Köpekler

Yetişkin Köpeklerin Deri Rahatsızlıkları

Deri canlıların dış etkenlerden korunduğu çıkarılamayan bir giysiye benzer. İnsanlar için ne kadar önemliyse köpekler gibi evcil hayvanlar için yine aynı önemi taşır. Bu doğada yaşayan tüm canlılar için sabittir. Genellikle dermatolojik rahatsızlıkların ise parazit ve bir çeşit bakteriden oluştuğu bilinmektedir. Tabi ki burada dış etkenlerden söz etmek yine mümkün olacaktır.

 

Alerjik dermatit olarak lanse edilen deri rahatsızlıkları köpeklerde çok önemli bir durumu ortaya çıkarır. Zaman içerisinde köpeğiniz istemeden ya da istemli bir biçimde bu aşınan deri bölgesini yalamaya başlar. Yalamanın haricinde patisiyle burayı sürekli olarak tırmalar. Çünkü bunu yapmak zorunda hisseder. Yanma, kaşınma gibi reaksiyonlar görülmeye başladığından sonra yaranın açılmaması gibi bir ihtimal yoktur.

 

Gerek yalamalar gerekse kaşımalar bu yarayı daha da azdırır ve sonuç itibariyle köpeğinizde dermatolojik yara oluşumu hız kazanır. Bunu önlemek için köpeklerin kafalarını belirli bir açının dışında hareket ettirememelerini sağlayan, asla arkaya dönüp yalayamayacakları bir kafalık takmaktan geçer. Veterinerlerden ya da pet shoplardan edinebileceğiniz bu tip ürünler lokal tüy dökülmelerini ve yaraların iltihaplanmasını büyük ölçüde engeller.

 

Fakat mevcut deri rahatsızlığınızın iyileşmesi için tedavi ve önlemler şarttır. Doğal olarak bu tip bir deri deformasyonuna rastladığınız anda sebebini ve tedavisini öğrenmek adına veterinerinize başvurunuz.

 

Köpeklerde Deri Rahatsızlıklarının Teşhisi

 

Bu süreç en az teşhis kadar sancılı geçebilir. Köpeklerin deri deformasyonları dış etkenler ve çevresel faktörlere dayanabilir. Yani güneş yanığı ya da en basitinden üzerine dökülen bir sıvıdan ötürü bu sorunlarla karşılaşmış olabilir. Sadece kaşındığı için patisiyle yaptığı sert müdahale deri üzerinde ciddi sorunlara yol açabilir.

 

Tüm bunların dışında dış parazitler arasında bulunan pire en çok rastlanan sorunlar arasındadır. Kan ile beslenen kene gibi canlıların yapışması halinde yine uzun süreli bir rahatsızlık başlar. Önceliği bu sorunların hangisinden kaynaklanan bir deri hastalığının var olduğunu bulmaya vermelisiniz.

  • Mama Seçimi

Seçtiğiniz mamaların markalarına ya da türlerine göre farklı besin içeriklerini içerdiğini üzerilerinden okuyabilirsiniz. Bu durumda köpeğinizin alerjisinin olması deri rahatsızlığını azdıran bir duruma dönüşebilir. Mama değişimi yapmadan evvel veterineriniz gerekli alerji tetkiklerini yaparak sizi bilgilendirecektir. Hatta birçoğu size almanız gereken ya da kullanmamanız gereken mamalar için bir liste hazırlar.

  • Dış Parazitler

Pireler larva ya da pupa olarak barınabilecekleri gibi sadece yumurta olarak bile yıllarca evinizde yaşayabilirler. Dışarıdan getirdiğiniz bir eşyanın üzerinde, halınızda ya da evcil hayvanlar aracılığıyla taşınmış olabilirler. Uygun bir hedef bulana kadar yaşamlarını bu şekilde asalak biçimde devam ettirdikleri bilinir. Köpeğiniz geçerken atlayarak kısa sürede tüm vücuduna yayılırlar. Üremeye başladıklarında ise durdurmak mümkün değildir.

 

Hem köpeğinizin sağlığını riske ederler hem de kanını devamlı emerek bağışıklığı çökertirler. Keneler aynı şekilde bir park gezmesi sonrasında yapıştığı yerde uzun süre kan emerek beslenirler. Siz onları fark edip kafalarını kopararak yapıştıkları yerden çıkarana kadar bu durum böyle devam eder. Köpeğiniz bu bölgeyi yalamaya başladığında ardından kaşıma isteği devamında görülür. Deri deformasyonu, dökülmeler, tüy dökme gibi sonuçlarla karşılaşıldığından anında müdahale edilmelidir.

 

Bu gibi dış parazitlerin tedavisinde dikkat edilmesi gereken ana husus ise hayvanın temizlenmesi kadar evinizin ilaçlanmasıdır. Eğer köpeğinizin üzerindeki pire, kene gibi dış parazitleri temizledikten sonra evinizi ilaçlatmazsanız aynı rahatsızlık sürekli nükseder.

 

Köpeğinizin Deri Rahatsızlıklarında Tedavi Süreci

 

Bu süreç çok geniş bir dönemi kapsayabilir. Bilhassa enfeksiyona sebep olan açık deri yaralarında uzun süreli bir iyileşme gözlemlenebilir. Arıtılmış su kullanımı, mama değişimi, ilaç tedavisi, merhem ve losyon sürülmesi en sık görülen reçete türleridir.

 

Köpeğinizin üzerinde dış parazit barınmaması ve derisinin eski sağlığına kavuşacağı esnada enfeksiyona sebep olmaması için sprey formunda ürünler vardır. Bunları sıkarak dış parazitlere karşı tam koruma sağlamanız gerekir.

 

Dış parazitleri evinizden def etmek için profesyonel bir ilaçlama şirketinden yardım talep edebilirsiniz. Böylelikle evinizi kısa sürede bu asalak türlerden arındırırlar. Aksi halde köpeğinizin risk altında olması kadar sizin sağlığınızı da riske ettiklerini unutmamanız gerekir. Bu tip parazitlerin taşıdığı mikroplar aracılığıyla insanlara da geçebilen hastalıklar kanıtlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.