Köpekler

Yetişkin Köpekler Veterinere Nasıl Götürülmeli

Bunun için illa yetişkin köpeklerde hastalık olması gibi bir durum söz konusu değildir. Unutmayın ki birçok aşı yıllık olarak tekrarlanmalıdır. Yani her 12 ayda bir aşı için, 6 ayda bir ise kontrol için veterinere gitmeniz gerekir. Eğer kalıtsal bir rahatsızlık, süren bir tedavi ya da bir hastalığa karşı yatkınlık belirlendiyse bunun için kontrol periyotları sıkılaştırılabilir.

 

Burada dikkat edilmesi gereken şey köpeğinizin sosyallik seviyesine bağlı olarak veterinere vereceği tepkidir. Eğer kontrole gidiyorsanız artık yetişkin köpeğinizin bunun farkında olması gerektiği gerçeğini kabul edin. Farkında değilmiş gibi davranıyorsa bu noktada yapacağınız en önemli şey ise ona bunu anlatmak ve eğitimin bir parçası haline getirmektir.

 

Haliyle köpeğinizin veterinerden korkmaması gerektiğini ona öğretmenin yolunu bulmalısınız. Kendisini güvende hissettiği sürece bu mümkün olabilir. İlk olarak onu veterinere nasıl götüreceğinize karar verin.

 

Köpeğimi Veterinere Nasıl Götürmeliyim?

 

Köpeklerin veterinere götürülmesi için belirli standartların sağlanması gerekir. Keza bu köpeğinizin ırkı, cinsiyeti, sağlık durumu, yaşı ve davranış eğitimi ile doğru orantılıdır. Birçok yönde yapılan girişimler bunlara bağlı olarak başarılı olabilmektedir.

  • Köpeğinizi Otomobille Veterinere Götürmek

Eğer onu daha önce aracınızla gezdirmeye çıkardıysanız ya da veteriner harici bir yere götürdüyseniz asla sorun olmayacaktır. Fakat yalnızca veterinere gitmek için aracınıza bindirdiyseniz bu onda endişe ve güvensizlik yaratır.

  • Köpeğinizi Tasmayla Dolaştırarak Veterinere Götürmek

En çok tercih edilen yöntemdir. Aynı zamanda veterinere gittiğiniz mesafede köpeğin sarf edeceği efor sayesinde yorulacağı ve veteriner hekimin ofisinde huzursuzluk oranının düşeceğine emin olabilirsiniz. Üstelik bu onun için bir nevi gezmek ya da dolaşmak gibi bir algı kazandıracaktır. Yani veterinere gitmenin özel bir durum olduğu düşüncesine kapılmasını önleyecektir.

  • Köpeğinizi Taşıma Çantası ya da Kafesle Veterinere Götürmek

Bu yine tercih edilen ve yapılması güvenli metotlar arasında görülen bir durumdur. Köpeğinizi taşıdığınız çanta ya da taşıma kafesinin içerisine kendinize ait üzerinde kokunuz olan bir penye bırakmanız güven hissiyatını arttıracaktır. Huzursuzluğunu alacak ve son derece iyi olmasını sağlayacaktır.

 

Yetişkin Köpeğinizin Veterinerle İlişkisi

 

Birçok köpek sahibinin veterinerlerin profesyonelliğine rağmen olaylara dahil olmak isteği minik dostlarının güvensizliğini arttırmaktadır. Her ne kadar düz mantıkla köpeğinizin yanınızda olmanız ya da ona temas etmeniz ona güven veriyor olsa da veterinerinizin işini zorlaştırabilir. Haliyle köpeğinizi hemen yanınıza almak ya da bir şekilde ona müdahale etmek yerine önceliği veterinerinize veriniz.

 

İlk olarak yardım edebileceğiniz bir konu olup olmadığını sorarak başlayabilirsiniz. Çok huzursuz ya da huysuzlanan köpeklerde zaten veterinerin sahibinden destek aldığı muayeneler gözlemlenmiştir. Bazen ise sahibinden ziyade veteriner ve yardımcısı köpeğinizle ilgilenir. Bir taraf tutarken diğer taraf muayeneyi tamamlar.

 

Köpeğinize yanlış bir müdahale yapılmayacağının garantisi zaten veteriner kliğini tarafından verildiği için sabırlı ve sakin davranmanız önemlidir. Bu esnada yapacağınız her hareketin köpeğiniz için ekstra bir güven hassasiyetine yol açabileceğini unutmayın.

This Post Has One Comment

  1. Ozge elitas Reply

    Alıştırmak gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.