişkin Köpeklerin Kızgınlık Dönemi Ne Zamandır?

Bu yalnızca belirli bir zamanı kapsamaz ve tüm hayatı boyunca yaşayacağı bir süreçtir. Ortalama dönüş süresi ise 6 aydır. Fakat bazı durumlarda 8 aya kadar çıkabilir. Kızgınlık döneminin geldiğini doğrudan hal ve hareketlerinden anlayabilirsiniz. Agresif ve saldırgan tavırları artış gösterdiği gibi birçok farklı davranışa şahit olabilirsiniz.

 

Bunlar arasında mama yememesi, su içmemesi ya da istemediğiniz davranışları ısrarla yapması sık gözlemlenir. Ev içerisinde yaşanan en büyük sorun ise idrardır. Köpeğiniz tuvalet eğitimini yıllardır uygulayan son derece zeki bir dost olabilir. Fakat bu kızgınlık döneminde koltuğunuzun üzerine diğer köpeklere kokusunu iletmek için idrar bırakmaması için yeterli bir sebep değil.

 

Sırf bu tip sorunlardan ötürü hemen herkes köpeğini kısırlaştırmanın en mantıklı hareket olduğunu savunuyor. Tabi ki bu süreci kazasız belasız geçirmek için dikkatinizi tamamıyla onun üzerine vermelisiniz. Odaklandığı tek nokta çiftleşmek olduğu için ev ortamında ikincil bir köpek yoksa dışarıya çıkmanın mutlaka bir oylunu bulacaktır. Anahtarı çevirip kapıları açabilen, pencereleri açıp dışarı çıkabilen, balkon gibi açık alanlardan çıkmaya çalışan çok fazla köpeğe rastlanmaktadır.

 

Kızgınlık Döneminde Kanama

 

Kanama dönem dönem kızgınlık dönemindeki köpeklerde gözlemlenebilir. Dişiler için son derece normal bir durum iken bunun kontrol edilemez seviyelere gelmesiyle birlikte veterinere başvurulması gerektiğini söylemek zorundayız. Bakteri ve olası bir enfeksiyon riskinden ötürü kanama gördüğünüz anda bulaşan kanı temizlemek durumundasınız.

Haliyle halı, koltuk gibi eşyalara bulaşmasını önlemek için bazı önlemler almanızı tavsiye ederiz. Ortalama 3 hafta süren, 20-21 gün boyunca devam eden bu çiftleşme arzusunun sonucunda köpeğiniz eski halini geri alacaktır. Davranışları, yaptıkları ve yapmak istedikleri tamamıyla eskiye dönecektir.

 

Kısırlaştırılan köpeklerde son derece sakin bir hayatın başladığını ve bu sebeple birçok yavru köpek bakıcısının kısırlaştırmak istemediğini biliyoruz. Fakat bu psikolojik sürecin geçici olduğunu ve belirli bir süreden sonra ortadan kalktığını vurgulayalım. Zira ilk kızgınlık döneminden sonra bu sorunla başa çıkamayacağını düşünerek kısırlaştırmaya karar veren insanların sayısı çok fazla. Haliyle bu dönemi hiç görmeden yavruyken kısırlaştırmak hem onun psikolojisi hem de sizin hayatınız için en isabetli karar olacaktır.

This Post Has One Comment

  1. Ozge elitas Reply

    Kısırlaştırma önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.