Köpekler

Yetişkin Köpeklerde Obezite Riskleri

Obezite riski her canlı için geçerli olup yanlış beslenme formlarından yola çıkan bir rahatsızlıktır. Aslına bakarsanız yetişkin köpeklerde obezite riski her zaman için gündeme gelen bir konudur. Ancak yanış anlaşılan bir hadise olduğundan aslında birçok köpek sahibini boş yere endişeye düşürür. İnsanlar için yapılan bir tanımda belirli bir kilonun üzerinde olan kişilere obez ve obezite başlangıcı teşhislerinin konulduğu kulaktan kulağa yayılmıştır.

 

Aynı durumun köpeklerde de bu tip bir algı yaratması ise kaçınılmaz oluyor. Oysa tıpkı insanlar gibi köpeklerinde kendilerine has kas yapıları ve vücut endeksleri var. Bunları göz ardı ederek yalnızca kilosuna bakıp obez teşhisi koymak tamamıyla gerçek dışıdır. Bir köpeğin obezite olduğunu anlamak için vücut yapısına ve endeksine bakarak onun ırk özelliklerini göz önünde bulundurmamız gerekir.

 

Bazı ırklarda köpeklerin ortalama ağırlığı yetişkinlik seviyesinde 5 ile 8 kilo arasındadır. Yine benzer yaşlarda fakat farklı köpek ırklarında bu ortalama kilo 12 ile 15 arasındadır. Bu kiloların iki katı kadar yüksek ağırlıklara sahip yetişkin köpeklere rastlamanız ise elbette ki mümkündür. Bu durumda hangisi obez ya da hangisinin beslenme sorunları yaşadığını nereden anlayacağız?

 

Daha da garibi tamamının normal olabileceği ihtimalini neye göre belirleyeceğiz? Tüm bu soruların cevabı veteriner hekiminizin yapacağı vücut şekli ve vücut endeksi muayenesinin ardından yanıt bulacaktır. Sanıldığı gibi belirli bir kilonun üzerinde değil, vücuduna oranla yüksek kilolara ulaşmış yetişkin köpeklerde obezite riski baş göstermiştir.

 

Yetişkin Köpeklerin Obezite Olması Hangi Hastalıkları Tetikler?

 

Köpeklerde aşırı kilo ve tetiklediği hastalıklara baktığımızda başta kalp rahatsızlıklarıyla karşılaşırız. Bu noktada yapılacak tedavilerin ne kadar önemli olabileceğini tahmin etmek zor değil. Keza hayatımızı idame ettirmemizde kilit görevi gören kalbimiz her zaman için önemlidir. Bu minik dostlarımız için yine aynı şekilde önem addeder.

 

Fakat aşırı kilonun tetiklediği hastalıklar köpekler için kalp ile sınırlı değildir. Akciğer tabanlı rahatsızlıklardan tutunda diyabete kadar uzanan geniş bir hastalık skalasına rastlanabilir. Doğal olarak yapılacak en önemli şey kontrolü elden bırakmamaktan geçer.

 

Yetişkin Köpeklerde Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?

 

Bunu yapmanın en basit yolu düzenli veteriner kontrolünden geçer. Zaten veterineriniz köpeğinizi düzenli olarak tartar ve vücut gelişimini gözlemler. Bu durumda köpeğinizin hangi ölçekte gelişim kat ettiğini, vücuduyla kilosunun orantısının ne olduğunu anlamanıza vesile olur.

 

Yetişkin köpeklerde kilo kontrolü için dikkat edeceğiniz ayrıntılar arasında en önemlisi ise gözle yapacağınız teşhislerdir. Köpeğiniz gün içinde hiç gerinmiyorsa 5-6 kez kendisini tamamıyla serbest bırakır. Burada bacaklarını aşağı ya da yukarı doğru gerer ve vücudu tam manasıyla tüm ölçüleriyle karşınızda olur.

 

Eğer vücudu tam gerginliğe ulaştığında kaburgalarını görebiliyorsanız bu iyi bir işarettir. Kaburgalarını asla göremiyorsanız bu atletik bir yapının olmadığını, yağ tabakasının kaslar üzerinde etkin olduğuna işaret olarak kabul edilir. Aynı durum ona dokunduğunuzda da geçerlidir. Bir bakıma köpeğinizin vücuduna dokunduğunuz vakit elinizi oynatırken kaburgalarını hissetmeniz gerekir. Hissedemiyorsanız yağ tabakası ve yetişkin köpeğinizde obezite riski yüksek derecede görülüyor demektir.

 

Köpeklerin Obezite Riskini Azaltmak İçin Ne Yapılmalıdır?

 

Köpeklerde obezite büyük bir risk olarak görülmesine karşılık ufak önlemlerle üstesinden gelinebilir. Buna sebep olan faktör çoğunlukla yanlış beslenmedir. Veterineriniz köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besin miktarını ve beslenme düzenini size verecektir. Buna uyduğunuz takdirde hiçbir şekilde aşırı kilo sorunu yaşamazsınız. Eğer uymazsanız bu konuda büyük bir problemle yüzleşmeniz an meselesidir.

 

  • Köpeğinizin Öğünleri

Köpeğinizin öğünlerini veterinerinizin belirlediği miktarın üzerine çıkarmayın.

  • Öğün Sayısı

Öğünlerin sayısı standart olarak yavrularda 3 iken yetişkin köpeklerde 2 öğün olarak belirtilir. Öğünlere ek besleme yapmayın.

  • Mama Seçimi

Besin değerleri ideal seviyede olup yeterli gelecek bir mama ile besleyin. Tam köpek mamalarını tercih edin ve takviye kullanmayın.

  • Ev Yemeği Gibi Alternatif Besinler

Ev yemeği, yemek artığı ve abur cubur vermeyin. Bunlar köpeğinizin beslenmesine katkı sağlamaz. Aksine boşuna aldığı kalori ve yağ oranı sağlığını olumsuz etkiler.

  • Ödül Mamaları

Ödül mamasını yalnızca belirli periyotlar halinde eğitimi için kullanın. Eğer sırf havlıyor diye kalori zengini ödül bisküvilerine alıştırırsanız bu taviz onun obezite riskini arttırır.

This Post Has One Comment

  1. Ozge elitas Reply

    Obeziye hep sorun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.