Kedi cinsleri

York Chocolate Cinsinin Özellikleri, Bakımı

York Chocolate Cinsi Kedisi Hakkında

Doğrudan Amerika kökenli bir kedi ırkı olmasının haricinde York Chocolate kedisi New York’tan çıkmıştır. Zaten adında bulunan York şehri sembolize eder. Tüylerinde bulunan çikolata tonlarından ise Chocolate ismini almıştır. Birleşiminin 1989 yılıyla bu türü doğurduğunu söylememiz mümkündür. Aslında kökeni daha eskiye dayanmasına karşılık York Chocolate 1990’a kadar resmi bir ırk olarak kabul görmemişti.

Zeki kedi ırklarından olmasıyla kendisine hayran bırakan bir özellik ortaya çıkmıştır. Çoğunlukla kediler arasında en çabuk öğrenen ve bilgiyi en hızlı idrak eden cinslerdendir. Böylelikle ev ortamında verilebilecek tüm eğitimleri sorunsuz bir biçimde alır. Ancak ilgi çekici olmayı kendisine görev edinen York Chocolate kedisinin sesi biraz fazla çıkabilir. Doğal olarak apartman yaşamında size sorun yaratabilecek bir durum doğması mümkün gibi görünüyor.

Çocuğunuzla ya da bebeğinizle sorun yaşamadan anlaşabilmesine rağmen kendi türüyle pek iyi geçinemez. Bilhassa evde farklı kediler varsa bu onun adaptasyon sürecini zora sokar. Diğer evcil hayvanlar içinde bu durum geçerlidir.

York Chocolate Cinsi Kedisinin Karakter Özellikleri

Özel bir kedi olduğunu her an hissetmek isteyen York Chocolate kedisinin karakteri bunun üzerine kuruludur. Size fazlasıyla ilgi gösterir ancak bu ilgiyi sizden görmek ister. Bunu göstermediğinizde ise maalesef mutsuzluğunu yüzünden okursunuz. Fakat daha öncede belirttiğimiz gibi mantıksal hareketleri ve zekasıyla kendisini mutlak suretle sevdiren bir kedi olduğunu göreceksiniz.

Yani bir bakıma her şartı kendisine göre manipüle ederek uygun konuma ulaşabildiğini görebilirsiniz. Eğer daha önceden parkurlarla ve oyunlarla ilgilenmeyen bir kediniz olduysa bunun tam aksine oyun delisi olduğunu fark edebilirsiniz. Her anı oyun oynayarak geçirebilen, bunu siz olmasanız dahi sürdürebilen bir kedi türüdür. Zekasıyla evinizde bulunan eşyaları bile bir parkura çevirerek kendi kendine aktivite yaratabilmektedir.

York Chocolate Cinsi Kedisinin Vücut Yapısı

Arka bacaklarının daha uzun olduğu kedilerden olan York Chocolate bilhassa vücut orantısıyla dikkatleri üzerine çekebilir. Ortalama bir vücut şekline sahip olmasının yanı sıra kuyruk uzunluğu, kafa büyüklüğü ve birçok nokta vücuduyla aynı ölçüttedir. Siyam kedisine çok fazla benzer. Ancak bir siyam kadar ince ve zarif yapılı değildir. İri kemiklere ve kasları gelişmiş bir vücuda sahiptir.
Yani güçlü bir kedi olduğunu anlamak mümkündür. Üstelik tüm bu vücut özelliklerine rağmen zarif kedilerden daha elastiktir. Vücudunun bu kadar esnek olması ise merak duygusuyla birleştiğinde en uç noktalara bile ulaşabilmesini mümkün kılar. Tüylerinde bir orantısızlık dikkat çekerken vücudunun bazı bölümleri daha tüylüdür. Bu tek tabakalı kürkün ona kattığı bir nişan gibidir.

York Chocolate Cinsi Kedisinin Çıkış Yeri

Kökeni orijinal olarak Amerika’dan türeyen ve 1983 yılında varlığı keşfedilerek incelenmeye başlanan bir ırktır. İsmi ise 1990’lara kadar net olarak oturmamıştır bile. Zira sonrasında resmi olarak uluslararası çapta York Chocolate kedisi kabul görmüş ve ismiyle anılmıştır. Amerika’da dışarıda pek yaşamamasına karşılık içeride bakılan en ünlü kediler arasında yer aldığını söylemeliyiz.

