Köpekler

Yetişkin Köpeklerde Sindirim Sorunları

Köpeklerin sindirim sistemi düzenli olarak çalıştığında hiçbir reaksiyon almazsınız. Fakat en ufak bir aksamada birçok dikkat çekici davranışla karşılaşırsınız. Bu noktadan dahi sindirimin tüm vücuda etki ettiğini anlamak mümkündür. Yetişkin köpeklerde sindirim sorunları kapsamında ne kadar sık veterinere başvurulduğunu ise tahmin dahi edemezsiniz.

 

Genellikle tamamıyla yanlış beslenme ya da köpeğinizin beslenme konusundaki yanlış uygulamalarını temel alan sindirim problemleri önemli rahatsızlıklara gebedir. Mide ve bağırsak düzensizlikleri ya da buna benzer çok sayıda etken fark edilebilir şekilde karşımıza çıkar. Yinede yetişkin köpeklerin sindirim açısından bu konuda daha dayanıklı bir bağışıklık sistemi olduğu bilinir.

 

Bunu etkileyen temel unsurlar ise bağışlığı dahi aşabilen besinler ya da abur cubur verilmesidir. Kimsenin tahmin dahi edemeyeceği sonuçlarla karşılaşılmasında önemli olan etmenler çiğ et, çikolata, yemek artığı, insanlara üretilen gıdalar, diğer evcil hayvan mamaları ve tatlılardır.

 

Köpeğinizde Sindirim Sorunları Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

 

Köpeklerde sindirim rahatsızlığı ya da sindirim bozukluğu olarak adlandırılan bu sendromun başlı başına büyük problemlere yol açabildiğinin bilincine varın. Özellikle durum böyle olduğunda kısa sürede müdahale edilmesi gerektiğini unutmayın.

 • Gastrit

Mide duvarında ya da asitinde dengesizlik ve buna bağlı olarak gastrit oluşumu.

 • Bağırsak Enfeksiyonları

İnce bağırsak ya da kalın bağırsak için son derece zengin bir bakteri kuşağının oluşması gözlemlenebilir. SIBO gibi teşhisler veterinerler tarafından yetişkin köpeklerde sıkça konulmaktadır.

 • Kanlı İshal

Hemen her köpeğin hayatı boyunca yaşadığı enfeksiyonda anında müdahale önemlidir. Anüs ya da dışkıda kan görüldüğü an bir veterinere başvurulmalıdır.

 • Pankreatit

Pankreas burada yaşanan sorunun kaynağıdır. Oluşan yangı sindirim enzimini keser. Böylelikle sindirim sistemi çalışması gereken şekilde çalışmamaya başlar.

 

Bu rahatsızlıkların teşhisinin yanı sıra nasıl bir tedavi süreci izleneceği önemlidir. İlk yapılacak şey köpeğin mama kontrolüdür. Mama olarak tercih ettiğiniz kuru ya da yaş besinin buna sebep olabileceğini unutmayın. Mutlak suretle tam besin mamalarını temin edin ve bunlarla beslemeye özen gösterin. Eğer farklı bir mama türü verdiyseniz veterinerinize örnek götürmeyi ihmal etmeyin.

 

Tedavi esnasında maması belirli bir süre ya da devamlı olarak değiştirilebilir. Üstelik kusma ve ishal gibi reaksiyonlar görüleceğinden takviye mamaları önerilebilir. Tüm bunların yanında sıvı kaybının önüne geçmek köpeğinize vereceğiniz su ile mümkün olacaktır.

 

Yetişkin Köpeklerde Sindirim Bozukluğu Kalıtsal Mı?

 

Kalıtsal olup olmadığı yapılan testler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tüm bu araştırmalar sonucunda veterineriniz uygun ilaçları reçete edip mama ve takviye önerileriyle sizi evinize gönderir. Sonrasında ise yakın tarih kontrolüyle arada yaşanmış olan gelişimi gözlemlemek ister.

 

Köpeklerde sindirim sorunları kalıtsal olabildiği gibi bunun her türü kapsamadığını söylemeliyiz. Tabi ki burada anne ve baba geninin çok büyük önem taşıdığını söylemeye gerek yok. Yaşanan rahatsızlığın sorun olmadan sonuçlanabilmesi ve daha büyük hastalıklara yol açmamasını sağlamak için kullanılan mamaların taşıması gereken bazı özellikler vardır.

 

Antioksidan bileşenlerle formüle edilmiş olan köpek mamalarından mineral ve vitamin yönünden zengin olanları tercih etmelisiniz. Yağ içeriğinin yoğunluğu ya da diğer besin öğelerinin köpeğinizin ihtiyaç limitini karşılaması ise bir mamanın işlevselliğini ortaya koyan etkenler olarak nitelendirebiliriz.

This Post Has 2 Comments

 1. selçuk Reply

  merhaba
  11 yaşında dostum husky anal kese problemi sebebi ile ilgili ameliyat oldu veteriner hekim sindirim sistemi için uygun
  mama kullanılması gerektiğini söyledi bu konu ile ilgili yardımcı ve tavsiyede bulunabilirmisiniz ID mama kullanıyoruz şu an ama fiyatı çok yüksek ve ancak siparişle alabiliyoruz

 2. Ozge elitas Reply

  Çok faydalı bir yazı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.