Köpekler

Yetişkin Köpekle Otomobil, Uçak Seyahati

Seyahatler esnasında köpek sahibi olanların iki farklı seçeneği oluyor. Bunların birincisi köpekle seyahat etmek olarak büyük bir kesimin birincil tercihidir. Diğeri ise köpeği bir köpek pansiyonuna bırakmak, bir arkadaşa emanet etmek ya da onu evde yalnız bırakma taraftarı olarak karşımıza çıkıyor. Aslında ikisini birden incelediğimizde ortaya bazı haklı sebeplerin çıktığını görüyoruz.

Yetişkin köpeğinizle seyahat etmek nispeten biraz daha kolay olacak gibi düşünülebilir. Fakat büyük bir ırka sahipseniz bu durum sandığınız kadar kolay olmayacaktır.

Aksine yavru köpekler boyuttan ötürü çok daha kolay seyahat ederler. Burada seyahatlerine köpeklerini dahil etmeyenleri es geçerek yetişkin köpekle seyahat etmenin inceliklerinden bahsetmek istiyoruz. Her halükarda seyahatinizin cinsine bağlı kalmadan yanınızda bulundurmanız gereken bazı ürünler ve almanız gereken bazı önlemler dikkat edeceğiniz başlıca unsurlardır.

Köpeğinizle Seyahate Çıkarken Mutlaka Almanız Gereken Eşyalar

Bir tatile ya da seyahate çıkarken hepimizin büyük bir hevesle bavul hazırladığını biliyoruz. Bu noktada ister istemez köpeğimizin bu seyahate dahil olduğunu hatırlamak durumundayız. Yani onun için hazırlayacağımız bir çanta ve içerisinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek ekipmanlar yanınızda olmak zorundadır. Aksi halde yolculuğun hiç ummadığınız kadar zor geçeceğinden şüpheniz olmasın.

 • Tasmaları (Göğüs Tasması, Tasma Zinciri ve Gezdirme Aparatı)

 • Mama ve Mama Kapları

 • Su ve Su Kapları

 • Sevdiği 2-3 Oyuncağı

 • Köpek Minderi ya da Yatağı

 • Taşıma Kafesi (Taşınabilir Kulübe vb)

 • Treats

 • Köpeğinizin Kimliği (Varsa)

 • Köpeğinizin Aşı Kartı

 • Köpeğinizin Sağlık Belgeleri ve Tıbbi Kayıtları

 • Köpeğinizin Kullandığı İlaçlar

 • Seyahat İçin Köpeğinize Önerilen Sakinleştirici İlaç

 • Çöp Torbası ve Eldiven

 • Köpeğinize Özel İlk Yardım Çantası

 • Tüy Bakımı İçin Gereken Malzemeler

 • Köpeğinizin Banyosu İçin Gereken Ekipmanlar

 

Birçoğu işinize yaramayacak gibi görünüyor olabilir. Aksine köpeğinizin seyahat boyunca bunların tamamına ihtiyaç duyacağı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Her ihtimali kendiniz için düşünüyorsanız bunu genele yaymak zorundasınız. Bir diğer taraftan onun için düşünerek bu seyahat sürecini sorunsuz bir biçimde tamamlamayı amaçlamalısınız.

Seçimlerinizi en sevdiği ender oyuncakları üzerinden yapmalı, rahat hissettiği yatağını ve minderini almalı, onu sakinleştirecek sıcak su torbası, kısık seste çalan radyo gibi materyalleri barındırmalısınız. Gerek duyarsanız köpeğinizin seyahat süresince kullanacağı belirli bir dozda sakinleştirici kullanabilirsiniz. Bunu veterineriniz kontrolü dışında kullanmanız tavsiye edilmez.

Köpeğinizle Birlikte Otomobil Seyahati

Kendinize ait bir araçta köpeğinizin ne kadar rahat hissedebileceği geçmiş tecrübeleriyle alakalıdır. Ancak şunu söylemekte fayda var. Eğer daha evvel köpeğinizi yalnızca veterinere götürmek için araca bindirdiyseniz bu onda derinden bir korku yaratacaktır.

Neyse ki yetişkin köpeklerin araçlara karşı hassasiyeti daha azdır ve seyahatleri biraz daha kolay geçebilir. Yinede onu seyahat boyunca araba içinde serbest bırakmamalı, dökülüp saçılmayacak mama ve su kapları tercih etmelisiniz.

Aracınızla yolculuğunuz kesintisiz olacaksa bu onun için çok büyük bir sorun demektir. Tıpkı sizin yaptığınız gibi arada bir araçtan inerek bacaklarını gevşetme ihtiyacı duyacaktır. Unutmayın ki kafesin içi sizin alanınız kadar geniş ve sınırsız asla olamayacaktır. Maksimum 4 saat yolculuğun ardından mola vermek durumundasınız. Yolculuk esnasında onunla konuşmanız, sesinizi duyurmanız, mümkünse aracı sizin kullanmamanız ve onunla aynı koltukta oturmanız kesinlikle kafes içinde güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Köpeğinizle Birlikte Uçak Seyahati

Köpeklerin uçakta seyahat etmeleri taşıma kapları ve sağlık belgeleri zorunlu kılınarak mümkün kılınabilmektedir. Birçok kez bu noktada yaşanan sorunlar göz önüne alındığında ise yapılacak temel şey ilaç kullanımı olarak sabitlenmiştir. Yani köpeklerin uçak seyahati öncesinde veterinerinizin önerdiği dozda sakinleştirici alması yolculuğu kolaylaştıracaktır.

Dünya üzerinde global olarak evcil hayvanlar için taşıyıcılık yapan havayolu şirketleri vardır. Bazı havayolu şirketleri ise ufak hayvanlar için taşıma kafesinin yolcu kabinine alınmasına izin verebildikleri bilinir. Yinede yetişkin köpeğinizin büyük ölçekte karanlık ve kapalı olan kargo bölümünde seyahat edeceğini unutmamalı buna uygun şekilde önlemler almalısınız.

Yetişkin Köpeğinizle Otel Seçimi

Ne yazık ki köpekleri ya da diğer evcil hayvanları kabul eden otel ve tesis sayısı sanılandan daha sınırlıdır. Bu yüzden önceden kalacağınız tesisle haberleşmek, yetkili birinden onay almak minik dostunuzla beraber geçireceğiniz tatilin büyük sorunlarla başlamasını önleyecektir. Evcil hayvan kabul eden lüks ve orta düzey otellerin olduğunu belirtelim ve bunların sayısının az olduğu için araştırmanızı iyi yapmanız gerektiğini vurgulayalım.

This Post Has 3 Comments

 1. özge elitas Reply

  Hayvanlarimizi yalniz bırakmamak icin güzel bir yazi

 2. zeynep Reply

  köpeğim yok. ama olsun çok isterdim.

 3. Yasemin Uçarkuş Reply

  yazı için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.