Bu kadar fazla tercih edilmesinde birçok etken ön plana çıkabilir. Uysal ve sevecek olması, çocuklarla iyi anlaşması ve son derece zeki oluşu bazılarıdır. Eğitim vermenin kolay olduğu York Chocolate kedilerinde ortak özellik ise öğrenilenin unutulmamasıdır.

York Chocolate Cinsi Kedisinin Tüyleri ve Tüy Bakımı

Tek tabakalı bir tüye sahip olduğunu gördüğümüz York Chocolate kedisinin tüy bakımı için belirli bir zaman ayırmanız gerekecek. Çünkü kısa tüylü bir kedi değil. Yarı uzun tüylü olarak tanımlanan orta uzunluktaki tüy biçiminin belirli bir periyot belirlenerek bakımının yapılması gerekir. Haliyle bunun için ideal rutinin haftada iki gün olduğu belirtilmektedir. Üç gün arayla taranması ve fırçalanması tüylerinin sağlıklı biçimde parlaması için yeterlidir.

York Chocolate kedisinin karakteristik özelliklerinden bir diğeri ise yumuşak tüyleridir. Taranması kolay olan tüyler tüy bakımını kısa sürede bitirmenize olanak tanır. Doğal olarak hemen herkes için ideal bir kedi bakımı süresini kendisinde barındırmaktadır.

York Chocolate Cinsi Kedisinin Renk Skalası

Zaten isminde geçen York Chocolate tamamıyla çikolata tonlarını taşımasından dolayıdır. Ancak yalnızca çikolata renginden oluşan saf bir renk seçeneği yoktur. Hatta bu çikolata tonları açık ve koyu olabileceği gibi vücudun yalnızca belirli bölgelerinde maske gibi karşımıza çıkabilir.

Çikolata dışında Lila veya beyaz renkte olma ihtimali oldukça yüksektir. Ender olarak lila ile beyaz renklerinin karışımından meydana gelen York Chocolate kedisi görmeniz mümkün. Tabi ki Türkiye’de safkanına çok zor rastlanan bir ırk olduğunu tahmin etmek zor değil.

Tüyleriyle bağımsız olarak üç ana göz rengi görünür. Tabi ki bunu tetikleyen ve baskın gelmesini sağlayan bazı genetik detaylar var. Ancak bunun ötesinde York Chocolate kedisinin gözleri çoğunlukla sarı ve altın arasındadır. Sarıdan yeşile kadar uzanan tüm tonlarda olabileceği gibi ela gözlerinin olabildiği gözlemlenmiştir.

York Chocolate Cinsi Kedisinin Beslenme Alışkanlığı

Herhangi bir York Chocolate beslenme çizelgesine şimdiye kadar rastlanmamıştır. Kediler için üretilen mamalarla beslenerek hayatını idame ettirebilir. Dışarıda yaşamaya uygun olmamasından ötürü evde vereceğiniz kuru, yaş ya da alternatif kedi mamalarını afiyetle tüketecektir. Bazı kedilerde yaşanabilecek sindirim bozukluklarında ise veterinerinizin tavsiyelerine uyarak uygun beslenme formlarını uygulamanız önerilmektedir.

York Chocolate Cinsi Kedisinin Bakımı ve Sağlık Durumu

York Chocolate kedisinin sağlık problemi için en dikkat etmeniz gereken noktası alt uniter sistemidir. Aslında genetik olup olmadığı henüz saptanamayan bu hastalıklar enfeksiyon biçiminde görülmektedir. Bazılarında sıkça gözlemlenir ve York Chocolate bakımı için önemli bir veteriner kontrolüne ihtiyaç duymanızı sağlar.

Kontrolü elden bırakmamakta ise fayda vardır. Zira 15 yıl ömrü olan York Chocolate kedisinde bu tip enfeksiyonlar fark edildiği anda müdahale edilmesi gerekir.

This Post Has 3 Comments

  1. Yasemin Uçarkuş Reply

    çok güzel bir yazı

  2. Eda Akmercan Reply

    Kedi bakımı başlı başına özen ve titizlik gerektiren bir iştir buna dikkat edilmesi gereken çok şey var bence çok güzel yazı olmuş 👍

  3. Yasemin Uçarkuş Reply

    yazınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.